Burhaniye’de Hayat Dolu Gül Bayramoğlu Çöpe Atık Halı ve Kilimleri Kullanılmamış Ürünlere Dönüştürüyor

POSTA TALAY

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde dallı güllü Gül Bayramoğlu, çöpe atık sakat halı ve kilimleri ekonomiye kazandırıyor. Sakat halı ve kilimlerden yastık, kırlent ve çanta üzere ürünler özne Bayramoğlu, “Kilimden, halıdan bozuk yırtık pırtık annelerimizden ninelerimizden küsurat bunları değerlendiriyoruz yani çokça pir bire bir hisse senedi yaptığıma inanıyorum. Zira bunların bütünü çöplere gidiyordu” dedi.

İstanbul’üstelik tekstil sektöründen emekli olan Gül Bayramoğlu, Kavakdibi Caddesi’nde açtığı atölyede sakat halı ve kilimleri yıpranmamış ürünlere dönüştürüyor. Bayramoğlu, transformasyon sürecini şöyle anlattı:

“GERİ TRANSFORMASYON SAĞLIYORUZ”

“Ego bir vakitler İstanbul’de tekstilde çalıştım, yapı emeklisiyim. Eşim rahmetlik olduktan sonraları boşlukta kaldım. Boşlukta kalınca oğlum de bana ‘işyeri açalım temel sana’ dedi. Böyle çarkıt halı sergi alıyoruz. Oğlumun sayesinde biz o çarkıt sergi ve halıyı yastık, çanta, supla yapıp böyle kalın kafalı dönüşüme katkı sağlıyoruz. Kilimden, halıdan bozuk yırtık pırtık annelerimizden ninelerimizden küsurat bunları değerlendiriyoruz yani haddinden fazla sunturlu ayrımsız aksiyon yaptığıma inanıyorum. Zira bunların bütünü çöplere gidiyordu ve çöplükten toplayan insanlar getiriyor zaten bize. Tığ bunları parayla alıyoruz ve kesip değerlendiriyoruz, kavrayışsız transformasyon sağlıyoruz. Supla yapıyoruz, çanta yapıyoruz, kırlent yapıyoruz. Sipariş konusunda maksut herhangi bir şeyi yapıyoruz. Tabela yapıyoruz bilfarz bozuk haddinden fazla acayip halılar gelince isteyenlere hilat namına üstelik yapıp satıyoruz. Onun için işimi bayıla bayıla yapıyorum. 67 yaşımdayım ve tek yüzlü yüzlü bunalmadan bu işi yapıyorum.”

Share: