“Benzeri Dünya Malı Arif Keskiner” Belgeselinin İlk Gösterimi Yapıldı

Film yapımcılığının yanı sıra gazetecilik, düzencilik, film yönetmenliği de eden Türk sinemasının en özgün sinemacılarından “Çiçek Arif” lakaplı Arif Keskiner’in yaşamını anlatan “Tıpkısı Varlık Arif Keskiner” belgeselinin geçmiş gösterimi Manzume Bilgi Firez ve Sanat Evi’nde yapıldı.

Gazeteci, aktör, katalog müdürü, sinema muhabiri, film yönetmeni, fotoromancı ve film yapımcısı olan, Türk sinemasının bildirme özgün sinemacılarından ve Yeşilçam’ın neredeyse eksiksiz yüce isimleriyle yollarının ayrımsız şekilde kesiştiği “Çiçek Arif” lakaplı Arif Keskiner’i yaşamı belgesele laf oldu. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Yağmur Seyhan’ın yaptığı belgeselin geçmiş gösterimi, İstanbul’un Şişli ilçesinde mevcut Koşuk Hikmet Ekin ve Hanek Evi’nde evvel yapıldı. Gösterime, Keskiner’in hayranlarının ve sevenlerinin yanı sıra CHP İstanbul İl Başkanı Sevgili Kaftancıoğlu ve CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan bile katıldı.

“İZLEYEN HERKESE FARKLI BİR IŞIK TUTACAKTIR”

Seans öncesinde duygularını dile getiren Kaftancıoğlu, “Hoppadak Arif Keskiner’in ömrü değil, yaşadığı ve yaşamakta olduğu sürecin totaliter olarak kollamak, o tarihi Keskiner’in gözünden yaşadıkları üzerinden açımlama açısından ele aldığımızda beni çokça heyecanlandıran bire bir kapsam. Çünkü evveli, bizim gençliğimize balya mevrut dönemlerde tıpkısı Arif Keskiner, onun mücadelesi, yaşamı ve o gömlek insanların mücadelesini alim ve o mücadele önünde saygıyla eğilen biri kendisine, bu gece bu belgeselde bunu hissetmenin ve izleyecek olmanın heyecanını yaşıyorum. Bu belgeseli izleyecek olan seyircilerimize, zaten bana bakarak mütalaa vermeye lüzum yoktur. Onlar belgeselden o mesajı alacaktır amma ego şunu söyleyebilirim; bence izleyecek olan herkese ayrımlı bir göz, değişik ışık tutacaktır” dedi.

ARİF KESKİNER KİMDİR

Renkli maltalık hikayesi Osmaniye’bile 1938’bile başlayan ve Beyoğlu’nun Yeşilçam Sokağı’na uzanan Arif Keskiner, 2018’üstelik yapılan 37. İstanbul Film Festivali’nden Sinema Öz Saygı Ödülü’nü aldı. Keskiner, 1959’da Osman Nuri Ergün’ün çektiği Celi İbo Perili Köşkte filminde alacalı rolüyle sinemaya önce adımını attı. 1971’de sinemacı olmaya karar verdi ve Ekta Film’i kurdu. 1972’birlikte yapımcı adına geçmiş filmi olan Bela Mustafa’nın yönetmenliğini Fevzi Tuna yaptı. Yapımcı yerine Türk sinemasına kazandırdığı misilsiz filmler arasında Otobüs (Bronz Okan), Kapıcılar Kralı (Zeki Ökten), Selvi Boylum Şike Yazmalım (Yöneltme Yılmaz), Eroin (Güç Özkan), Köşeyi Dönen Insan (Yöneltme Yılmayan), “Bay Alkolü Takdimimdir” TRT dizisi, senaryosuna da katkıda bulunduğu Piyano Piyano Bodur (Tunç Başaran) sayılabilir.

Filmciler Kooperatifi’ni kurarak Yeşilçam’da karaborsayı ortadan kaldıran komutan oldu. SESAM’birlikte başbuğ yardımcılığını sürdürdüğü sıralarda Türker İnanoğlu ve Tanju Gürsu ile birlikte TBMM’deki komisyon toplantılarına katılarak Beyaz Perde Yasası’nın çıkartılmasını sağladı. Sıraselviler’deki yazıhanesinde, herkesin “Çiçek Bar” ya de “Arif’in Yeri” dediği, umum sinemacıların ve sanatçıların uğrak yeri olan Sinema Sevenler Derneği Lokali’ni açtı. Çiçek Kadar, Gine mi Çiçek, Tabiatıyla Çiçek ve Binbir Mahiyet Binbir Çiçek isimli dört kitapta yekpare geçmişini yazarak anlattı.

Share: