Basamak fiyatlarındaki çoğalma devam ediyor

Türkiye’dahi göz fiyatlarındaki sahici artma serisi devam etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yayımladığı göz kıymet endeksine bakarak almanak bazda göz değer artışı yüzde 31, maaş bazda yüzdelik 2,8 yükseldi.

Hane Kıymet Endeksi (KFE), benzeri geçmiş yılın ayrımsız ayına göre doğru adına ise yüzde 10,2 oranında arttı.

Sonunda hane fiyatlarındaki artışın pahalılık üzerindeki seyri devam etti.

İzmir’da fiyatlar yüzdelik 30’un üzerinde yükseldi

İller bazında bakıldığında orak ayı ayında güzeşte yılın bire bir ayına göre sunma faziletli çoğalma yüzde 31,4 ile İzmir’üstelik yaşandı. Yıllık bazda fiyatlar İstanbul’da yüzdelik 28,1, Ankara’da yüzdelik 27,1 yükseliş kaydetti.

Temmuz ayında ayrımsız önceki aya göre ise bildirme erdemli çoğalma yüzdelik 2,7 ile İstanbul’da yaşandı. Ankara ve İzmir’bile ise yüzdelik 2,3’lük artma gözlendi.

Kullanılmamış göz fiyatlarındaki artış yüzde 35’in üstünde

Bakir göz denk endeksi da Türkiye genelinde yüzde 35,4 yükseldi.  İstanbul’da yüzde 28,1 küsurat metrekare fiyatları, Ankara’da yüzde 35,8, İzmir’dahi ise yüzde 31,5 yükseliş kaydetti.

Türkiye genelinde konutların birim metrekare başına averaj fiyatı 4 bin 669 TL olurken, bu misil İstanbul’da 6 bin 943 TL, İzmir’dahi 5 bin 748 TL ve Ankara’da 3 bin 409 TL oldu.

Kullanılmamış sıfır basamak fiyatları ise Türkiye genelinde sabık yılın tıpkı dönemine göre yüzde 29,7 arttı. İzmir’de kullanılmamış olmayan konutların fiyatı yüzde 29,6 artarken, İstanbul’da çoğalma yüzdelik 27,5 kendisine kaydedildi.

TL ile tersleşti, işinden oldu!

Türkiye’nin aut takanak ödemeleri 26,75 milyar dolar oldu

Krediler ve tevdiat çoğalma gösterdi

Evcil yatırımcının döviz ilgisi ivme kaybetti

Son 6 ayda sunma erdemli ecnebi girişi

TCMB rezervleri 1,61 milyar dolar çoğalma kaydetti

 

Share: