Bingöl’de 2022 yılında orman köylerine 3,5 milyon liralık destek verildi

Bingöl Orman İşletme Müdürü İbrahim Börü, 2022 yılı içerisinde ORKÖY Projeleri çerçevesinde, 9 orman köyünde ikamet fail vatandaşlara toplamda 3 milyon 500 bin liralık tutarında süt sığırcılığı, benzin koyunculuğu ve fenni arıcılık cesaret desteği verildiğini söyledi.

Bingöl’da hayvancılığın gelişmesi hesabına köylerdeki vatandaşlara muhtelif destekler verildiğini söyleyen Orman İşletme Müdürü İbrahim Börü, 2022 yılı faaliyetlerine ilgili açıklama yaptı. ORKÖY Projesi çerçevesinde 9 orman köyündeki vatandaşlara bindi verildiğini belirten Börü, “Bingöl Orman İşletme Müdürlüğü kendisine hayvancılığı yükseltmek için verdiğimiz kredilerde ağırlığı benzin sığırcılığı ve süt koyunculuğuna verdik. Bunun haricinde yaptığımız otlak rehabilitasyonları, ahır yapımları, pergola yapımları, süt sağım makinaları ve efsanevi içme suyu sıvat desteklemelerimizle İlimizde hayvancılığın gelişmesi üzere ulama sunmaktayız” dedi.

Bingöl’da arıcılığın gelişmesi noktasında ağır çalışmalar gerçekleştirdiklerini nâkil Börü, “Bingöl İli üzere arıcılık şanlı tıpkısı bölüm haline gelmiş ve gelişigüzel güzeşte sene arıcılık faaliyetleri eden dirilik sayısı, kovan sayısı ve kovan başına elde edilen bal miktarlarında artışlar gözlemlenmektedir. Bu yönüyle da sülale ekonomisi üzere ana yahut taraf dirimlik kaynağı kendisine de üreticilere nazik tıpkı destek sağlanmaktadır. Kasıt Nehri Havzası Iyileştirme Projesi çerçevesinde bugüne kadar 764 üreticiye toplamda 7 bin 640 skor salt kovanı dağıtımı yapılmıştır. Arıcılarımıza seçme sene olduğu kadar bu yılda fenni arıcılık yüreklilik desteği imkanı sağladık” şeklinde konuştu. – BİNGÖL

Share: