Bingöl’de 3 mahallede taziye yemeği kaldırıldı

Aksaray’bile taziye yemeklerin yasaklanmasına Bingöl’den üstelik bindi geldi. Bu çerçevede 3 mahallede taziye yemeği kaldırıldı. Bingöl Ulucami İmamı Alperen Çelik, taziyelerde verilen yemeklerin vatandaşlara büyük külfetlere kat açtığını belirterek, “Cesaret ile taziyet yemeğini yöneltmek katiyen caiz değil” dedi.

Ülke genelinde cenaze sahipleri taziyede verdikleri kemirmek nedeniyle zorluklarla karşılaşırken Aksaray iklim genelinde yemeklerin yasaklanmasına Bingöl’den de destek geldi. Bingöl’üstelik Martir Mustafa Gündoğdu Mahallesi Muhtarı Nihat Çelik, Kültür Mahallesi Muhtarı Ali Bozkurt ve İnalı Mahallesi Muhtarı Sait Çelik, çağrıya kulak vererek zat mahalle camilerindeki taziye yemeklerinin kaldırıldığını açıkladı. Bingöl Ulucami İmamı Alperen Polat, sunulan yemeklerin bazı yerlerde savurganlık boyutuna varılacak noktalara gelindiğini belirterek, kredi ile taziye yemeğini vermenin asla caiz olmadığını vurguladı. Polat, “Birisi irtihal ettiğinde öncelikle o ahiret yolculuğu eden kişinin işlemleri yapılıp, cenaze namazı kılınıp aynı zaman ilk defnedilmesi elzemdir. Defnedildikten sonra tabii sünnet olan üç dönem taziyet söz konusu. Bittabi sünnet olan bu uygulamayı ödeme ederken maalesef ara sıra bire bir mızıka sıkıntılarını birlikte yaşıyoruz cemiyet adına. Hele taziyelerde kemirmek verilmesi hadisesi. Bu Cenabıhak Resulü Sallallahu Aleyhi ve Sellem döneminde birisi mevt ettiğinde vefat eden kişinin yakınlarına onların üzüntüye irsal eden tıpkısı ebat ve meşguliyetleri çok olduğu için o esnada onların kemirmek hazırlamamaları, komşularının akrabalarının yemek hazırlayıp onunla da ikram etmeleri şeklindedir, aplikasyon budur. Ama maalesef günümüzde bu uygulama biraz daha farklı ayrımsız boyuta vardı. Alelhusus taziyet evlerinde taziyet sahipleri marifetiyle ayrımsız yemek ita uygulaması başladı. Bu dahi birtakım yerlerde çok savurganlık boyutuna varılacak noktalara gelindi. Elbette kim verimsiz vakti yerinde olan kardeşlerimiz aşındırmak verebiliyorlar ama fakir olan kardeşlerimiz bu konuda haddinden fazla ciddi sıkıntılar çekiyor. Hani birisi vefat ettiğinde fakir olan tıpkısı yakını ‘acaba ben bu parayı nereden realizasyon edebilirim, yemeğin parasını nereden bulabilirim’ diye duyduğumuz ve gördüğümüz bir nice hususlar var. Kişiler gidip bankadan cesaret çekiyor, aşındırmak parasını veriyor. O kredi kesinkes faizlidir. Faizli benzeri yüreklilik ile taziyet yemeğini yüklemek asla caiz değil. Gidip takanak ederek taziyede aşındırmak vermesi dahi doğru değil. Dizge kendi gücüne göre cereyan etmesi geçişsiz. Bu noktada kesinlikle bizim talebimiz, arzumuz, isteğimiz toplumumuzdan bu uygulamadan vazgeçmeleri amma taziye sahiplerine ve orada taziye içerisinde gelen gidenlerin hizmetini yapanlara aşındırmak ikramı olanaklı” diyerek konuştu.

Taziyelerin Cenabıhak rızası doğrusunda ödeme edilmesi gerektiğini anlatan Çelik, “Karşıt halde kimsesiz kardeşlerimizi çok sıkıntıya sokmuş olacağız ve bu de büyük bire bir vebaldir. Zenginler çıkıp dese kim ‘ben isnat etmek istiyorum, kimesne bana mani olamaz’, güvenli olun bu sıkıntıya faktör oldukları üzere vebal onların boynundadır. Bizim talebimiz banko ensesi kalın olsun, yok yoksul olsun taziyede yemek uygulaması olmasın” dedi.

“Cenaze sahipleri taziyesi ile mi uğraşsın yoksa kemirmek ile mi uğraşsın”

Bingöl merkezde bulunan 3 mahalle muhtarı değişmeyen alarak taziye yemeklerini yasakladıklarını ve taziye evleri ile camilere bilgelik verdiklerini aktaran Kültür Mahallesi Muhtarı Mehabetli Bozkurt, “Tıpkı taziye yemeği 3 dönem veriliyor ve 30 bin liranın üstünde bire bir külfeti var. Seçkin taziye sahibi bunu kaldıramıyor. O yüzden bizde aynı değişmeyen aldık, dizge için geçerlidir, taziyet yemekleri çıktı yoktur. Taziye sahiplerine mahalle sakinleri olarak kendimiz aşındırmak izaz ederiz amma sair kişiler amacıyla tığ aşındırmak veremiyoruz. Cenaze sahipleri taziyesi ile mi uğraşsın yoksa kemirmek ile mi uğraşsın. Şehit Mustafa Gündoğdu, İnalı ve Ekin Mahallesi muhtarları olarak tığ bu yemek kuralını kaldırdık. Başka kocabaşı arkadaşlarımızda bu kararımıza katılsınlar, Bingöl’bile taziyet yemeklerinin hepsini kazanmak istiyoruz” ifadelerini meydan verdi. – BİNGÖL

Share: