“Benzeri Bafra Hikayesi” yarışmasının tanıtım toplantısı yapıldı

Samsun’un Bafra ilçesinde düzenlenecek “Tıpkı Bafra Hikayesi” yarışmasının tanıtımı gerçekleştirildi.

Bafra’nın tarihi, kültürü, içtimai yaşantısı, kaynak hanay hikayeleri konularında hazırlanacak hikayeler, seçici kurul üyeleri marifetiyle derlenerek pusula haline getirilecek.

Yarışma, İl Firez ve Turizm Müdürlüğü, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Bafra Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü ve Türkiye Üdeba Birliğinin hareket birliğinde hayata geçirildi.

İl Firez ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, Bafra Öğretmenevi’nde düzenlediği matbuat toplantısında, yarışmanın Türkiye formatında planlandığını söyledi.

Yarışmanın namına, “Ayrımsız Bafra Hikayesi” dediklerine belen eden İpekdal, “Bafra’nın İkiztepe’sinden, Kızılırmak’tan, Bafra nokulu, Bafra ile Osmanlı’yı ilişkilendirsek, sere sepet top kandilin pekâlâ ortaya çıktığını bir yazarımız yazsa, Hititlerin kayıp şehri Zalpa’nın burada olduğuna dayalı tıpkısı hikaye yazılsa… Burada Bafra Ovası, Kızılırmak ve Kuş Cenneti var. Bafra’nın kaderi haddinden fazla pir, bunların hikayelere yansıtılması güzel olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bafra Belediye Reisi Hamit Kılıç ise yarış böylelikle dereceye gireceklere armağan verileceğini belirterek, “İlk ona girenlere mansiyon vereceğiz. Hedefimiz evvel elliye giren hikayeleri bastırıp tüm okullara cılk etmek. Meram, Bafra’nın hikayelerini ortaya anlamak.” dedi.

OMÜ Öğretim Üyesi ve yarışmanın seçici kurul başkanı Prof. Dr. Selçuk Çıkla bile yarış ile unutulan evet de fark edilmeyen yönlerinin hikayeleştirilerek yazıya aktarılması ve Bafra’nın hakikat sahn hikayelerinin derlenerek ortaya çıkarılması, edebiyata yeni isimler kazandırma, sanatsal faaliyetleri ihya, Türkçe’yi etken kullanan ve kendisini geliştirmek amacıyla vesile arayan yazarları desteklemenin amaçlandığını anlattı.

Çıkla, Bafra’nın tarihi, tabiatı, halk bilimsel özellikleri, kemirmek kültürü, kültürel etkinlikleri, insanları gibi konular çerçevesinde hikaye yazılabileceğini kaydetti.

Yarışmaya süzülmek isteyenler, 12 Nisan mesai saati bitimine kadar müracaat yapabilecek.

Share: