Çağcıl dünyada ve İslam’da herif hakları panelde ele alındı

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde düzenlenen panelde, dünyada ve İslam’birlikte herif hakları konusu ele alındı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü vasıtasıyla planlı “Gündeş Dünyada ve İslam’üstelik İnsan Hakları” paneli, Ülfet Fakültesi konuşma salonunda gerçekleştirildi. Panele ÇAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş, Genel Sekreter Vekili Sadık Yılmayan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Moderatörlüğünü ÇAKÜ Yöntem Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ertan Beşe’nin yaptığı panelde, Prof. Dr. Yavuz Özdemir ve Doç. Dr. Fatih Domuzuna düz aldı.

Panelin açılışında mütekellim Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş, “Bugün, Olgun eşittir sınanabilir, denenebilir bilgidir anlayışına müteveccih çelişkileri çokça yaşıyoruz. Bu tanımın içerisinde İslam illet yok. Üniversiteler bire bir vukuf ise bilimin tanımı içerisinde sıfır İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerinin bu bilgi yuvalarının içerisinde ne işi var. Bu çelişkileri ortadan girmek adına bu coğrafyanın sahipleri adına evet üstelik akide sistemi ayrımlı olan İslam toplumu namına bize ezberletilen gelişigüzel şeyi aslında sınamamız, denememiz gerekir. Bana göre İslam eşittir, bilimdir. Bire Bir ayrıksı deyişle bilimin lokomotifi esasta İslam’dır. İslam ve fen ortada tıpkısı ihtilaf ayrımlılık yoktur. Yani bugün açık oturum konumuz olan kayırıcı hakları ile ilgili kül detayları Peygamberimizin yaşamında bulabiliriz. Bilime ve koca haklarına ilişkin hangi varsa İslam dininin içerisinde ve felsefesinde mevcuttur” dedi.

Prof. Dr. Hüseyin Odabaş’ın konuşması sonrası ÇAKÜ Politika Bilimi ve Amme Idaresi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürbüz Özdemir, “Çağcıl Dünyada İnsan Hakları” antetli sunumunu ve ÇAKÜ İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Fatih Pir, “İslam’de İnsan Hakları” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.

Panel, katılımcıların panelistlere konuya ilişik sordukları sorularının cevaplandırılması ile sona erdi. – ÇANKIRI

Share: