Bursa ve mekân illerde 19 Eylül Gaziler Haset törenlerle kutlandı

Bursa, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Çanakkale ve Yalova’da, 19 Ilkgüz Gaziler Günü zımnında merasim düzenlendi.

Mihraplı Şehitler Anıtı’nda düzenlenen törene Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Şehremini Alinur Patal, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ile gazi ve şehit yakınları katıldı.

Törende, anıta çelenk sunuldu, içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Mudanya İskele Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı uğrunda düzenlenen törene ise Mudanya Kaymakamı Ayhan Dikici, Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Okan Kurtaran, İlçe Güllabi Komutanı Ercan Yavuz, siyasal parti temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Eskişehir

Vilayet Meydanı’ndaki tören, Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona aziz törene, Ilbay Erol Ayyıldız, Savaşçı Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Ziyalı Cemal Kadıoğlu, Büyükşehir Uray Komutan Vekili Hasan Ünal, MHP Eskişehir Saylav Metanetli Nurullah Bataklık, çalım amirleri, siyasal parti ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve gaziler katılım etti.

Bilecik

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen törende, Vali Eksiksizlik Kızılkaya, Belediye Komutan Vekili Melek Cıda Subaşı ve Bilecik Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Hüsnü Cebbar, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından mütekellim cemiyet başkanı Hüsnü Cebbar, 19 Eylül’ün, bedeli kanla ve canla ödenmiş toprakların yurt olmasında devletin bekası uğruna canlarını adayanların kurum ve şerefle hatırlandığı aynı çevrim olduğunu söyledi.

Törene AK Tümen Bilecik Saylav Selim Yalpak, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Burak Fen, Bilecik Bitirmiş Eğitim Komutanı Tuğgeneral Hedef Ertekin, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, İl Açıkgöz Komutanı Mümessil Miralay Utkulu Sandalet, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, ara sıra hava müdürleri, siyasal parti temsilcileri, gaziler ve martir yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Kütahya

Zafer Meydanı’nda düzenlenen törende Ilbay Ulvi Polat, Gelgel Asker Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Albeni Piyade Liva Necati Tarih, Belediye Başkanı Bilen Işık ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kütahya Yazıhane Başkanı Şaban Başoğul, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Çanakkale

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen merasimde Çanakkale Valisi İlhami Denizköpüğü, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Şehremini Ülgür Gökhan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Ardından kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törene, Savaşçı Gaziler Derneği Çanakkale Idarehane Başkanı Ahmet Doğan, şehit ve gazi derneklerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yalova

15 Temmuz El Erki ve Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, ürkmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Binbaşı Mehmet Meşe ve Türkiye Savaş Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Yalova Büro Başkanı Özcan İla, günün fehva ve önemine dayalı enformasyon yaptı.

Tören, Şehit Ahmet Tafsilatlı Ortaokulu öğrencisi Zeynep Faika Selen’un okuduğu şiirin arkası sıra akıbet buldu.

Törene, Yalova Valisi Yaşamış Erol, Garnizon Komutanı Bahir Albay Cidal Topuz, Belediye Komutan Vekili Mustafa Pasif, gurur müdürleri ve gaziler iştirak etti.

Share: