Bicik kanserine karşı Akdeniz tipi tagaddi ve spor önerisi

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Esas Bilgelik Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay, kadınlarda sunma kesif tanıdık meme başı kanserine cebin er tanının yanı sıra Akdeniz tipi tagaddi, reviş ve spor önerdi.

Meme Başı ve iç salgı cerrahı Akçay, AA muhabirine, kadınlarda sunu kalın meme başı kanserinin görüldüğünü söyledi.

Dünyada seçkin sene 1 milyon bakir meme başı kanseri tanısı alındığını anlatım eden Akçay, “8 kadından birinde meme başı kanseri görüyoruz. Kanserden ölümlerin birlikte kadınlarda yüzde 20’sini meme kanseri oluşturuyor. Eken canlandırma ve akla yatkın tedaviyle bu hastalıktan sıyrılmak olabilir. Türkiye’dahi Keyif Bakanlığının sonuç verilerine bakarak yılda 17 ila 25 bin kullanılmamış meme kanseri tanısı konulmakta, 2020 yılında ise 18 bin meme başı kanseri tanımlanmış. Amerika’üstelik son verilere göre 2,5 milyon meme kanseri hastası var.” dedi.

Akçay, karı olmanın meme kanserinde başlı başına risk faktörü olduğunu belirterek, kanserin genelde bundan sonra 40 yaş cisim kadınlarda, azınlıkta ise 13-17 yaşlarda görüldüğünü dile getirdi.

“Aile hikayesi olanlar risk grubunda”

Meme kanserinde ev hikayesi olanların dahi balaban riziko grubunda olduğuna belen fail Akçay, şöyle devam etti:

“Bir Numara derece ailesinde şvester, anneanne, teyze ve kızlarında evet de akıbet zamanlarda cet marifetiyle birlikte meme başı kanseri varsa bu hastalarda amansız hastalık görülme oranı olmayanlara göre 3-4 ikmal artmakta. Aynı memesinde amansız hastalık varsa sair meme bile risk altında. Meme kanseri genlerinde değişinim olanlarda efdal oranda meme kanseri riski var. Mevlit yapmamış doğmak veya evvel etkili doğumunu 30 gözyaşı üst fora etmek, kadınların 13 yaştan daha erken skor görmeye başlaması ve 55 yaşından sonradan menopoza girmeleri riziko faktörü.”

Prof. Dr. Akçay, ailesinde bicik kanseri olanların kalıtım bilimi testlerinin fazlalık çıkması yerinde 20 yaşından sonradan değme iki memenin alındığına bel ederek, Amerikalı oyuncu Angelina Jolie’nin bu anlamda iki memesini aldırdığını anlattı.

“Yılda 1 ya de 2 sefer mamografik tarama yaptırılmalı”

Akçay, kadınlarda yeryüzü kesif görülen bicik kanserine cebin şişmanlık ve hormon ilaçlarından uzak durulmasını istedi.

Kadınlara kansere karşı sığınma tavsiyelerinde kâin Akçay, şunları kaydetti:

“Kadınlarımıza Akdeniz tipi beslenme, gidiş, spor ve 2 ila 2,5 yıl emzirme ve zat kendilerine meme muayenesi tavsiye ediyoruz. Er canlandırma üzere her eş 20 yaşında bilahare adet dönemini izlem eden günlerde muhakkak yatağa ense üstü yatarak elleriyle bağır duvarına bastırıp tetebbu etmeli, beklenir kitle, şiş, meme çekintisi kabilinden durumlarda serian doktora başvurmalı. Katiyen 40 yaşından sonra yılda 1 ya dahi 2 yol mamografik tarama öneriyoruz. 40 yaşından evvel şayet erdemli riskli durumdaysa ve ailesinde bicik kanseri varsa, uzun süre doğum yapmamışsa bu hastalara MR taraması üstelik öneriyoruz.”

“Gelişigüzel 3 dakikada 1 kadına meme kanseri tanısı konuluyor”

Bu hastalık için cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavilerin olduğunu vurgulayan Akçay, erken tanı ile tedavi amacıyla doktor tavsiyesine uyulmasını kaynak etti.

Akçay, “Dünyada ve Türkiye’bile rastgele 3 an aynı kadına meme başı kanseri tanısı konulmakta ve 11 an tıpkısı kadın meme kanseri dolayısıyla yaşamını yitirmekte. Züğürt er merhale gelmişse, tümör şişman değilse cerrahi yapıp memesini alıyoruz evet üstelik edimsel ameliyatlarla meme havari cerrahi yapıyoruz. Eğer geç evrede ya de evre 4’e gelmişse kimyasal tedavi, ışın tedavisi ve ameliyatlar yapıyoruz.” diyerek konuştu.

Memelerinde kütle fark fail kâh kadınların kimi zaman muayeneden kaçındıklarını nâkil Akçay, “Kadınlar genelde elle meme muayenesini yapıyor amma muayeneye gelmiyorlar. El ortada ‘kansere bıçak vurulmaz’ diye kavisli bire bir inanış var. Oysa anca bire bir husus namevcut. Amansız Hastalık kanserdir. Memede şişlik, kütle ve olasılı değişiklikte doktora gidilmeli. Erken teşhis ve tedaviyle sonuçlarımız ferah. Kanserden kurtulan haddinden fazla hastamız var. 34 yıldır cerrahideyim ve 34 sene önce operasyon ettiğim, kontrole gelen hastalarım var.” ifadelerini kullandı.

Share: