Çanakkale’de Troya Kültür Yolu Festivali’nin lansman toplantısı

Ekin ve Turizm Nazır Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, 16 Ilkgüz’birlikte başlayacak Troya Firez Yolu Festivali’nde seçme yaştan insana hitap eden etkinlikler sunulacağını bildirdi.

T???????ürkiye Firez Yolu Festivalleri kapsamında 25 Ilkgüz’e kadar sürecek Troya Kültür Yolu Festivali’nin tanıtım toplantısı, Tarihi Rum Hamidiye Tabyaları’nda tıpkısı restoranda yapıldı.

Ağır, Hars ve Turizm Bakanlığınca Türkiye’nin uluslararası işaret değerine katkıda gezmek amacıyla birleştirme edilen Türkiye Hars Yolu Festivalleri’nin İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Çanakkale ve Konya’de 16 Eylül-23 Ekim’birlikte gerçekleştirileceğini söyledi.

Troya Ekin Yolu Festivali’nde 10 dönme boyunca 40 ayrı mekanda 112 etkinliğin sunulacağını nâkil Çetince, şöyle devam etti:

“Festivalde 1000’den çok sanatçı fariza matlup. 19 sergi, 34 dinleti, 15 küşade gelgel etkinliği, 9 temsil gösterimi, 18 yavru etkinliği bunun yanında Çanakkale’nin değerlerini anlatan söyleşimiz, panellerimiz olacak. 7 söyleşi, 9 film gösterimiyle karşınızda olacağız. Temas yaştan insana, seçme tür zevke hitap eden çok şümullü curcuna hazırladık. Tümce bu festivalde kendisi için bir madde bulabilir ve bu festivale katılabilir. Etraflı tıpkısı festival düzenledik. Buna çokça inanıyoruz, güveniyoruz. Bu hem Çanakkalelilerin keyif alması, kültürden, sanattan beslenmesi üzere bire bir yandan hars projesi, başka yanıyla bu süreçte dünyanın türlü ülkelerinden Çanakkale’ye ecnebi matbuat mensuplarını getiriyoruz. Onlar bile festivale katılacaklar, gözlemleyecekler. Çanakkale’yi hem sunduğu saf güzellikleriyle hem dahi sunduğu firez imkanlarıyla hem dahi alanlarıyla ve tabii kim tarihi yarımadayla önemli bir uluslararası turizm destinasyonu haline getirebilmek için yabancı matbuat nezdindeki çalışmalarımız birlikte bu festivalle gelişigüzel başlatıyoruz.”

Güç, Turizm Ihya ve Tanıtma Ajansının Çanakkale’nin yetersiz dışında elan fazla reklamını ve tanıtımını yaptığını dile getirdi.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün, kentin erişilebilirliğini çok ayrımlı benzeri noktaya taşıdığını anlatan Ağır, şunları kaydetti:

“Alelhusus otelciler, konaklama tesisleri, yiyecek, içme tesisleriyle yaptığımız toplantılarda bunun etkilerinin ortaya çıkmaya başladığını görmekten çokça şişman sevinme duyuyoruz. Çanakkale temiz bir geleceği olan, dörtköşe, iyicene yaşanan tıpkı site. Bu kalıp etkinliklerin kaldıraç vazifesi görmesi, bu kentin tıpkısı ekin ve turizm destinasyonu olması anlamında hem Türkiye’üstelik hem da uluslararası anlamda büyük tıpkısı aşama atmakta olduğunu birlikte tıpkısı kez daha ifşa etmek ve altını çizmek istiyoruz. Şehrin imajına de kazançlı boyutuna dahi katkı sağlayacak. Çanakkaleliler festivallerine topluluk çıkarlarsa, bu festivalinde gelenekselleşmesini, rastgele sene Çanakkale’üstelik Troya Firez Yolu Festivali olmasını ve Türkiye’nin dört bir yanından insanlarımızı Çanakkale’de ağırlayacağımız günlerin gelmesini istiyoruz.”

Toplantıya, Çanakkale Valisi İlhami Denizköpüğü, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, nezaret temsilcileri ile curcuna sorumluları katıldı.Share: