Bingöl’de 250 kişinin istihdam edileceği dokuma fabrikası açıldı

Bingöl’de 250 kişinin istihdam edileceği nesiç fabrikası açıldı

BİNGÖL – Bingöl’ün Alem beldesinde 250 kişinin istihdam edileceği tekstil fabrikasının açılışında mütekellim TBMM Plan ve Bütçe Yarkurul Başkanı Cevdet Yılmaz, “Yaşayış ve yiğitlik ortamını sağladı yaşayan hükümetlerimiz. Geldiğimiz noktada da işte bizim bölgemizde envestisman ortamı oluştu. Yatırımda bire bir adam gibi düz arıyor, tıpkı ağaç kadar, nebat kabilinden, çiçek kabil. Makul müstevi olmazsa yatırım gayrimümkün” dedi.

Öncü Beldesinde bilcümle kapasiteye ulaştığında 250 kişinin istihdam edileceği oluşum fabrikasının açılışı yapıldı. İstiklal Marşının ardından fabrikaya dayalı açıklamalarda mevcut TBMM Plan ve Bütçe Encümen Başkanı Cevdet Yılmaz, istikrarın önemine ilgi çekti. Sağlık ve cesaret ortamıyla beraber yatırımların geldiğini belirten Yılmaz, “Haddinden Fazla yüce ayrımsız tesisin faaliyete geçmesine şahitlik ediyoruz. İsmet as, Bingöl’ün ayrımlı yerlerinde insanlarımıza aksiyon imkanı sağlamış durumda. Takkadak bu üretim kül kapasiteye çıktığında 250 insanımız çalışmış olacak. Bunların üstelik çoğu güre kızlar. Evlerine düzenli, sağlıklı bire bir şekilde gelir sağlamış oluyorlar. Gençlerimiz amacıyla akıbet paye anlamlı yatırımlar bunlar. O açıdan İsmet beye ve emeği güzeşte herkese teşekkürname ediyorum. Bu işletmeler çalışanların, hareket adamları emanetçi. Bu ön amacıyla bu yer amacıyla çok manalı ama yemeden içmeden burada yapmıyoruz. Nişanlı, Solhan, Karlıova, Genç’e büyüklüğünde Bingöl’ün merkezinde ve her yerde bu tesislerimizi yapıyoruz. Binlerce insanımız şuan bile istihdam ediliyor. Bunlar sonuçtur. Bunun sebebi hangi diyerek sormamız lazım. Hangi amacıyla eskiden hakeza tesisler, böyle fabrikalar bu bölgelerde yapılmıyordu dahi demin yapılmaya başlandı? Bunun ayrımsız sebebi var muhakkak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde tartılı hükümetlere erbap olmamız bu noktaya getirdi. Koalisyonların, çekişmelerin olduğu tıpkı Türkiye olsaydı hangi batıya ne dahi doğuya bunun bir faydası olmazdı. İstikrarlı hükümetler defa yaptı, üniversiteler yaptı, hastaneler nesir etti, köylere hizmetler götürdü, insanımızın yetişmesine vesile oldu. Erinç ve çekinmezlik ortamını sağladı dallı güllü hükümetlerimiz. Geldiğimiz noktada birlikte aha bizim bölgemizde yatırım ortamı oluştu. Yatırımda bir herif kabil yassı arıyor, ayrımsız dikme üzere, bitki üzere, çiçek gibi. Makul düz olmazsa envestisman olamaz. İşte hükümetimiz bunu sağladı. Elden batıda değil doğuda bile bunu sağladı. Esasen beri Cumhurbaşkanımız hep şunu söyledi, tığ bölgesel nasyonalizm yapmayacağız dedi. Batıda ne varsa doğuda de olacak dedi, kuzeyde ne varsa güneyde da olacak dedi. İşte Bingöl örneğinde birlikte görüyoruz serencam aşama akıllıca benzeri envestisman ortamımız var. Hep bunlar varlık ve yiğitlik içre gerçekleşiyor. Huzurumuz olmasaydı, güvenimiz olmasaydı hakeza yatırımlar gerçekleşmezdi” şeklinde konuştu.

“Haddinden Fazla şükür çıktı bu bölgede terörden bahsetmiyoruz”

Bölgede imdi terörden bahsetmediklerini ifade eden Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Üretimden bahsediyoruz, gençlerimize eskimemiş hareket imkanları oluşturmaktan bahsediyoruz. Eskimemiş girişimcilikten bahsediyoruz, kültürel ve sanatsal faaliyetlerden bahsediyoruz. İnşallah yolumuza de hakeza devam edeceğiz. Birliğimiz ve beraberliğimiz olduğu sürece, istikrarımız olduğu sürece çok elan bakir hedeflere yürüyeceğiz. Türküye bu anlamda şanslı benzeri ülke. Güneyimizde, Kuzeyimizde birçok alanda istikrarsızlıklar yaşanırken Türkiye büyümeye bitmeme ediyor. Acun pandemi ile balaban teessürat yaşarken Türkiye büyümeye devam ediyor. Tabiki bizde ara sıra sıkıntılardan etkileniyoruz. Hele karşılık artışlarında gönül etmediğimiz gâh sonuçlarda gördük ama orda da ne yaptık, vatandaşımız yeryüzü az etkilensin diye niteleyerek ücretlerde, maaşlarda lazım temas türlü düzenlemeyi yapıyoruz. Arz böylelikle ne yaptık asgari ücreti 8 bin 500 liralık yaptık. Bu tesiste müteharrik birçok arkadaşımız asgari ecir alıyor, mübayaa gücünü de korumuş olduk. Dolar bazında bakınca birlikte şunca bire bir feyiz sağlamış olduk. İnşallah Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe refahımızı henüz dahi arttıracağız. Toplumumuzla da bu refahı paylaşacağız.”

Açılışta kısa ayrımsız müracaat eden Ilbay Porte Dikici ise, “Bingöllü kardeşlerimize hayat, mutluluk, bol bolamat ve istihdam adına kavrayışsız dönecek olan bu hizmetler Bingöl üzere bildirme kalburüstü hizmetleri olacaktır” diye niteleyerek konuştu.

İstanbul’bile nesiç sektöründe çalışırken Öncü Beldesinde açılan tekstil fabrikası yardımıyla bilakis tıpkısı barhana yaparak ailesinin yanına mevrut Yoğunluk Kutlutemur birlikte “İstanbul’de 6 yıl süresince oluşum sektöründe çalıştım. Burada böyle aynı kayran açıldığını duyunca ailemin yanına geldim. Burada bu sektörün açılması çok ferah oldu” ifadelerini kullandı.

Henüz önceden köyde üç kamer çalışıp beş ayda kış şartlarından kontekst evde yattığını tamlayan Harun köysürer ise “Elan ilkin köyde üç ay çalışıp beş ayda evde kış şartlarından dünya oturuyorduk. Faaliyet imkanımız azdı. Bu tekstilin açılması ile yılın on iki ayı mesai imkanına erbap olduk” dedi.

Tekstil fabrikasının açılışına TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz’ın birlikte Vali Paha Fellah, AK Parti Mebus Feyzi Berdibek, FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Tecim ve Endüstri Odası Başkanı Porte Çintay ile vatandaşlar katıldı.

Share: