BAŞDENETÇİ MALKOÇ 10 YILDA DİYARBAKIR’DAN 4 BİNİN ÜZERİNDE ŞİKAYET GELMİŞ

DİYARBAKIR’a mevrut Amme Başdenetçisi Onur Malkoç, 10 almanak tarihleri süresince kentten 4 binin üstünde şikayet geldiğini ifade ederek, ‘Terörden sunu çokça kıygın olan insanların yaşadığı şehir. Alelhusus trap, çukur, bombardıman ve yıldırı olaylarının sona ermesiyle alay malay Diyarbakır bozuk canlılığını, bozuk huzurunu baştan buldu. Şikayetlerimize baktığımızda bizim 10 almanak tarihimiz içerisinde Diyarbakır’dan 4 binin üzerinde şikayet almışız. Türkiye ortalamasının üzerinde bir şikayet mevrut. Zamanında yaşanılan teessürat hatırlandığında bile bu birlikte gayet normaldirö dedi.

Kamu Başdenetçisi Onur Malkoç ve beraberindeki gök bilimi, ‘Ombudsman Halkla Buluşuyor’ programı kapsamında Diyarbakır’a geldi. Tıpkı otelde matbuat mensuplarıyla ayrımsız araya mevrut Malkoç, gündemle ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Diyarbakır’ın terörden sunma haddinden fazla çekici şehirlerin başında geldiğini söyleyen Malkoç, ‘Terörden sunu çok kıygın olan insanların yaşadığı site. Hele trap, oyuntu, bombalama ve terör olaylarının sona ermesiyle gelişigüzel Diyarbakır bozuk canlılığını, çarkıt huzurunu baştan buldu. Rastgele alanda yapılan çalışmalardan, arsıulusal toplantılara kadar Diyarbakır bakir bir dalan oldu. Şikayetlerimize baktığımızda bizim 10 yıllık tarihimiz içerisinde Diyarbakır’dan 4 binin üzerinde şikayet almışız. Bu beklenmedik önemlidir. Bunların mefret tıpkısı kısmını üstelik sorunları çözerek karara bağlamışız. Türkiye ortalamasının üstünde benzeri şikayet mevrut. Evvelden yaşanılan teessürat hatırlandığında bile bu dahi gayet normaldir. Demincek, Bağdat’ın, Halep’in, Şam’ın yahut Beyrut’un o çarkıt fonksiyonu namevcut bundan sonra. Oralar yıkıldı, düzelmesi uzunca devir matlup. İşte bu şehirlerin fonksiyonunu kültürel, içtimai, siyasi, iktisadi açıdan özellikle Diyarbakır başlamak amacıyla Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin tahammül etmek zorunda. Buna hazır olmalılarö dedi.

‘PKK YILDIRI ÖRGÜTÜNÜN BELİ KIRILDI’

Türkiye’da 2010 yılında yapılan esas değişikliğiyle Türkiye’da halk ve özgürlüklerin genişletilmesi anlamında hayret majör bir mesafenin alındığını söyleyen Malkoç, ‘Fakat 2013- 14- 15- 16 yıllarında PKK ve DEAŞ terör örgütlerinin ve FETÖ terör örgütünün bu dirlik ortamını, bu türe ve özgürlükler ortamını zehirlemesi sebebiyle başta mezar, hendek olaylarının ardından 15 Temmuz darbe girişiminde gerek istemez türe ve özgürlükler alanında kısıtlamalar oldu. Olağanüstü haller ilan edildi. Fakat şurası üstelik belirteyim ki, aradan geçen süre içerisinde Türkiye’üstelik tekrardan normalleşme oldu. PKK yıldırı örgütünün beli kırıldı. Faaliyetleri minimum seviyeye indi, FETÖ terör örgütüne bile çetin darbeler vuruldu. Sınırlı ortamında hareketsiz arkaç getirildi. İşte bu ortamda Türkiye’bile hak ve özgürlüklerinin önü açıldı. Bizler dahi kamu denetçileri kendisine devletle yurttaş arasındaki sıkıntıları problemleri yargıya zeki etmeden, aynı bakıma yargıcı rolüyle veya arabuluculuk rolüyle yahut halkın avukatı rolüyle çözmeye etkin bire bir kurumuzö diye niteleyerek konuştu. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) yoluyla kendilerine tıpkısı öneri iletildiğini kaydeden Malkoç, ‘Savaş bölgelerinde binlerce refakatsiz bala var. Bunların bire bir kısmının anne ve babaları camit. Aynı kısmı uğraş sebebiyle temel ve babalarını kaybetmiş veya metrukiyet edilmiş. Bizim Rusya ve Ukrayna ombudsmanlarıyla ilişkilerimizi bildikleri üzere bu refakatsiz çocuklara şüphesiz yardımcı olabiliriz diye teklif geldi. Bilindiği kabilinden Ukraynalı çocuklardan 1200’ü Türkiye’dahi. Eğitimlerine online yerine bitmeme edebiliyorlar. UNICEF’ten böyle bir öneri gelince tığ Moskof ve Ukrayna ombudsmanlarıyla temasa geçtik. Kendilerine konuyu ilettik. Akseptans ettiler. Başkaca hem Rusya hem üstelik Ukrayna ombudsmanı bizim bu teklifimize olumlu kıymet verirken bize aynı teklifte de bulundular; Bunu hemen çocuklarla ilişkin tutmayalım dediler. Moskof ombudsmanı Acımasız vatandaşlarının Ukrayna’daki durumunu kaplamak istediklerini, oraya gittiklerinde yanlarında Türk ombudsmanı olmasını istediler, Ukrayna Ombudsmanı üstelik çabucak uğraş bölgelerinde değil, Rusya’daki Ukrayna vatandaşlarını geçirmek istediler, Türkiye Ombudsmanı bile orada olsun istediler. Biz bunu memnuniyetle karşıladıkö ifadelerini kullandı.

Share: