Çankırı’nın ihtiyarlık profilinin ortaya çıkartılacağı çalışmada düğmeye basıldı

Çankırı’da buğulu nüfusun sağlık, içtimai ve iktisadi durumlarının belirleneceği araştırmada çalışmalara başlanıldı.

Çankırı Valiliği ve Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) işbirliği ile hesaplı “Çankırı Ihtiyarlık Profili Araştırması”nda geçmiş çalışma Eldivan’da gerçekleştirildi. ÇAKÜ Keyif Bilimleri Fakültesi Toplumsal Bakım Bölümü 3’üncü derslik öğrencilerinin gönüllü adına düzlük aldığı aynı kol eliyle Çankırı suret, kaza ve köylerinde gerçekleştirilecek olan araştırı çerçevesinde, buğulanmış bireylerin sağlık, toplumsal ve ekonomik durumlarının belirlenmesi planlanıyor.

Araştırmada önceki durak Eldivan ilçesi oldu. Mesai öncesinde Eldivan Kaymakamı Merve Ayşe Büyükuçar ile görüşen takım, burada çalışmada izlenilecek yol haritası konusunda istişarelerde bulundu. Hep 5 ayrı ekipten 3’ü muhtarların, gayrı ayrımsız ekip ise Eldivan Sülale Hekimliğinin öncülüğünde, Eldivan kaza merkezindeki buğulu erat ile çeşitli görüşmeler yaparak bire bir soruşturma çalışması gerçekleştirdi. Bir sair grup ise Hisarcıkkayı köyüne giderek köyün yaşlı sakinleriyle görüşmeler gerçekleştirdi.

Yürütücülüğünü, ÇAKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölümü talim elemanı Dr. Öğretim Üyesi Tahsin Barış Değer’in yaptığı araştırmada, apotr araştırman adına ise ÇAKÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü talim elemanı Dr. Öğretim Üyesi Hakkı Sahtekâr fariza aldı.

Araştırmanın önümüzdeki günlerde Çankırı tarz ile Çankırı’ya bağlı başka kaymakamlık ve köylerde bile devam edeceğini tamlayan Hazar Değer, araştırma sonuçlarından çıkan raporlar doğrulusunda, Çankırı ilinde zinde yaşlı bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak birtakım içtimai politika önerilerini içeren bire bir rehberin da yayınlanacağı rapor etti. – ÇANKIRI

Share: