Baraj gölünde avlanan sim balığı, Avrupa ve Orta Şark ülkelerine ihraç ediliyor

Osmaniye ve Kahramanmaraş sınırları zarfında yer düzlük Aslantaş Baraj Gölü’nde yakalanan gümüş balığı Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihraç ediliyor.

Osmaniye Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mustafa İlmeç, AA muhabirine, Aslantaş Baraj Gölü’nde balaban oranda gümüş balığı popülasyonu bulunduğunu söyledi.

Baraj gölünde 5 bin 153 hektarlık tıpkısı avlak sahası olduğunu tamlayan İlmeç, burada yılın seçme dönemi sim balığı avcılığı yapılabildiğini anlattı.

İlmeç, barajda avlanan sim balığının yüzde 80’inin ihraç edildiğine değinerek, şöyle konuştu:

“Bu avlak sahasından almanak 350 tona andıran sim balığı ticareti yapılmakta. Bu bile kebir tıpkı dirimlik kaynağı. Gümüş balığı ihracat ürünü olduğu amacıyla dünyada tüketilmediği mutluluk az daha yok. Sim balığı hem ilimiz hem ülkemiz ekonomisi amacıyla haddinden fazla koskocaman. Aslantaş Barajı’nda yakalanan sim balığının hoppadak ilimiz ekonomisine yıllık katkısı kısaca 3 milyon lira. Bunun az dışı pazarına çıkması ve munzam derece oluşturması üstelik hem büyüklük hem de ilimiz ekonomisi için majör. Alelhusus Avrupa ülkeleri özellikle koyulmak üzere Irak gibi Orta Şark ülkelerine da sim balığı gitmekte. Gene Yunanistan, İtalya üzere ülkelerde dahi sim balığı tüketilmekte ve ihracatı gerçekleşmekte.”

Gümüş balığı istilacı benzeri zümre

İlmeç, gümüş balığının istilacı tıpkısı cins olduğunu, bu nedenle balığın avlanılmasının değişik türlerin popülasyonu açısından bile kebir olduğunu aktararak, “Sene boyunca avlandığı ant sim balığının popülasyonu belli bir seviyede tutulabiliyor. Bu balık, yapısı itibarıyla gölde veya göletlerdeki gayrı türlerin yumurtasıyla besleniyor. Ayrıksı balık türlerini baskılayıcı benzeri yapıya sahip. Buradaki balığın avlanmasının hem konuşu kendisine aynı katkısı var hem da göldeki balık popülasyonunun devamlılığının sağlanması için muhteşem.” diye konuştu.

Balıkçılık yapan Celalettin Adlı da baraj gölünde avlanan sim balığının iri bölümünü ancak dışına gönderdiklerini söyledi.

Share: