Basamak bedel artışında Avrupa şampiyonu Türkiye

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine bakarak, Türkiye, Avrupa’da sonuç ayrımsız yılda basamak fiyatlarının en çok yükseldiği mutluluk oldu.

2020’nin ikinci çeyreğinden 2021’in ikinci çeyreğine kadar sabık sürede Türkiye’de hane fiyatları yüzdelik 29.2 arttı. Verilere göre Avrupa Birliği ortalamasında bu büyüklük yüzde 7.3, Euro Bölgesi’nde ise yüzde 6.8 oldu.

ALMANYA’DA YÜZDE 10.9
Euronews’te saha düz habere bakarak, 30 Avrupa ülkesi içerisinde Türkiye’de sonradan fiyatların bildirme çokça arttığı büyüklük yüzdelik 16.1 ile Estonya düz alıyor. Bu ülkeyi yüzdelik 15.6 ile Danimarka ve yüzdelik 14.5 ile Çekya oldu. Avrupa’nın bildirme büyük ekonomilerinden Almanya’da ise aile fiyatları yüzdelik 10.9 arttı. Artım oranı Fransa’da ise yüzdelik 5.7 oldu.

Gayrı gâh ülkelerdeki artış oranları ise şöyle: Hollanda (yüzdelik 12.8), Macaristan (yüzdelik 11.9), İsveç (yüzdelik 10.9), Bulgaristan (yüzde 9.1) ve Portekiz (yüzde 6.6), İsviçre (yüzde 4.7)

30 talih ortamında karı fiyatlarının düştüğü yegâne büyüklük ise yüzde 4,9 ile Kıbrıs oldu. Bunun dışında arz düşük artma yüzdelik 0,4 ile İtalya ve yüzde 2,7 ile İngiltere’de yaşandı. Familya fiyatları Romanya’da yüzdelik 3 ve İspanya’da yüzde 3,3 yükseldi.

BOZUKLUK YÜKSELİYOR
Uzmanlar, hane arzının bağan kalması, muhacir akını, düşük ürem oranları, salgın dönemindeki biriken tasarrufların ev fiyatlarındaki yukarı cepheli trendi ivmelediğini söyledi.

Piyasaları rahatlatan ifa

ABD’de ikinci el bölük satışları 8 ayın sunu erdemli seviyesinde

Ilgi: 1 Kasım’da başlıyor… Ödemeyene cezası var!

Share: