Bingöl Ovası’nda işsiz araziler silajlık akdarı üretimiyle canlandı

Bingöl’de ayrımsız benzin ürünleri firması vasıtasıyla bütünleşmiş tesisinin kurulmasının ardından üretimi yaygınlaşan silajlık darı, heybet desteğiyle çiftçilerin önemli dirimsel kaynağı oldu.

Coğrafi yapısıyla artağan ekincilik arazilerine erbap Bingöl Ovası’nda etkisiz durumda olan araziler silajlık mısır üretimiyle canlandı.

Özellikle “Şark- Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Bütünleşmiş Tesisleri” kurulmasıyla sert ağızotu ihtiyacının karşılanması amacıyla çiftçiler silajlık mısır üretiyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Hüccet Keleş, AA muhabirine, hayvancılık işlemlerinin arz büyük kalemlerinden birinin kaba yem olduğunu söyledi.

Kaba ağızotu maliyetlerini genişlik aza irca etmek üzere değişik projeler ürettiklerini dile getiren Bahadır, Tarım ve Orman Bakanlığı yoluyla 2022 yılında çiftçilere yüzde 50 hibeyle lağvolmak üzere 1500 husye darı tohumu desteği verildiğini aktardı.

Toplam 7 bin 500 dönümü desteklediklerini belirten Batur, şöyle konuştu:

“Bingöl’birlikte çok şişman tıpkısı benzin entegre tesisinin faaliyete geçmesiyle sözleşmeli istihsal üstelik bu merkezde yaygınlaşmaya başladı. Bingöl, Muş ve Elazığ’de şu anda silajlık darı üretimi amacıyla kontratlı üretim modeliyle bütünleşmiş üretim aracılığıyla alımlar yapılmaktadır. İlimizde 2017’dahi 3 bin 140 dekar olan silajlık istihsal alanı, 2022 yılında 16 bin dekara daha çok. Üretilen akdarı birlikte 17 bin tondan 100 bin tona ulaştı. Burada yüzde 500’lük tıpkısı nema katedildi.”

“Ati yıllarda elan serbest alanlarda üretimimizi artırmayı hedefliyoruz”

Bingöl Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliğine 2020 yılında DAP Kalkınma İdaresi silajlık darı paketleme tesisi üretimi üzere müracaatta bulunduklarını kaydeden Keleş, tesisi da hayata geçirdiklerini, zaman birliğin çiftçilerle sözleşmeli istihsal yaparak silajlık darı alımını gerçekleştirdiğini bildirdi.

Üretilen mısırın ilk defa 2020’bile kasaba illere satışının gerçekleştiğini nâkil Batur, Diyarbakır, Elazığ, Rize ve Artvin’e kadar ulaşıldığını kaydetti.

Batur, “Hayvancılığın da ciddi olduğu ilimizde özellikle süt entegre tesisi günlük 1063 tonluk istihsal kapasitesine ulaştığı takdirde bu cirim adi kalacaktır. Gelecek yıllarda daha geniş alanlarda yem nebat üretimimizi artırmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Tarım arazileri işsiz durumdaydı”

Kültür Odası Başkanı Mustafa Karaaslan birlikte geçmişte çiftçiler amacıyla sağlık elde edilecek mahsulat olmadığını anlatarak, “Kentte tarımsal üretim anlamında elan geçmiş buradaki tarım arazileri atıl durumdaydı. Çiftçilere kazandıran bir özdek yoktu. Şu zaman çiftçilerimiz üretimden çokça kıvançlı. Şişman tıpkı say içerisindedirler.” diyerek konuştu.Share: