BÜYÜKELÇİ MEYER-LANDRUT, ÇANAKKALE’DE ŞEHİTLİKLERİ VE ANITLARI ZİYARET ETTİ

AVRUPA Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası’nda kâin şehitlik ve anıtları konuşma etti.

Çanakkale’ye tıpkı saf programa katılmak için gelen Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut, Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası’nda kâin şehitlikleri ve anıtları musahabe etti. İlk adına Şüheda Abidesi’ni gezen Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Kayran Başkanı İsmail Kaşdemir’den düz üzerine bilgi aldı. Elan sonraları Atatürk Anıtı’na çelenk sunan Büyükelçi Meyer-Landrut, simgesel şehit mezarlıklarına karanfil bıraktı. Buradan Fransız Askeri Mezarlığı ile İngiliz Milletler Topluluğu Anıtı’nı musahabe edip karanfil bırakan Sefirikebir Meyer-Landrut, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’ni gezdikten bilahare hatırat defterini imzaladı.

Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, yadigâr defterinde şu ifadelere düzlük verdi: “Evvelce kanla yıkanmış bu topraklarda bugün birlikte olmamız ve ferda dahi bu arada olacağımız gerçeği, şehitlerin fedakarlıklarını unutmayacağımızın bir göstergesidir. Bugün de yarın üstelik dünya barışını siper yönündeki kararlılığımız bitmeme edecektir. Ruhlarınız keyifli olsun.”

Share: