Bartın haberleri | Vekil Bilgin’den, Bartın’daki beyaz zehir faciasıyla ait eke açıklama Açıklaması

Say ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilimci, Bartın’birlikte yaşanan maden faciasıyla ilişkin sorumluların bulunacağını ve beyaz zehir şehitlerinin ailelerinden birer kişinin kamuda istihdam edileceğini belirterek, “Bu ülkede vebal yapanın, kusuru olanın ya dahi yanlış yapanın yanına kar kalmadığını de ortaya koymamamız lazım bu bizim sorumluluğumuz. Daha önceki de maden şehitleri var ve benzeri kanun intişar maden şehitleri ailelerinden onların seçtikleri bir kişiyi kamuda istihdama alıyorduk. O kanuna bir çağ konulmuş ve lokalize. O sınırlandırmayı kaldırıyoruz” dedi.

Bakan Bilgin, ‘2023 Akilane Şehir Buluşmaları’ çerçevesinde Afyonkarahisar’a geldi. Bir basın toplantısı gerçekleştiren Nazır Bilgin, Bartın’de yaşanan ve 41 eroin işçisinin hayatını kaybettiği felakete ilişkin koca açıklamalarda bulundu. Vekil Bilim Adamı, olayın tek şüpheye yer bırakılmadan aydınlatılması gerektiğinin bilincinde olduklarını vurgulayarak, “Bu derinti madende 41 şehidimizin ve yaralımızın olduğu günlere düzgün etti. Milletimiz bu acıyı yaşarken, hakeza hareket içerisindeyken hakeza aynı güruh de sizlerle tıpkısı araya geldim. Incitici düştüğü yeri yakıyor. Bu acıları ortadan kaldırmaz amma bu ülkede günah yapanın, kusuru olanın evet dahi falsolu yapanın yanına kar kalmadığını de ortaya koymamamız geçişsiz bu bizim sorumluluğumuz. Harbiden bu konuda cumhuriyet altını savcılarını Doğruluk Bakanlığımız görevlendirmiştir. Tığ bile aksiyon müfettişleri ve gelişim sağlığı uzmanlarından oluşan tıpkı heyeti uzun uzadıya bölgeye gönderdik. Cumhurbaşkanımızın bu konuda söylediği açıktır, ‘olayı hep yönleri ile ortaya çıkarılmalıdır’ maslahat bizim kalın üstlendiğimiz alanda, şevket görevlilerinin her düzeyde o sorumlulukları hesabına getirmeleri geçişsiz. Bunu üstelik tek şüpheye meydan bırakmadan, kamuoyuyla bu bilgilerin paylaşılması ortaya sâdır tablonun aydınlatılması üzere kamuoyunun vicdanında bunun kocaman bire bir ümit olduğunu düşünüyorum. Bu beklentiyi karşılamamız geçişsiz” diye konuştu.

” Türkiye’nin değişimine kıç uyduramayan ayrıksı kurumlar da, yerler da, işletmeler bile vardır”

Türkiye’nin sorunlarının çözümü noktasında yapılması gerekenleri sıralayan ve bu konuda zihniyetlerin değişmesi gerektiğini dile getiren Icra Vekili Bilgin açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Madeni gördüğüm ant galiba, bu Türkiye’nin değişimine bacak uyduramayan bambaşka kurumlar da, yerler birlikte, işletmeler üstelik vardır. Bu içtihat değişmeli, devletin rastgele düzeyde gerçekleştirmesi geçişsiz. Tıpkısı evden familya aynı çocuğunu kaydetmiş, biri gaileli ve ondan gelecek haberi bekliyor. Bu tablo bize şunu gösteriyor, ‘evet’ sorunlarımız var ve bu sorunları çözmemiz lazım. Madende ülkü varsa çözmemiz lazım, nerede ülkü varsa onu çözmemiz lazım. Bunun üzere Türkiye’nin yoluna bitmeme etmesi lazım. Yani Türkiye kesintili yürüyemez, metin yürümesi lazım, sorunları nakız gücünü arttırarak için devam etmesi lazım. Bunun amacıyla bile kazançlı büyümeyi devam ettirmememiz geçişsiz.”

“Eroin şehitleri ailelerine sunulan kamuda istihdam çalışmasını hazırladık”

Beyaz Zehir şehitlerinin ailelerine sunulan kamuda istihdam hakkı üstüne yapılan çalışmadan de bahseden Icra Vekili Bilimci, “Önümüzdeki günlerde, bu fenomen vesilesi ile gerçekleştirmedik zira henüz önceki çalışmayı yapıyorduk. Elan önce da beyaz zehir şehitleri var ve aynı kanun isabet eroin şehitleri ailelerinden onların seçtikleri ayrımsız kişiyi kamuda istihdama alıyorduk. O kanuna benzeri zaman konulmuş ve lokalize. O sınırlandırmayı kaldırıyoruz, bunu uzun uzadıya o çalışmayı hazırladık amma bu görüngü ortaya bundan sonra” dedi.

“Arızi işçiler sorunu var ve onu bile çözeceğiz”

Açıklamalarında son kendisine kamudaki sözleşmeleri personeller ile ilişik yapılan çalışmaya değinen Vekil Bilimci, “Onun dışında bizim ayrı cinsten kadrolarda çalışan sözleşmeli personel meselesi var ve onu düzenliyoruz. Onunla ilgili çalışmayı angaje etmek üzereyiz. Onu bu kamer içerisinde kamuoyuyla paylaşacağımızı açıkladık. Geçici işçiler sorunu var ve onu da çözeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Toplantıya Vekil Bilim Adamı’in yanı sıra milletvekilleri ile Denizli Kombinasyon Uran Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Vekili ve YANLIŞSIZ Tümen Afyonkarahisar İl Koordinatörü Temiz Filiz katıldı. – AFYONKARAHİSAR

Share: