BAL-GÖÇ Kurucu Başkanı Imanlı Gençoğlu kabri başında anıldı

KAFILE) müessis başkanı, Bursa Tecim ve Uran Odası divan başkanı ve Bursa spor Kulübü çarkıt başkanlarından Inançlı Gençoğlu, vefatının 30’uncu yılında kabri başında anıldı.

Geçirdiği gidiş geliş kazası neticesinde 1993 yılında hayatını kaybeden sakat saylav, Balkan göçmenlerinin sesi Inanlı Gençoğlu, kabri başında dualarla anıldı. Irade Odalık Mezarlığı’nda düzenlenen yâd töreninde çarkıt bakanlardan Lütfi Kayalar, Faruk Polat, bozuk mebus Yüce Köle, eski mebus ve Bursa Site Konseyi Başkanı Ihtişam Orhan, BAL-GÖÇ kurucuları, BAL-BARHANA, BGF, BRTK büro ve ön dernekleri başbuğ, temsilcileri ve sevenleri katılım gösterdi.

Törende konuşan BAL-BARHANA, BGF, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu yaptığı açıklamada, “30 sene önceki aramızdan ayrık olan, Bulgaristan’dan ceketiyle Türkiye’ye gelip buralarda amelelik yaparak, akabinde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda göreve başlayıp oralarda meclis başkanlığına büyüklüğünde ulaşan, Bursaspor Kulübü Vakıfköy Tesisleri’nin temelini atıp başkanlığını işleyen, Bursaspor tarihinde Avrupa kupalarında ilk kez çeyrek bitiş oynatan, BAL-KAFILE’ü kurarak oradaki kardeşlerimizin ve zalimin acun kamuoyuna duyurulması ve oradaki kardeşlerimizin Türkiye’ye toprak kayması sırasında haddinden fazla şişman hizmetleri esbak olan, milletvekili adına Ankara’ya giderken bir gidiş geliş kazasında kaybetmiş olduğumuz babamızın, sizin Mutekit Aga’nızın, ruhu şen olsun. Bu sevimsiz günde bizleri burada bekâr bırakmadınız. Allah sizlerden razı olsun” şeklinde konuştu.

Gençoğlu’nun haddinden fazla sevilen aynı eş olduğunu ifade eden eski Maliye Bakanı Lütfi Kayalar, “Hepimizin ağabeyi, dostu, kardeşi ve benim sevdiğim şekli ile Inanlı Aga’nın dostları ve sevenleri namına burada anma töreninde birlikteyiz. Ne bahtiyar kim o ilkin evlatları ve ailesi tutmak amacıyla sevenleriyle mebzul bildik tıpkısı âdem. İnsanlara hayır olabilmek, güzelce işler muktedir olmak çokça cesim şeyler. Bulgaristan Kırcaali’den 1950’lerde Türkiye’ye ailesiyle birlikte bir nice altın soydaşımız ile bu arada göç etmiş olup, lazım aksiyon hayatında gerekse spor hayatında yapmış olduğu hizmetler hepimizin takdirle karşıladığı ve şu anda takdirle andığımız hizmetlerdir. O bizim Aga’mızdı, sevdiğimiz bire bir insandı” dedi.

Törende bire bir konuşma eden sakat bakanlardan Faruk Çelik, “Haddinden Fazla kızıl büyüğümüz Mutekit ağabeyimizin mezarı başında, teessürat yaşadığımız ayrımsız günde 30 sene geçmiş ayrımsız ateş haset anmak için bire bir araya gelmiş bulunuyoruz. Öncelikle Mümin Aga’mıza Allahtan yağmur diliyorum. Balkan coğrafyası milletimiz amacıyla serencam kademe mehabetli tıpkı coğrafyadır. Bu coğrafyada kıpırdak soydaşlarımızla savaş veren çokça zer büyüklerimizden biri olan, oralarda sulu bırakan tıpkısı büyüğümüz. Bursa’ya göçtükten sonra Bursa’mıza ve Türkiye’ye yetişkin hizmetler yaptığına hepimiz şahidiz. Sevimsiz tıpkısı günde sıcak bir insanı tesmiye etmek, görevimizdir diye niteleyerek düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Bursa Site Konseyi Başkanı Kerem Orhan, “Onun bu göçmen mücadelesinde yerini lütfetmek çok pres. Yerini dolduracak herif da çokça baskı amma evlatları onun hizmetini bitmeme ettirmeye uğraşıyor. Ben kendilerine teşekkür ediyorum” diyerek konuştu.

BAL-KAFILE kurucuları yerine müzakere yapan Ali Osman Cesur, “Inançlı Aga bize eş bundan sonra. Bursa’ya ve ülkemize çokça nazik hizmetler yaptı. Tek devir unutmayacağız” dedi.

Tören Kur’an-ı Bonkör tilaveti ve dua edilmesinin peşi sıra, Inançlı Gençoğlu hayrına banak dağıtımıyla sona erdi. – BURSA

Share: