Balıkesir’in yüzyıllık “Savaştepe Sarıbeyler seferberlik çöreği” coğrafi işaretle tescillendi

Balıkesir’in Savaştepe ilçesine tutkun rustik Sarıbeyler Mahallesi’nde, ilk defa Çanakkale ve Halas savaşlarına katılan askerlere besleyici, lezzetli ve dayanabilen gıda sağlayabilmek üzere üretilen seferberlik çöreğinin coğrafi meni tescili yapıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesince Türk Berat ve Işaret Kurumuna (TÜRKPATENT) yapılan tescil başvurusu sonuçlandı.

“Savaştepe Sarıbeyler seferberlik çöreği” adıyla tescillenen ürünle Balıkesir’in coğrafi işaret sayısı 16’ya yükseldi.

Muharebe yıllarında nahiye halkının tıpkı araya gelerek topladığı un, yoğurt, zeytinyağı, şeker hastalığı ve tarhana mayasıyla hazırladığı seferberlik çöreği, yemeni format verilerek yıkanmış sıcaklık bulanıp odun ateşinde pişirildikten sonra serin aynı yerde kurutularak 2-3 ay bozulmadan saklanabilecek ağıl getirildi. Sonunda o dönemde cephede savaşan askerlere, teferruatlı süre bozulmadan dayanabilecek tatminkâr ve besleyici besin sağlandı.

Bükdere küflü cilt ayran peyniri, camız kaymağı, Balıkesir kaymaklısı ve Balya sadeyağ için müracaat işlemlerini tümleç Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, “Susurluk kokoreci”, şehre has iz ve tariflerin saha aldığı 30 çeşidiyle “Balıkesir kahvaltısı” ile “Havran inciri”nin tesciline yönelik müracaat hazırlıklarını sürdürüyor.

Share: