Bartın haberi… TBMM Genel Kurulunda Amasra’daki maden kazası görüşülüyor

DÜRÜST Parti Kadro Başkanvekili Yılmaz Tunç, Amasra’daki eroin kazasının, hem TBMM’nin araştırması hem yargının soruşturması hem da yapılacak yönetsel soruşturmalar sonucunda bilcümle boyutlarıyla ortaya çıkarılacağından on paralık kimsenin şüphesi olmamasını istedi.

TBMM Umumi Kurulunda Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Amasra’daki maden kazası üzerine bilgilendirme yapmasının arkası sıra bayram düz Tunç, tarifi imkansız, haddinden fazla iri tıpkı acıyla karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

Kazanın yaşandığı aktarılma Bartın’da olduğunu ifade fail Tunç, madendeki patlamadan 15 dakika sonra Bartın Valisi ile gelişigüzel Amasra’ya ulaştıklarını söyledi.

Bronz, bodur sürede Amasra’ya tefehhüm eden Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Say ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in koordinasyonunda tüm kurumların özlük alanlarında çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Amasra’ya gelerek, kazanın olduğu aile başında inceleme yaptığını ve yetkililerden hikmet aldığını anımsatan Bronz, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanımız burada yaptığı açıklamada, ‘İnsan hayatının sakıncasız olmadığı tek ruh bizim için maliyetli değildir. Bu tatlılıkla eroin ocaklarında yetişkin sayıda kazaların yaşanıyor olmasını kabul edemeyiz.’ dedi. ‘Artık madende hiçbir ayıp, tek boş riziko kısaltmak istemiyoruz.’ dedi. ‘Her konuda olduğu kadar say hayatında dahi geçmiş âdem diyoruz, eroin kazalarını inşallah tarihe batırmak üzere elimizden mevrut gayreti teşhir çalışmaları içerisindeyiz.’ dedi ve ‘Maden şehitlerimizin emanetlerine eş geçmek boynumuzun borcu.’ diye bu konudaki kararlığı vurguladı. Cumhurbaşkanımız Amasra’daki kazayla ait olarak yeryüzü ufak bire bir ihmali de sudan ucuz bırakmayacaklarını, vacip soruşturmaların başlatıldığını rapor etti.”

Tunç, konuşması sırasında ara sıra mugayeret partisi milletvekillerinin kendisine aksülamel göstermesi konusunda, “Hastalık dinlemek istemiyorsunuz? Ego o yörenin milletvekiliyim. O madenciler, o şehitlerimiz bizim kardeşlerimiz, komşularımız, onlar bizim canımız ciğerimiz. Illet uymak istemiyorsunuz beni? Az Buçuk içtinap etmek gösterin.” karşılığını verdi.

Maden ocağının 1967’den beri elektrik gösteren TTK’ya ait tekebbür olduğunu nâkil Bronz, şunları kaydetti:

“TTK’nın modernizasyonuyla ilgili uçman uygulamaların başladığı bir eş. Zonguldak, Bartın havzasında yalçın damarlardan oluşan, zor şartlara karşın yarı mekanize sistemin ilk kez uygulandığı bire bir karı. Üretimin saniye saniye izlenebildiği, gaz ölçümlerinin her an kaydedildiği, madencilerdeki çipler sayesinde ocak içerisinde eksiksiz hareketlerinin izleme edilip kaydedildiği, umum süreçlerin, gürültülü, fon ve yapıların dijital ortamda taşıt altına alındığı, hisse senedi güvenliği uzmanlarının görev yaptığı, daima denetlenen beyaz zehir ocağında bilcümle bunlara karşın yüreklerimizi dağlayan bu üzücü kazanın sebebi banko ortaya çıkarılacaktır, çıkarılmalıdır. Bölgenin mebus yerine, partimizin kol başkanvekili yerine bu sorumluların ortaya çıkarılacağını ve bunu şahsen strateji edeceğimi buradan sizlere söz veriyorum.”

“Kazanın kişmiri kutusu daha çok yargının elinde”

Bronz, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’ın dahi “olayın tamlık boyutlarıyla soruşturulacağını” rapor ettiğini hatırlattı.

Arama ve halk koyma işlemlerinin yapıldığını, ilçe yerinin antre ve çıkışlara kapatıldığını, kazanın kişmiri kutusunun yargının elinde olduğunu anlatan Tunç, “Yekpare kayıtlar incelendiğinde, kaymakamlık mahallinde bilirkişi bilirkişiler aracılığıyla yapılacak olan irfan ve tetkikat neticesinde olayın mecmu boyutlarıyla aydınlatılacağına ve sorumlulardan hesap sorulacağına özden inanıyoruz. Bu cins kazaların tıpkı elan gerçekleşmemesi amacıyla üste hangi garip tedarik alınması gerekiyorsa mücadelemizi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Soma’daki beyaz zehir kazasının ardından Meclis’te kurulan araştırma komisyonunun önerileri doğrultusunda çokça sayıda düzenleme yapıldığına dikkati calip Tunç, “Evet, hayata geçirilenler var, alınan tedbirler var ama buna karşın kazaların devam etmesi, emretmek ki bire bir yerlerde eksiklik var, bunu gösteriyor.” dedi.

Yılmayan Tunç, daha üstelik yapılması gerekenler konusunda tıpkı araştırı komisyonu kurulmasına dair önergeyi TBMM Başkanlığına sunduklarını bildirerek, “Yarın da Melis Umumi Kurulumuzda bu önergelerimiz görüşülecek. Muhalefet partilerinin önergeleri da var. Hem TBMM’nin araştırması hem yargının soruşturması hem üstelik yapılacak yönetimsel soruşturmalar neticesinde hadisenin yekpare boyutlarıyla ortaya çıkarılacağından tek kimsenin şüphesi olmasın.” ifadelerini kullandı.

“Ailelerine, insan ve çocuklarına cemaat çıkacağız”

DÜRÜST Fırka Kol Başkanvekili Tunç, beyaz zehir kazasında hayatını kaybedenlerin hemşehrisi, görüştüğü arkadaşları ve kardeşleri olduğunu ve hiçbir maddesel desteğin acıları hafifletemeyeceğini vurgulayarak, “Onların emanetleri olan ailelerine, koca ve çocuklarına topluluk çıkacağız. Hiçbir maddi desteğin ailelerimizin acılarını hafifletmeye yetmeyeceğini biliyoruz. Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu maddi desteklerin yanı sıra madencilerimizin geride bıraktığı emanetlerine sigorta sürelerine bakılmaksızın aylık bağlanabilmesi amacıyla, madencilerimizin bir numara merhale yakınlarının kamuda istihdam edilmesine yönelik yasa teklifimizi birlikte AK Parti Grubu kendisine TBMM’ye sunuyoruz.” diyerek konuştu.

Share: