Bölük alırken dikkat! Müteahhitlerin tapu oyunu…

Edirne’da ayrımsız müteahhit satma sözleşmesiyle sattığı daireleri eksantrik benzeri müteahhide üstelik tapu devriyle sattı. Daireleri satılan düz müteahhit da daireleri bambaşka vatandaşlara sattı.

İddialara göre, Şükrüpaşa Mahallesi’nde müteahhit U.A. inşaat halindeki binasını gösterip ‘satış mukavelesi’ karşılığında toplamda 164 bin lira alarak bu binadan 6 daireyi Hüseyin E., Adnan Ö., Mehmet Ç., Mehmet U., Tasavvur Y. ve Hasan B.’ye sattı.

Firma sahibi U.A. ilerleyen zamanda bire bir daireleri eksantrik bire bir yüklenici olan A.B.’ye bile tapu devri yaparak sattı. Daireleri satın düz A.B. üstelik bu daireleri başka vatandaşlara sattı.

BAŞKALARINA DA SATILDI

Aylar geçtikçe dairelerinin konfirmasyon edilmediğini gören vatandaşlar, özlük imkanlarıyla yaptıkları araştırmalar neticesinde tıpkısı dairelerin başkalarına de satıldığını öğrenince şüpheliler üzerine Edirne Cumhuriyet Altını Başsavcılığına yanlışlık duyurusunda bulundu. Bahse konu yanlışlık dosyası için Edirne Cumhuriyet Altını Başsavcılığı aracılığıyla yapılan soruşturma tamamlandı. Binanın sahibi U.A. ile binayı satın düz müteahhit A.B. hakkında ‘katılma halinde tüccar veya ortaklık yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı’ suçundan savca hazırlandı.

Hazırlanan iddianamede şüpheliler üzerine henüz önceden üstelik Edirne Çetin Ukubet Mahkemeleri gözetiminde yargılamaların yapıldığı ve mahkumiyet kararlarının çıktığı belirtildi.

İSTENEN UKUBET

Öndelik ödemesi yapılan dairelerin bed U.A. vasıtasıyla gayrı ibret A.B.’ye satılması ve tapu devri yapılmasının muvazaalı (Söğüşleme amaçlı muvazaa) iş kendisine değerlendirilmesi talebinde bulunuldu.

Savcı, genişlik esasen beri fikir ve eylem birliği dahilinde nitelikli ayyarlık el işi kastı ile akıntı ettiklerini belirttiği iki şüphelinin değişik 6’şar kat görünmek için cezalandırılmalarını istedi.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER

Şüpheliler karşı hazırlanan iddianamenin Edirne 1. Gösterişli Ceza Mahkemesi aracılığıyla akseptans edilmesinin arkası sıra şüphelilerin yargılanmalarına başlandı. Binayı sonra satın alan ve dosya kapsamında tutuklanmadan yargılanan yüklenici A.B. binayı iki çıngı halinde satın aldığında binanın yapım halinde olduğunu söyledi. Mağdurlar ile farklı aynasız arasındaki mal alışverişini bilmediğini belirten A.B. suçlamaları kabul etmediğini anlatım etti.

KIYGIN VATANDAŞA DURUŞMA TEHDİDİ

Duruşmaya katılan mağdurlardan Hüseyin E. dahi firma ile kat satış mukavelesi imzalayıp 17 bin liralık ifa yaptığını söyledi. Hüseyin E. ilerleyici dönemlerde firma yetkilileri ile yaptığı görüşmelere karşın hem dairesinin hem dahi parasının reddetme edilmediğini anlattı. Duruşmaya katılan mağdurlardan biri olan Mehmet U. dahi anlaştığı daire amacıyla firma yetkililerine 50 bin teklik ödeme yaptığını söyledi. İlerleyen dönemlerde dairesi doğrulama edilmediği amacıyla aynasız U.A. ve ev bireyleriyle görüştüğünü rapor fail mağdur Mehmet U. kendisine ‘mahkeme süreci başlatmazsan mağduriyetini gidermeye çalışırız, eğer mahkemeye gidersen oradan çıkma karara göre işlemlere bitmeme ederiz’ denildiğini tez etti.

Uzmanlar basamak çalım satımında as sözleşmesinin arkası sıra tapu dairesinde ant yapılmadan ifa yapılmaması üzerine uyarıyor.

Yabancılara satılan konutun sayı farkı değeri 196 bin doları aştı

 

Bankalar emlak kredisi şartlarını sıkılaştırdı

 

Karı alacaklar dikkat! Göz piyasası hareketlenecek

 

Share: