BAKAN HAVA ‘İLK EVİM-İLK İŞ YERİM’ PROJESİNİN DETAYLARINI ANLATTI

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Gelgel, geri açıklayan Cumhuriyet Altını tarihinin en iri toplumsal konut projesiyle ait, “Milletimizi sunma haddinden fazla sevindiren şey, yıpranmamış yuvalarımızın normal fiyat üzerinden yaptığımız yüzde 40 indirim oldu. İlk etabın yatırım maliyeti 422 bilyon liralık. Bu bedelin yüzdelik 40’ını Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. Gençlerimiz bu projeyle ilk kez özel benzeri konut hakkına eş olacaklar. Eylül 1992 tarihinden sonra doğan canlı kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden müracaat edebilecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cemaziyelevvel Cumhuriyet tarihinin yeryüzü şişman içtimai bölük projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları zaman başlayan ve ekim kocaoğlan sonuna kadar sürecek proje kapsamında Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Çekicilik İlk Evim-İlk İşyerim ismi sunulan içtimai göz hamlesine ait nikbet edilenleri anlattı. Beşiktaş’taki ayrımsız otelde planlı toplantıda TOKİ Başkanı Ömer Endişe bile düz aldı. Nazır Kurum, bugün başvurusu başlayan projenin 12.45 itibariyle 225 bin müracaat aldığını belirtti. Nazır Hava, projeyle konut ve kira fiyatlarında bile düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

EMEKLİ VE GENÇLERE 50’ŞER BİN BÖLÜK

81 ilde, 600 ilçede projelerin yapıldığını tamlayan Bakan Gurur, “Ayırmış olduğumuz kontenjanlarla gelişigüzel, pozitif ayrımcılık olarak ifade ettiğimiz kontenjan sıralamamız şöyle. Şehit ve gazi ailelerimiz için 12 bin 500 bölük ayırıyoruz. Mânialı kardeşlerimize tekrar ayrımsız şekilde 12 bin 500 bölük ayırıyoruz. Emeklilerimize ve gençlerimize dahi 50’şer bin ev kontenjanı bu proje kapsamında sunuyoruz” dedi.

GENÇLERİMİZ İLK NÖBET ÖZEL GÖZ HAKKINA SAHİP OLACAKLAR

Icra Vekili Hava, “Gençlerimiz bu projeyle ilk kez hususi tıpkı hane hakkına erbap olacaklar. Ilkgüz 1992 tarihinden sonraları doğan genç kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden müracaat edebilecekler. Başvuru amacıyla 18 yaşı kıstasımız var. Toplumsal bölük projesinden faydalanacak vatandaşlarımızın başvurularını illerde en az benzeri sene durma etmesi veya o ilin nüfusuna mukayyet olması gerekiyor. Rastgele haneden çabucak bir referans hakkı olabilecek. Vatandaşlarımızın eşinin ve çocuklarının üzerinde konuta başvuracaklarsa bölük, iş adına başvuracaklarsa gelişim yeri, arsaya başvuracaklarsa arsasının ve konutunun bulunmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2 ARTI 1 FAMILYA 2 BİN 800, 3 ARTI 1 KARI 3 BİN 187 LİRA

Icra Vekili Alım, “Milletimizi yeryüzü çokça sevindiren madde, eskimemiş yuvalarımızın normal fiyat üzerinden yaptığımız yüzde 40 tenzilat oldu. 81 ilimizde, 609 ilçemizde yapacağımız sosyal konut projelerimizde vatandaşlarımız, toplamda 608 bin teklik fiyata eş 2 pozitif 1 konutlarımıza, mahiye 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 kamer vadeyle bu konuta erbap olacaklar. Hep 850 bin liralık fiyatla 3 fazlalık 1 konutlarımızın ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle erişebilecekler. Elan evvel 14 bin ve 16 bin namına açıklanmıştı. Yapılan işyar maaş artışları vesilesiyle bile bu oranları artırdık. İstanbul’üstelik ayak geliri 18 bin liranın, özge illerde 16 bin liranın altında olan herhangi bir vatandaşımıza referans kapımız kemiksiz” dedi.

Icra Vekili Alım, taksitlerin sözleşmeden sonra başlayacağını ve mecmu ofis bedelinin yüzdelik 10’unun peşinat yerine verileceğini söyledi.

Konutların 50 binini İstanbul’bile, 18 binini Ankara’bile, 12 bin 500’ünü İzmir’dahi, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’dahi, 7 bin 500’ünü Konya’de, 4 bin 500’ünü Kayseri’da yapılıyor.

SOSYAL HANE SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI 10 MİLYONA ULAŞACAK

Nazır Gelgel, “20 yılda 1 milyon 170 bine ulaştırdığımız basamak sayısını inşallah bu projelerle birlikte 2028 yılına geldiğimizde 2 milyon rakamına çıkartmış olacağız. Toplamda içtimai konut sahibi vatandaşlarımızın sayısı üstelik tahminî 10 milyona kazanmış olacak” dedi.

2 YIL İÇİNDE ARSALARA İNŞAATLARINI YAPABİLECEKLER

Alt yapıları ve imarı bitmiş arsalar bile sunulduğunu tamlayan Bakan Çekicilik, “Toplanmış 60 milyon metrekarelik alanda planlarını hazırladığımız 100 bin konutluk arsamız hazır. Faizsiz şekilde arsalarımızı sunuyoruz. İki tuhaf arsamız var. İlki 350 ila 500 metrekare büyüklükte arsalar olacak. Bunlar müstakil konutların yapılacağı arsalar. Ev büyüklükleri de 105-150 metrekare arasında mütebeddil konutları yapabilecekler. Fiyatlarımız 192 bin 500 liradan başlıyor. Bin 604 liradan başlayan taksitler 10 sene vade ile faizsiz ayrımsız şekilde ödeyeceği yöntemle vatandaşlarımız arsasını alabilecekler. Sözleşmeye müteakip 2 yıl içerisinde arsalarda inşaatlarını yapabilecekler. Ustalık bindi vereceğiz, proje desteği vereceğiz” diye konuştu. Vekil Çekicilik, paylı parsel için da aylık 937 liradan başlayan taksitlerin olacağını belirtti.

28 İLDE 10 BİN YENİ İŞ YERİ

Icra Vekili Alım, “Esnafımızai sanayicimize, gençlerimize yeni hisse senedi yerlerimizi sunacağız ve 10 bin nüsha hareket yerimizi evvel etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya büyüklüğünde 28 ilimizde bu projemiz 50 ila 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yeni hareket yapmış, vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. 350 bin liradan başlayacan fiyatlarla 2 bin 633 liralık taksitle, 120 kamer vadeyle sanayicimize, canlı girişimcilerimize bu projemizi sunmuş olacağız” dedi.

HANE VE KİRA FİYATLARI ÜSTELIK ETKİLENECEK

Vekil Çalım, “Yuvalarımızın iş yerlerimizin hep envestisman değeri tahminî 900 bilyon teklik. İlk etabının yatırım maliyeti 422 bilyon liralık. Bu bedelin yüzdelik 40’ını de devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. 2 trilyondan çok mali ve üretime çevrik bire bir hesaplı hareketliliği başlatacak. Sülale ve kira fiyatlarında doğrusu proje duyulur duyulmaz zir gelmeye başladı, düşürecektir” ifadelerini kullandı.Share: