Bingöllü köy çocuklarına “hamburgerli kıran eğitimi” veriliyor

Hareket kuşağında meydan kayran Bingöl’üstelik AFAD İl Müdürlüğünce başlatılan iş ile çığlık köylerindeki çocuklara afet bilinci aşılanıyor, hamburger ikram ediliyor.

AFAD İl Müdürlüğü, 7 ilçeye tutkun 7 acı köyündeki çocuklara kıran bilinci eğitimi atfetmek için iş başlattı.

Bu kapsamda oluşturulan ekipler, Yayladere ve Yedisu ilçelerine sadık 2 dokunaklı köyündeki çocuklarla okullarında tıpkı araya gelerek afete tedarik üstüne brifing yaptı.

Görevliler, AFAD İl Müdürü Kerem Oruk ve personelin katkılarıyla oluşturulan bütçe ile realizasyon ettikleri hamburger menüsünü çocuklara sıralarında ağırlama etti.

Ekiplerin serencam iki durağı, Nişanlı ilçesinin Yeşiltepe köyü ve Kiğı ilçesinin Sırmaçek köyü oldu.

Kilometrelerce nöbet katederek ulaştıkları köylerde okulları musahabe eden ekipler, türlü hediyeler verip hamburger izzetüikram ettiği öğrencilere teorik ve kılgılı afet bilinci eğitimi verdi.

Sürpriz konuşma ile bahtiyar olan öğrenciler, eğlenceli tıpkısı anlatımla olası bir sarsıntı simultane ve sonrasında yapılması gerekenler üstüne bilgi sahibi oldu.

Ekipler 3 köye daha gidecek

Çalışma ile 4 köy okulunda 90 öğrenciye ulaşan ekiplerin, Güre, Karlıova ve Solhan ilçelerinde belirlenen köylere duyulmak amacıyla yolculuğu sürecek.

AFAD İl Müdür Yardımcısı Sedat Doğan, AA muhabirine, İçişleri Bakanlığı ve AFAD Başkanlığı eliyle 2022 yılının ülkede “Afet Tatbikat Yılı” adına kabul edildiğini hatırlatarak, bu kapsamda mevki genelinde olduğu kabilinden İl Müdürlüğü kendisine üstelik kıyamet farkındalık eğitimleri verdiklerini, afet tatbikatları yaptıklarını söyledi.

Doğan, direktörlük olarak yaptıkları programla 7 ilçedeki 7 karye okulunu belirlediklerini, aldıkları hamburger ve çeşitli hediyeleri dahi götürdükleri çocuklara bire bir zamanda kıran farkındalık eğitimi verdiklerini belirtti.

“Onların gözlerindeki o rüya, mutluluk bizleri haddinden fazla mutlu etti. Bununla kalmayıp inşallah daha üstelik adamakıllı projelere imza atacağız.” diyen Doğan, çalışmaya ulama sunan AFAD İl Müdürü Soyluluk Oruk başta görünmek üzere yekpare çalışanlara ve gönüllülere teşekkür etti.

Doğan, Bingöl’ün iki fay hattının birleştiği bölgede bulunmasından muhit riskli iller beyninde meydan aldığına bel ederek, bu nedenle bu çalışmanın eke olduğunu vurguladı.

“Gittiğimiz okullarda çocuklarımıza çök-üçkâğıt hareketi ve tahliyenin önemi ile depremden bilahare yapılacakları anlattık. Bunları eve gittiklerinde ailelerine dahi anlatmalarını söyledik.” ifadelerini kullanan Doğan, kalburüstü bir mesai olduğunu düşündüğünü belirtti.

Facia eğitimi kayran öğrencilerden Kadın Adıkalan, henüz geçmiş tek hamburger yemediğini, bu sürprizin kendilerini bahtiyar ettiğini tabir ederek, “AFAD’dan ağabeylerimiz geldi. Onlara haddinden fazla teşekkürname ediyoruz. Depremle ait bize eğitim bilimi verdiler. Bunu hayatımıza uygulayacağız.” dedi.

Nilay Adıkalan bile AFAD ekiplerine verdikleri eğitim bilimi ile ikramları ve hediyeleri amacıyla teşekkürname etti.

Share: