Bakan Varank, 4 ili havi TİTDES Programı’nın sonuçlarını paylaştı Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli’yi havi Turizm, İhracat ve Tarımın Geliştirilmesi Finansman Desteği (TİTDES) Programı’nın sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Varank, Twitter hesabından KOBİ’lere hususi evvel 6 kocaoğlan kalın kafalı ödemesiz envestisman ve finansman desteğinin sağlanacağı TİTDES Programı’nın sonuçlarına ilgili paylaşımda bulundu.

Bakan Varank paylaşımında, “Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli’yi kapsayan TİTDES Programı sonuçları açıklandı. Yatırımlar tam gaz devam ediyor. 43 kudretli proje, 65,6 milyon liralık özel sektör yatırımı.” ifadelerini kullandı.

Fırat Kalkınma Ajansının genel ağ sitesinde yayımlanan sonuç duyurusuna göre, 2022 yılı TİTDES Programı ile almaşık turizm olanaklarının çeşitlendirilerek, Üst Fırat Havzası turizm destinasyonunun geliştirilmesi, imalat sanayisinde rekabetçiliğin güçlendirilerek kesim ihracatının artırılması ve zirai üretimde ürün çeşitliliği ile verimliliğin artırılarak yüksek ilişik zer üretimin sağlanması amaçlanıyor.

11 proje rezerv listede

Çevrim içi başvuruların alındığı program kapsamında verilen projelerin lazım tetkik ve değerlendirmeleri yapıldı. 69 proje teklifi alınırken inceleme aşamasında kalburüstü olup, maharet ve finansal değerlendirme aşamasına sabık 68 projeden 43’ü necip yerine muvaffakiyetli bulundu, 11 proje birlikte sakınım namına belirlendi.

Programla domestik aktörlerin “İmalat Sanayinde Kurumsallaşma ve İhracatın Geliştirilmesi”, “Üst Fırat Havzası Turizm Destinasyonu Geliştirilmesi ve Markalaştırılması”, “Tarımsal Üretimde Eklenmiş Zer Üretime Intikal” programları ile Endüstri Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünün 2022-2023 teması adına belirlediği “Dinç İstihdamı” kapsamında, ajans yoluyla yöre fizibilitesi mücehhez yatırım konuları rüçhan oluşmak amacıyla bölgesel kalkınma açısından ehemmiyet haiz yatırımlara yönelik finansman desteği sağlanacak.

Share: