Bozkurt’ta selzedeler için yapılan TOKİ konutlarında sona gelindi

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde Dolgun Bölük İdaresi (TOKİ) eliyle selzedeler amacıyla mensur edilen 679 konutun yapımında sona gelindi.

Geçen yıl 11 Ağustos’ta Ezine Çayı’nın ızdırap yağışların ardından taşması sonucu 65 kişinin yaşamını yitirdiği, 7 kişinin kaybolduğu ve onlarca binada zararın meydana geldiği Bozkurt’ta selin izlerini silmek için planlı icraat sürüyor.

Sel nedeniyle evlerini kaybedenler amacıyla ilçenin farklı noktalarında düz yazı edilen 679 bölük bitme aşamasına geldi.

Bozkurt Kaymakamı Tasavvur Atıcı, AA muhabirine, ilçede çalışmaların yekpare hızıyla bitmeme ettiğini söyledi.

Bozkurt Bayağı Uran Sitesi’nin baştan inşası kapsamında 52 dükkan ve 2 üretimlik yapıldığını belirten Atıcı, eylül ayında düzenlenen kura çekiminin ardından türe sahibi esnafın iş yerlerine taşınmaya bitmeme ettiğini anlattı.

Bozkurt’un çokça büyük bire bir görüngü yaşadığını vurgulayan Atıcı, şöyle devam etti:

“Sonuç 100 yılda ülkemizde gerçekleşen bildirme şişman dominant ve rüsubat baskınının yaşandığı Bozkurt’taki çalışmalar son hızıyla bitmeme ediyor. İlçe merkezinde 679 konutun yapımı son aşamasına geldi. Teşrinisani ayının sonuna bitecek konutlarımız var. Kalanların de aralık ayında işlemleri bitecek. Kabalarının tamamı bitmiş durumda. Bölgede çabucak 679 bölük yapmıyoruz. Köylerimize bile 40 eş yapılacak. Benzeri karye evimiz münteha durumda, 13 karye evinin temeli atıldı.”

Çatlak ayı zarfında konutların kuralarının çekileceğini dile getiren Atıcı, “Konutların bitmesinin peşi sıra doğal gazıyla vatandaşımıza sene sonuna büyüklüğünde teslim etmeyi planlıyoruz. TOKİ konutlarımız, ense standartlarda yapılan yapılar. Peyzajı, mimarisi ve Kastamonu’nun kültürüne uygun. Konutların mimarisinin denk olacağını düşünüyoruz. Hep ilkokul kadem şeklinde yapılıyor. Tıpkısı etabımız Hava Bilgisi Tepesi’nde ve bahir manzarası ile domuzuna bir manzaraya cemaat.” dedi.

Bozkurtlu Emniyetli Cenup ise ilçede çok sakil düzentileme yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Hizmetten tükenmez derecede memnunuz. Yapılan köprüler, işlemler haddinden fazla fena hâlde. İlçe kurulduğu günden beri bu kadar bakım almadı. TOKİ’nin yaptığı amal görülüyor. İhtiyacı olan insanlar bodur zamanda yerleşecek. Devletimize, milletimize elan fena hâlde amal yapmayı kâm ediyorum. TOKİ binalarında yapılan işlemler haddinden fazla iyicene. Hem manzarası hem dahi yapılan hisse senedi kalitesi, dış görüntüsü ile çok fena hâlde.”

Share: