BEYNİNDEKİ MİLYONDA BİR GÖRÜLEN TÜMÖR, AMELİYATLA ALINDI

KAHRAMANMARAŞ’ta rüyet kaybı başlayan Ayşe Gül’ün (56) beyninde koz kadar tümör tespit edildi. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Afiyet Aplikasyon ve Araştırı Hastanesi Karın ve Asap Cerrahi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İdiris Altun, tümörü endoskopik yöntemle hastanın burnundan çıkardıklarını belirtti. Altun, tümörün temel şah damarları ve solunum hanay merkezinin olduğu bölgede görülmesinin milyonda 1 olduğunu ve yüzde 80 ahiret yolculuğu riskine rağmen ameliyatın liyakatli geçtiğini söyledi.

Kahramanmaraş’ta hayatiyetli Ayşe Gül’ün yaklaşık 1 sene önceki gözlerinin görme yetisi yavaş yavaş azalmaya başladı. Bunun üstüne gittiği dikizci, sorunun ayn sinirlerinde erimeye sadık olduğunu ve tedavisinin olmadığını söyledi. Hem Kahramanmaraş’ta hem bile kasaba illerdeki hastanelerin doktorlarına başvuran Gül’e değişik ayrımlı canlandırma konuldu fakat gözleri iyileşmedi. 1 yılın sonunda gözlerindeki görme oranı güzelce düştü. Sonuç olarak gittiği doktorun ‘Nedeni beyinden olabilir’ demesi konusunda Gül, KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırı Hastanesi Beyin ve Asap Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İdiris Altun’a başvurdu.

YÜZDE 80 FEVT RİSKİYLE AMELİYATA GİRDİ

Altun eliyle yapılan sondaj ve tetkiklerde Gül’ün ortada ceviz kadar ur olduğu ve gözündeki sorunun tümörden kaynaklandığı tayin edildi. Altun, Ayşe Gül’e acilen cerrahi müdahale olması gerektiğini ancak tümörün asıl şah damarlarının olduğu bölgede olmasından periferi ölüm riskinin yüzdelik 80, yaşaması halinde ise damla kalma ihtimalinin bile çokça erdemli olduğunu söyledi. Yekpare riskleri kabul eden Gül, Altun aracılığıyla ameliyata alındı. Ameliyatı beyni fethetmek adına endoskopik yöntemle gerçekleştiren Altun, tümörü Gül’ün burnundan çıkardı.

‘MİLYONDA BİR KARŞILAŞTIĞIMIZ DURUM’

Altun, beyindeki tümörün dirimsel risk oluşturacak büyüklükte olduğu amacıyla acilen ameliyata aldıklarını söyledi. Çok riskli olmasına rağmen hem problemsiz tıpkısı şekilde sonuçlandığını hem de bisturi kullanmadan kapalı yöntemle yapıldığını tamlayan Altun, şöyle devam etti

Hastamız rüyet şikayetiyle ilgili bir nice yere gitmiş ancak hastalıkla ait ayrımsız teşhis konulamamış. en son çekilen filminde asıl şah damarlarını tamamen muhasır, görme sinirini ağız ağıza kapatan, solunumla maltalık merkezinin uğrunda açık benzeri kitle olması konusunda hasta tarafıma geldi. Hastayı değerlendirdikten sonraları endoskopik yöntemle kamera eşliğinde burundan girerek koz kadar, 3,5 santim genişliğindeki kitleyi almaya karar verdik. Hastamız eksiksiz riskleri akseptans etti. Bağımlı burada kebir olan esas damarlar üzerinde geçmesi, anne damarlarını sarması, rüyet sinirinin üstünde olması ve teneffüs merkezine makul ilerlemesi bir riziko faktörüydü. Tığ bununla ait vacip tedbirlerimizi aldıktan sonra ameliyata girdik. Ameliyatta kudretli bire bir şekilde gerçekleşti, temas müşahede sinirinde, asıl damarlara veya teneffüs avlu merkezine dokunmadan tümörü ağız ağıza burundan temizledik. Hastamız gayet gani abat. Beynin orta yerinde aya bölgesinde dediğimiz, 3,5 santimetre ebadında, koz büyüklüğündeki tümörümüz solunum avlu merkezinin önünü kaplaması ve oraya akıllıcasına ilerlemesi,esen anne damarlara doğru ilerleyip tamamen içerine alması ve hipofiz bezini alttan yukarı akla yatkın sarması, bu ebada ulaşması milyonda tıpkı oranda gözükür. Tığ bu tümörü, burundan girilerek endoskopik yöntemle ağız ağıza ana damarlara gelişigüzel uymazlık vermeden çıkarttık.

‘SOLUNUM DURMASINA ETKEN OLABİLİR’

Tümörün incelenesi için laboratuvara gönderildiğini tamlayan Altun, Bu ur, büyümeye bitmeme fail tıpkı tümör. Büyümeye devam ettiği antlaşma, dirimlik teneffüs merkezini kapladığı üzere solunum durmasına faktör türlü. Duygu merkezine mümasil bir tümür olduğu için birlikte kalple ilişkin sıkıntılara illet cins. Ayrıca anne şah damarlarının hepsini sardığı amacıyla hastada kalımlı felçliğe illet türlü. Ayrıca hipofiz bezine bile bastığı amacıyla hormonal bozukluklara, tahaccüm hormonu gibi hormonları etkileyerek vahim manada dirimsel riskleri oluşturabilirdi diye konuştu.

‘RİSKİ ALDIM, ÇOK ŞÜKÜR BİR ÖZ BIRLIKTE OLMADI’

Ayşe Gül, ameliyatın ardından sağlığına kavuşurken, 3 dönem sonra üstelik taburcu edildi. Birçok doktora gittiğini fakat on paralık kimsenin namına makul bir canlandırma koyamadığını tamlayan Gül, kendisini cerrahi müdahale eden Altun’a teşekkür etti. Ameliyatın neştersiz yapılmasından âlem dahi çokça mutlu olduğunu belirten Gül, şunları dedi

Gözüm beş altı görmeye başlayınca göz doktorlarına gittim. Birisi, ‘gözünün sinirleri eriyor, geriye devir yok’ dedi. Ayrıksı birine gittim o üstelik ‘Göz vitaminsiz kalmış’ dedi. Baktım gözüm gidiyor ayrıksı bu kat Adana’ya gittim ve oradaki doktor bile ‘Gözünde katarakt başlangıcı var’ dedi. O bile tıpkı husus anlamayınca Hatay İskenderun’a gittim, orada MR istediler. Sinir Bilimi, karın cerrahına gönderme etti, o bile İdiris beye atıf etti. Cenabıhak razı olsun ameliyatımı yaptı bol olduk. Operasyon riskliydi ve hekim operasyon öncesi ‘Felç olabilirsin, ahiret yolculuğu tehlikesi var, gözsüz kalabilirsin’ diye niteleyerek riskleri anlattı. ‘Riski alıyorum’ dedim, çok şükür ayrımsız şey üstelik olmadı.

Share: