Bakan Kirişçi: “(terör saldırıları) Tabiatıyla kim bunların emeksiz kalmaması gerekiyordu”

Icra Vekili Kirişçi: “(yıldırı saldırıları) Elbette kim bunların meccani kalmaması gerekiyordu”

-Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişçi: “40 yılı aşkın benzeri süreden beri verdikleri tahribatı millet olarak hepimiz biliyoruz”

-“Terörü sükût namına ceht sarfiyat eden tıpkı Türkiye’deyiz”

-“İyi kim bu dezenformasyon yasasını çıkarmışız”

HAKKARİ Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişçi, bu coğrafyanın pres bir coğrafya olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla son bu saldırılara yönelik başlatılan cebin operasyonda, yer azından bunlara artık boğaz verilmeyeceğinin zihinlerine kazımaları noktasında heybetli aynı operasyondur” dedi.

Sabah saatlerinde Hakkari’ye mevrut Nazır Birim Kirişçi, vilayet ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. 4 Mart 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile Ekincilik ve Orman Bakanı olarak göreve başladığını hatırlatan Birim Kirişçi, “Zaman 47. ilimizde 73 etkinlik gerçekleştirdik. 32’ncisini bile inşallah bugün Hakkari’birlikte gerçekleştireceğimiz fasıl paydaşlarıyla toplantımız olacak. Bu toplantılarda sektörün bilcümle taraflarıyla bire bir araya geliyoruz. Bu zümre etkinliklerde çok kâr sağladığımızı, yaptıklarımızın sahada karşılığının hangi olduğunu yorum fırsatı oluyor. Bu manada bile tığ buna iri tıpkısı önem veriyoruz” dedi.

‘Pençe Kılıç’ operasyonunu de değerlendiren Nazır Ünite Kirişçi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Geri tün bakımından çıktı kullanılmamış aynı işler başladı. Türkiye’nin serencam yıllarda elde etmiş olduğu varlık ve sükunet ortamını yeniden baltalamak, bu konuda bazı çevrelerin oyuncağı haline gelmiş olan hainlerin ülkemizdeki insanları ve ülkemize mevrut misafirlere rahatsız edici tıpkı topluluk girişimlerinin olduğunu görmeye başladık. Elbette ki İstiklal Caddesi’nde bombalı atak sonucu 6 vatandaşımız hayatını kaybetti, 81 vatandaşımız bile yaralanmıştı. Tekrar orada hayatını kaybeden kardeşlerimize Rabbimden yağmur, yaralı olanlara da ivedili şifalar diliyorum. İstiklal Caddesi yeniden eski heyecanına ve hareketliliğine kavuştu. Milletimiz buna argıt vermeyeceğini, temas ve muadele içerisinde olduğunu bire bir posta daha gösterdi. Tabii ki bunların meccanen kalmaması gerekiyordu. Osmaniye’de Rahmeti Rahman’a uğurladığımız şehidimizin ailesini ülfet ederek taziyelerimizi sunduk. Bu coğrafya el tıpkı coğrafya. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kaldığı saldırılardan bahsediyorum. Bu coğrafyanın mukaddema ecdat bunun bedelini ödemiş, tığ ödüyoruz, artık ödememesi üzere çokça balaban ayrımsız hız gösteriyoruz. 40 yılı fazla benzeri süreden beri verdikleri tahribatı budun yerine hepimiz biliyoruz. Fakat devletimiz güçlüdür, milletimiz devletimizle birliktedir. Bu manada de Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla akıbet bu saldırılara müteveccih başlatılan alın operasyonda yeryüzü azından bunlara çıktı argıt verilmeyeceğinin zihinlerine kazımaları noktasında oylumlu tıpkısı operasyondur. Bu zamana kadar bu operasyonlarda hayatını kaybetmiş bütün kardeşlerimize, asayiş unsurlarımıza ve vatandaşlarımıza yeniden Rabbimden yağmur niyaz ediyorum. Böyle aynı operasyonun olduğu güne denk mevrut Hakkari ziyaretimizi haddinden fazla düşündürücü buluyorum. Bu çerçevede Hakkari’nin sakıncasız vahi devam ettiği sürece Türkiye’nin de güvende olacağının ve bu konuda özellikle Hakkari’üstelik asayiş güçlerimizin elde etmiş olduğu başarının çokça majör ve nadir olduğunu ilkin valimiz koyulmak amacıyla buradaki bilcümle görev kayran unsurlarımıza milletimiz namına şükranlarımı sunuyorum.”

“İyi kim bu dezenformasyon yasası derkenar”

Osmaniye ziyaretinde için yapılan haberlere dahi değinen Bakan Birim Kirişçi, “İyi ki bu dezenformasyon yasası isabet. Zira tıpkısı şeyin nasıl çarpıtılabileceğini haddinden fazla küşade delili, çok küşade tıpkı örneği evvel Osmaniye’üstelik yaşanmış. Ben çokça dikkat etmemiştim. Ayrımsız hemşehri derneğini ziyaretimiz esnasında bire bir vatandaşımız kulaklarının birlikte güç işittiğini sonradan öğrendim. Hususi aynı alet kullandığını öğrendim. Bu birey benim alarga dahi olsa tıpkı akrabalık bağımın olduğunu bile bilahare öğrendim. Ölçüm edersiniz ki ben Kahramanmaraş doğumluyum, 1978’bile Adana’ya gelmişsin. Bunun üzerinde 44 yıl esbak, gerek istemez Kahramanmaraş ile olan bağlarımızın yerine Adana’birlikte olan eğitim bilimi, akademik ve yöntem hayatımız yerini almış. Bu çerçevede vatandaşımızın benim rahmetli dedemin zat işlettiği aynı akarsu arkı ile ait ‘bunun geleceği hangi olacak, bu gölet ne olacak’ diye anlatım ettiğinde, benim de aynı ifadem şu oldu. Dedim ki o akmaz değil, sen onun adını bile tabir edemiyorsun dedim. Bu zat adının akilane rapor edilmediği şeklinde bire bir çarpıtmaya maruz artmış. Benim anca tıpkı ifadem olmadı. Ego kaldı ki kişinin adını birlikte bilmiyorum. Güç kendini tanıtmaya etkin birisi, benim söylediklerimi duymadığını bile kulağındaki cihazlarla ilişik olduğu yönünde de arkadaşlarımızın değerlendirmesi oldu Geldiğim günden beri, onun öncesinde dahi 9,5 sene mecliste saylav yerine fariza yapmış birisi namına ve aynı akademisyen namına benim insanlara şüphesiz davrandığımı insanlar gayet ferah biliyor, ferah tanıyorlar. Biz bile asla gurur, kendilik, büyüklenme, vatandaşı aşağı müşahede, zira tığ bunu Rabbimize olan bire bir kulluğun zıttı kendisine görürüz. Ondan hava dahi Rabbimize sığınırız. Ben benzeri konuyu bu kadar çarpabileceklerine şayet buna tanık olmamış olsaydım, imkânsız diyeceğim bire bir husustu. Bunun olduğunu gördüm. İyi ki bu dezenformasyon yasasını çıkarmışız. Gerekirse bununla ilişik davaları de açacağımı göstermek isterim” ifadelerini kullandı.

“Tığ daha çok terörden arındırılmış tıpkı Hakkari’deyiz”

Hakkari’de olmaktan büyük bahtiyarlık duyduğunu dahi belirten Nazır Kirişçi, “Bu şehre ilk kez geliyorum. Bundan çevre üstelik bütün mahcubiyetimi inandırmak isterim. Bu asıl serhat şehirlerimiz maalesef uzun yıllar terörle gelişigüzel zikredildi, ama sağlanan emin ortamı, hamdolsun bizim kabil milyonlarca bu şehri gidermek isteyen olacak. Ben buna ilgiyle inanıyorum. Gerçekten 4 bin 168 rakımı olan Uludoruk yerine adlandırılan yere dahi birdeki gelişimde çıkmak üzere gayret göstereceğim. Bu gözelikler başkalarının elinde olsa, onları kim bilir şüphesiz kullanırlardı. Tığ çıktı terörden arındırılmış benzeri Hakkari’deyiz. Terörü konuşmama namına çaba gider eden bir Türkiye’deyiz” şeklinde konuştu.

Vekil Kirişçi, açıklamanın peşi sıra esnafı musahabe ederek arkadaşça ettikten sonradan fasıl paydaşlarıyla planlı toplantıya katıldı.

Share: