Bakan Kirişci, yöresel ürünler ahzüita yeri temel atma töreninde konuştu

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, e-Oran Kapısı’ndan erişim imkanı sağlanan Fellah Araç Sistemi’nden (ÇKS) esbak itibarıyla 517 bin belge alındığını bildirdi.

Kirişci, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde düzenlenen Uluslararası Zirai Kalkınma Fonu (IFAD) kapsamında yerel nişane aksata yeri anne atma ve üreticilere makine takım dağıtım töreninde, Adana’nın da içinde meydan aldığı Mersin Ağacı, Osmaniye, Bartın, Kastamonu, Sinop, Kahramanmaraş ve Çankırı’bile Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi’nin yürütüldüğünü söyledi.

Yaklaşık 25 milyon liralık tutarında hibe şeklinde dahi nitelendirilebilecek desteklerinin bahis konusu olduğunu belirten Kirişci, üreticiler üzere cihaz ve ekipmanın önemine değindi.

Dağıtılan takım yardımıyla üreticilerin elan bereketli, çalışkan, elan birkaç erke harcayarak istihsal yapacaklarına inandığını anlatan Kirişci, şöyle devam etti:

“Burada çadırlar dağıtılacak, bu bizim göçerlerimizle ilişik. Tığ onlara ne büyüklüğünde destek versek azdır. Hepimizin kentte düğün sürdüğü ayrımsız zamanda onlar o hayvanlarıyla hemhal olup rapor yerindeyse kır dolaşanlardır. 45 metrekareden oluşan bu dağıtacağımız çadırlar 510 watt gücünde gündüz enerjisi sistemi ve buzdolabını üstelik içine matlup şekilde tabir yerindeyse kentteki konforun muadili olmasa de kırıcı başında o yaylada kendilerini rahat ettirecekleri ayrımsız müstevi sağlanmış olacaktır. Toplanmış 197 olan bu çadırın inşallah dağıtımı gerçekleştirilecek. İlçelerimize bakarak de bu menşur olacak. Bu projenin de maliyetinin 10 milyon lira olduğunu belirtmek isterim.”

Tufanbeyli ilçesinde gerçekleştirilecekleri 13 milyon lira yatırımdan de bahseden Kirişci, bundan 800’ü avrat 1500 kişinin yararlanacağını, tesisin meydan tesliminin yapıldığını ve 450 dönem bilahare tamamlanacağını rapor etti.

Kirişci, Türkiye’nin zirai ihracat rakamlarına değinerek, “İhracatımızı 2021’dahi 25 bilyon dolara, demin de 30 bilyon dolarlara eriştirdik. 2023 hedefimiz birlikte Cenabıhak izin verirse 35-36 milyar dolar olsun dilek ediyoruz.” dedi.

“517 bin Ekinci Taşıt Sistemi belgesi münfail”

Nazır Kirişci, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) vasıtasıyla 6,2 milyon titrem rüşvet ve buğday alındığı, 2022’deki zirai destek ödemelerinin üstelik 40 bilyon liraya yaklaştığını söyledi.

Üreticilere 2023’ün geçmiş 3 ayında ödenmesi planlanan motorin ve gübre desteklerinin öne çekildiğini hatırlatan Kirişci, Tarım Bankası marifetiyle üreticilere sunulan kredinin birlikte 100 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldığını anımsattı.

Vekil Kirişci, Rençper Pusat Sistemi’hangi (ÇKS) e-Azamet Kapısı’ndan muvasala imkanı sağlanmasına değinerek, “Geçmiş itibarıyla e-Ihtişam üzerinden 517 bin Fellah Anahtar Sistemi belgesi alınmış. İl ve kaza müdürlüklerine gitme zahmeti ve çevreye egzoz emisyonla verilen zararı bire bir kenara bırakırsak minimum 100 lira bir harcamayı 517 bin ÇKS belgesiyle çarptığımızda, çiftçini cebinde küsurat 52 milyon liralık dünyalık var.” diye konuştu.

Çiftçilerin işlemlerini kolaylaştırmak üzere “Tarım Cepte” uygulamasının geliştirileceğini rapor eden Kirişci, uygulamanın tanıtımının sene böylece veya 2023’ün başında yapılacağını aktardı.

Kirişci, gençlerden haddinden fazla öz beklediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bizim yaşımızdaki insanlardan inovatif kanı sokak amma gençleri ‘TEKNOFEST Kuşağı’ yerine biliyoruz. Ancak karı erkek ayırt etmez tarıma dahi ilgileri olsun istiyoruz. Bizim devlet adına ortanca yaşımız 33,1. Biz birlikte yaşlansak birlikte Avrupa’nın hala en zihayat nüfusuna sahip ülkesiyiz. Bu gençlerin, tarıma ve ormana ilgisini koparmak hesabına Ekincilik Orman Gençlik Konseyi kurduk. Bunun şu anda bütün çalışmaları tamam durumda. İnşallah resmiyet kazandığında bile ayrıca tanıtımını yapacağız. Konseyin adı Tarım Orman Deneyimsizlik Konseyi çünkü inovatif düşünen ve bu sektöre enerji katacak olan gençlerdir.”

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nün bu yılki temasını ” Türkiye Yüzyılı’na Dem” olarak belirlediklerini anımsatarak, vatandaşları amut ongun etkinliklerine davet etti.

Konuşmanın arkası sıra ekipmanlar ile zirai ilaçlar üreticilere dağıtıldı.

Tufanbeyli’bile esas atma töreni

Vekil Kirişci, buradaki törenin ardından Tufanbeyli ilçesine helikopterle gitti.

Kirişci, burada IFAD kapsamında Nezaret aracılığıyla planlı Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) finansmanıyla yapılacak Dernekevi Ürünler Veriş Yeri’nin anne atma törenine katıldı.

Bakan Kirişci, törende, Tufanbeyli’yle ilgili geçmişten bugüne fazlalık ayrımcılık düzenlemek istediklerini rapor etti.

Tufanbeyli’ye daha ilk ayrımsız uray başkanlığı seçiminde esmer vasıtasıyla müracaat etmek isterken çığ dolayısıyla yolun tutkun olmasına karşın gittiklerini anlatan Kirişci, “Tabii tığ direnim ettik, bitmeme ettik. Geldik çığın yanına. Gerçekten yolu kapatmış. Yapacak tıpkısı husus namevcut. Jandarma oradan bize sesleniyor ‘Aman efendim buradan lütfen ayrılın, uzaklaşın çünkü bakir tıpkı çığ gelebilir’ diyerek. Öbür taraftan başbuğ adayımız bizi telefonla arıyor, ‘Sayın Vekilim, pekâlâ gelin buraya’ diyor. Gelelim üstelik arasında yetişkin benzeri çığ var, yolu kapatmış. Neyse tığ sek sek sekerek çığın üstünden atladık ve bu tarafa karışmak üzere arkadaşlarımızla buluştuk.” dedi.

Kirişci, Tufanbeyli’nin ölçülü projenin hesabına akıllıca dezavantajlı benzeri ilçe olduğunu, bu nedenle gezilerine Tufanbeyli’den başladığını belirterek, şöyle devam etti:

“Elbette filhakika gelip müracaat etmek lazım. Tığ siyasetin bu manada genetiğini değiştirdik. Bu genetik değiş, mebzul yönde bir değiş. Yani ‘genetiğiyle oynadık’ derken acı aynı değişim değil, iyi yönde ayrımsız değişim oldu. Ego Tufanbeyli’ye aktif siyasette olduğum dönemde kaç yol geldiğimi hatırlamıyorum. Değme defasında de güzel programlar yürütme ettik. Vatandaşlarımızın mutluluğunu, memnuniyetini gördük. İnşallah bu veriş yeri, burada yapılacak olan bu çalışmayla Tufanbeyli’miz özlük alanında daha yukarılara taşınacak.”

Konuşmaların peşi sıra Kirişci ve katılımcılar butona basarak Lokal Ürünler Ahzüita Yeri’nin temelini attı.

Törende, Bakan Kirişci’ye yörede yetiştirilen fasulye ve nohutlardan hediye edildi.

Vali Süleyman Elban, YANLIŞSIZ Parti Adana Saylav Abdullah Akilane, Tufanbeyli Kaymakamı Abdulhamit Küçümseme, Belediye Reisi Remzi Ergü ile davetliler de törene katıldı.

Share: