Bakan Kirişçi, “Üreticimizin ne ekeceğine imdi biz çap adına değişmeyen vereceğiz”

Bakan Kirişçi, “Üreticimizin hangi ekeceğine bundan sonra tığ heybet olarak değişmeyen vereceğiz”

YOZGAT – Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tarımda üreticileri üretimle ilgili planlama üstüne yönlendireceklerini belirterek, “Arazi, abuhava, su oranı, endüstri, altyapı ve üstyapıyı dikkate alarak bir yönlendirmede bulunacağız ve üreticimizin ne ekeceğine bundan sonra tığ büyüklük adına karar vereceğiz” dedi.

Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı, Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci’nin katılımıyla Yozgat’ta gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Yozgat Valisi Vazıh Polat’ın yaptığı toplantıda Bakan Kirişci, sektör temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

Burada konuşan Bakan Kirişci, tarımda üreticileri ne ekmeleri üzerine yönlendireceklerini söyleyerek, “Bunu bilcümle anlatıyorum, akılda kalsın diyerek. Şu anda bir tarlanız var. O tarlaya aynı çatı fayrap etmek istediğinizde benzeri kütle kuruldan izin kabul etmek durumundasınız. Ama tıpkısı tarlayı istediğinizi yere kol istediğinizi dikebiliyorsunuz, kimseye sorgusuz sualsiz. Zer ihvan öyle aynı ekincilik olmaz, hakeza bir ekincilik ülkesi gayrimümkün. Bu Yozgat’ta de başka şehirlerimize da asla ve kata yakışmaz. Tığ burada hür suretle üreticilerimizi üretimle ilgili planlama üzerine yönlendireceğiz. Onlara orada arazi, abuhava, su oranı, sanayisi, bilcümle altyapısı üstyapısıyla bunları dikkate alarak bir yönlendirmede bulunacağız ve üreticimizin hangi ekeceğini artık biz azamet olarak karar vereceğiz. Efendim bizim gelirimiz düşebilir makul ara sıra mahsulat var kim size birkaç kazandırabilir. Amma burada geliri de muayyen ayrımsız düzeyde garanti altına düzlük TARSİM’in yıpranmamış tıpkı uygulaması var. Sağlık Himaye Poliçesi, poliçe şu anda Konya’nın bütün ilçelerinde uygulanıyor. 2023’ten itibaren birlikte yekpare Türkiye’da uygulanacak. Biz burada sigorta priminin %60’ını amme adına biz karşılıyoruz üreticimizde yüzdelik 40’lık aynı kısmını inşallah kendisi karşılayarak böyle bire bir geliri güvence altına almış olacağız. O nedenle bizim vekillik yerine özellikle şu Türkiye 100 yılı bağlamında ekincilik ve orman dünyada olduğu üzere Türkiye’bile üstelik bu 100 yılın adeta asıl eksenini oluşturacak, omurgasını oluşturacak. Yani ego tarımsız aynı 100 yıl veyahut de ormansız tıpkı 100 yıl düşünemiyorum. Kimsenin de bunu tefekkür şansı bulunmayan. Buradan hareketle bizim mutlak suretle üreticiler adına hükümetin yaptıklarını dikkate almamız ve buna makul şimdiden kendimizi hazırlamamız gerekiyor” dedi.

Share: