Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlandı

Biga’nın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla tören düzenlendi.

Cumhuriyet Altını meydanında başlayan kutlamalarda Ilçe ve Belediye Başkanlığı vasıtasıyla Atatürk anıtına çelenkler bırakıldı. Utanmak duruşunda bulunulması ve Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okunmasının arkası sıra günün medlul ve önemini belirten konuşmayı Biga Belediye Reisi Bülent Erdoğan yaptı.

Erdoğan konuşmasında, “Tarihi tabii güzellikleri yurtsever ve deli dolu insanları ile ülkemizin ayrık şehirlerinden olan Biga’mızın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yılını kutlamanın gururunu bütün alay malay yaşıyoruz. Gönüllerin şehri Biga’mız yeryüzü sakat çağlardan beri muhtelif koca topluluklarının ve medeniyetlerinin gelişip yaşadığı misilsiz aynı coğrafya oldu. Köklü tarihi ile yüzyıllardır Dindar Türk yurdu olan şehrimiz sayısız cenk ve savaşım atlatarak düşmana derbent vermeyip kardeşi kardeşe düşürmeye etkin fitneleri birlikte yegâne tek bozdu.” ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan’ın konuşmasının peşi sıra Büyük Taarruzun 100. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Afyon’dan İzmir’e 16 günde kestirmece 450 kilometreyi bildirme zinde murahhas namına naşir bitiren Hususi Biga Açı Koleji Marifet Lisesi Öğrencisi Hüseyin Bahir Zeren yanı sıra taşıdığı Türk bayrağını ve şehit toprağını Biga Kaymakamı Erdinç Dolu’ya arz etti.

Kurtuluş etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren kulüplere kupa ve madalyaları ikram edildi. Karate ve Biga Belediyesi Ahali oyunları ekiplerinin gösterisiyle buradaki etkinlikler tamamlandı.

Törene, öğrenciler, sivil sosyete kuruluşları, dernekler, meslek odaları ve Biga Belediyesi ekipleri katıldı.Share: