‘Başbağlar Katliamı’ davasında ilk murafaa görüldü

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde 29 yıl önceki 33 sivilin PKK’lı teröristlerce öldürüldüğü Başbağlar Katliamı’na ilgili 20’si firari 21 sanığın yargılanmasına başlandı. Davaya bakan Avukat Kıymetiharbiye Kartal, “PKK terör örgütünün kurucusu, yöneticisi, başkanı olan ve bugün İmralı Adası’nda yatan zevatın bu davada yargılanmasını murat ediyorum. Adaletin tecellisi hesabına Abdullah Öcalan’ın bu davaya gelmesi gerekir” dedi.

Erzincan 2. Ağır Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmada Başbağlar Köyü Derneği Başkanı Mehmet Ali Dikkaya, Başbağlar Köyü Muhtarı Büyük Akarpınar, katliamın tanıkları ve mağdurlar ile avukatları hazır bulundu. Adli taharri neredeyse tutuklanmadan yargılanan sanık S.T. ise duruşmaya İstanbul Adliyesi’nden Curcunalı ve Görüntülü Enformatik Sistemi marifetiyle katıldı. Adliye çevresinde polisin geniş asayiş önlemi aldığı duruşmada mahkeme başkanı, etiket tespitinin peşi sıra iddianameyi okuyup sanıktan “devletin egemenliği altında mevcut topraklardan ayrımsız kısmını, şevket idaresinden ayırmaya işlemek” suçundan sevgili açıldığını hatırlatarak defans yapmasını istedi. Maznun S.T. ise suçlamaları kabul etmediğini ve Başbağlar’daki saldırıya katılmadığını belirtti. Duruşma heyeti, sanıklardan S.T.’nin adli kontrol şartıyla ancak dışına çıkma yasağı konularak serbestlik halinin devamına karar vererek, tıpkısı ahir murafaa tarihini 19 Mabeyin olarak belirledi.

“Adaletin tecellisi hesabına Abdullah Öcalan’ın bu davaya gelmesi gerekir”

Mahkeme sonrası Erzincan Adliyesi uğrunda gazetecilere izah özne Avukat Ölçü Kartal, “21 sanığın hızlı hızlı tutuklanmasını bekliyoruz. Şu anda 109/3’e göre yurtdışına hayat yasağıyla sanıklardan S.T.’nin süratle tutuklanması geçişsiz. Tutuklandığı ahit bir nice kişiler ortaya menfaat. Şu anda kaçıyor. Bulunan ifadeler üstelik bu işin içerisinde. Sunma önemlisi Ankara Mehabet Güvenlik Mahkemesi 1999/21 temel mahdut sav dosyasının bu ülkü içerisine girerek, çünkü PKK terör örgütünün kurucusu, yöneticisi, başkanı olan ve zaman İmralı Adası’nda yatan zevatın bu davada yargılanmasını murat ediyorum. Adaletin tecellisi adına Abdullah Öcalan’ın bu davaya gelmesi gerekir. Zira elhak adada bunu tabir ettiği gibi, Şemdin Sakık’ın da iddianamedeki ifadesi bu durumu örtüsüz ve açık ortaya koyduğu üzere PKK terör örgütünün zaten kurucusu, yöneticisi, başkanı, halen başkanlığı bitmeme etmektedir. ve orada korunmaktadır emperyalistler yoluyla. MOSSAD ve CIA marifetiyle bize doğrulama edilmiştir. Sığınma altındadır. Bu durum kabul edilemez. Dünyanın hangi hususiyet sistemine gidilirse gidilsin idamı mutlak zorunludur.” diye konuştu.

“Katiller bulunsun, cezaları verilsin”

Katliama 12 yaşındayken tanık olan ve olaydan ateş almadan kurtulan Mehmet Kaya ise, “29 yıl sonradan gelen geç kalınmış tıpkısı doğruluk içerisinde biz kişi savaşımızı vermeye bitmeme ediyoruz. Katiller bulunsun, cezaları verilsin. Bizim içimiz hiçbir devir soğumayacak. Bibi acemi gibi acısını yaşıyoruz” dedi.

Başbağlar Köyü Topluluk Başkanı Mehmet Mehabetli Dikkaya birlikte, “O tarihte açılan sevgili 1997 Ekim ayında Erzincan’dan İzmir’e makbuz. İzmir’de de kurmaca tıpkısı mahkemeyle ünsiyet skandallarıyla kırcı bir şekilde kapatılmıştı. O periyot devletimizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne şikayet eylemek bize zillet geldiği üzere o gün acımızı birlikte, o skandalları dahi içimize gömmüştük. Bugün 2019 yılından itibaren incelenen yürekli savcılarımızın iddianamesi, onları kutluyorum, teşekkür ediyorum. Mahkeme heyetinin iddianameyi kabul etmesi, onları dahi ayrıca kutluyorum. O gün akamete uğrayan umutlarımız zaman esasen yeşermiş vaziyette. Umuyoruz ve diliyoruz kim türe hakkıyla tecelli kadir. Katliama katılan her ki varsa hain yıldırı örgütü mensuplarının kâffesi cezasını bulur. Türkiye’birlikte hele 1993’te o kadar faili belirsiz görüngü var ki, inşallah failler bulunur. Benzeri henüz üstelik hangi Sivas Madımak ne Başbağlar hadiseleri yaşanmaz” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’yi, Türk milletini bölemeyeceksiniz, böldürmeyeceğiz”

Kemaliye Belediye Reisi Mehmet Karaman ise, “29 sene önce yaşanan katliam hala bugün olmuş üzere, hiç mütebeddil bire bir öz yok. Gönlümüzde yaşıyor şehitlerimiz. Zaman kangren olan davamıza bisturi vurulması için yetkililere teşekkürname ediyorum. Tığ Türk adaletine inanıyoruz. Ben çağa katillerine sesleniyorum, yayılımcı güçlere Türkiye’yi, Türk milletini bölemeyeceksiniz, böldürmeyeceğiz. Biz 29 yıl önce dedik kim ‘Başbağlar’ı unutmayacağız, unutturmayacağız’. 29 yıl sonradan yeniden gündeme geldi” diye niteleyerek konuştu. – ERZİNCAN

Share: