Bozcaada’da denizden 40 çuval gübür çıkarıldı

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde, Uluslararası Kenar Temizliği Günü zımnında planlı deniz dal temizliğinde 40 çuval yararsız çıkarıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, ÇOMÜ ile Gestaş Bahir Muvasala SERPMEK hisse senedi birliğinde düzenlenen etkinliğin Bozcaada Limanı’nda gerçekleştirildiği belirtildi.

“Denizlerimizi Koruyalım, Birlikte Yaşatalım” sosyal bastırık projesi kapsamındaki çalışmada, ÇOMÜ Bahir Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi’ne merbut talim üyeleri ve Kıran Düzenlilik Komutanlığı dalgıçları deniz dibinden 40 çuval atık çıkardı.

Çöpler ortada fantom balık ağları, lastik, cam ve plastik şişeler, mızrap teneke, plaj sandalyeleri, seramik tabaklar kayran aldı.

Açıklamada görüşlerine meydan verilen Bahir Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Şanver Polat, etkinliğin amacının, denizlerin bozulmamış kalması amacıyla benzeri farkındalık tesis etmek ve bahir kirliliğine dikkati yok etmek olduğunu belirtti.

Bunun yanında denizlerin temizliğine bile katkıda mevcut olmak istediklerini nâkil Çelik, “Denizlerimiz bizim yaşam kaynağımız, müvellidülhumuza depomuz. Bir zamanda azık kaynağımız. Ayrıca milyonlarca deniz canlısının yaşadığı tıpkı düz. Balıkçılarımız üzere da sözleşme kaynağı. Denizlerimize çok mebzul bakmalıyız, özellikle çocuklarımıza akman tıpkısı yer bırakmamız gerekiyor. Görevimiz doğamızı, çevremizi müzaheret etmek ve bu bilinçte nesiller desteklemek olmalı.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe Bozcaada Kaymakamı Muhammet Mustafa Yağız, Şehremini Hakan Fert Yılmayan, Bozcaada Liman Başkanı Hüseyin Bilgin, Yer ve Kentçilik İl Müdür Yardımcısı Funda Sıcaklık, Gestaş Genel Müdürü Idareci Sevinç, ÇOMÜ Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Adnan Ayaz katıldı.

Share: