Biden, Ruslar ve Suudiler olmasa benzin fiyatlarını 1,60 dolara indireceğini söyledi

ÇAKER Başkanı Joe Biden, benzen fiyatlarını galon başına 1,60 doların altına indirebileceğini ancak Rusya ve Suudi Arabistan’ın yaptıklarından muhit benzin fiyatlarının arttığını söyledi.

Biden, Maryland eyaletine mecbur Hagerstown’de tıpkı otomotiv şirketine ilişkin fabrikayı musahabe ederek Amerikalı ekonomisini değerlendirdi.

Ülkede üretime derece verdiklerinin altını çizen Biden, yekpare şirketlerin üretimlerini ÇAKER’de yapması ve yıpranmamış istihdam alanları açmaları için çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Biden, Yer Yağı İhraç Fail Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kâh petrol ülkelerinden oluşan OPEC+ grubunun günlük yer yağı üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil kısıntı kararına da aksülamel gösterdi.

Grupta mevcut Suudi Arabistan’ı ve Ukrayna ile savaşta olan Rusya’yı eleştiren Biden, “Benzin fiyatını galon başına 1,60 doların altına indirebilirdim fakat benzen fiyatları Ruslar ve Suudilerin yaptıkları yüzünden artıyor. Bu aksiyon burada bitmedi.” dedi.

OPEC+ grubunun kararı yer yağı fiyatlarında artım endişesi doğurdu

OPEC+ grubunun erke ve yer yağı bakanları, Avusturya’nın başkenti Viyana’bile 5 Ekim’de planlı toplantıda, günce yer yağı üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Küresel petrol arzında bu seviyede yaşanacak ayrımsız düşüşün piyasayı eke ölçüde daraltacağı değerlendiriliyor.

Uzmanlar, piyasada yaşanacak daralmanın, Çin’de Kovid-19 salgınının arama altına alınması ve talebin toparlanmasıyla daha birlikte kötüleşebileceğini belirtiyor.

Parafin Saray ise bu kararın ardından yaptığı açıklamada, Biden’ın talimatıyla Erke Bakanlığının ati kamer, stratejik yer yağı rezervinden 10 milyon varil petrolü henüz piyasaya salacağını duyurmuştu.

KUL’de ise talebin artmasına rağmen rafineri sorunlarının artması sonucu halihazırda itila eğiliminde olan benzinin galonu (3,78 litre) 3,83 dolar civarında seyrederken analistler OPEC kararı sonrası değer tırmanışının hızlanacağı beklentisini dile getiriyor.

Share: