Bakan Ersoy : ” Türk Dünyası Hars Başkenti’ sancağını 2023 yılında, Azerbaycan firez ve sanatının yeryüzü kebir merkezlerinden Şuşa şehrine…

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY) gücük sürede Türk dünyasında ve uluslararası camiada etkili bir vaziyet kazandığını belirterek, “Bu konumuyla de hars ve konuşma alanlarında değerlerimizin, varlıklarımızın ve dilimizin yüceltilmesi için Türk dünyasının ortak aklı ve sözcüsü haline gelmiştir.” dedi.

TÜRKSOY Hars Bakanları Daimi Konseyi 39. Zaman Toplantısı, 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’da Merinos Atatürk Kongre ve Ekin Merkezi’nde başladı.

Bakan Ersoy, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ?TÜRKSOY’un, toplumları ortak bire bir bina altında buluşturan, geçmişin kıvrak bağlarını bugüne ve geleceğe haiz hars olgusunun temelleri üzerine kurulduğunu söyledi.

Teşkilatın, eş hars ve konuşma zenginliği ile Türk dünyasını koçmak, halklar beyninde birlik, kardeşlik ve beraberlik duygularını tavlandırmak ve benzeri zamanda arkadaş ve ahi ülkelerin hanek eserlerini, sanatçılarını, ekin adamlarını değişik ülkelerde lanse etmek misyonunu namına getirme gayreti ortamında olduğunu anlatan Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“Antrparantez kültürümüzün sevgi, konsept ve müsamaha ilkelerine dayandığının bilinci zarfında Türk kültürünün uluslararası düzeyde tanınması ve yaygınlaştırılması amacıyla çalışmaktadır. Kültürel dezenformasyon ve çarpıtmalarla savaş ederek uygarlığa, dünya barışına ve herif haklarına katkıda bulunmaktadır. ?Böylesi yüce tıpkısı görevi yürütme fail TÜRKSOY, gücük sürede Türk dünyasında ve uluslararası camiada hatırlı bire bir gidişat kazanmıştır. Bu konumuyla bile hars ve musahabe alanlarında değerlerimizin, varlıklarımızın ve dilimizin yüceltilmesi üzere Türk dünyasının kuma aklı ve sözcüsü haline gelmiştir. ?Coğrafyamızın jeopolitik konumu göz önüne alındığında TÜRKSOY’a bundan sonraki dönemde de önemli görevler düştüğü ve düşeceği açıktır. Gelişigüzel birini başarıyla ödeme edeceğinden ise şüphemiz yoktur. ?Bugünkü birlikteliğimiz vesilesiyle, gelecek dönemlerde mevzuat üstünde yapılması muhtemel düzenlemelere Bakanlık adına her tür desteği vermeye hazır olduğumuzu da burada tavzih etmek isterim.”

“Uluslararası Türk Dili Haset” üzere 15 Boşluk üzerinde uzlaşma sağlandı

Ersoy, degaje ayrımsız coğrafyada farklı lehçeleri konuşulan Türk dilleri namına UNESCO gözetiminde arsıulusal zaman ilan edilmesi için TÜRKSOY üyesi ülkelerin UNESCO Milli Komisyonları aracılığıyla özveren icraat yürütüldüğünü dile getirdi.

Türk tarihinin nazirsiz bağlanmış kaynakları olan Orhun Kitabeleri’nin dilbilimci William Thomsen marifetiyle çözülüşünün car edildiği 15 Mesafe haset üstünde uzlaşma sağlandığını nâkil Ersoy, “Bahis Konusu günün UNESCO nezdinde kabulünün Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. sene dönümü olan 2023 yılında ilan edilmesini umuyoruz. O zamana kadar ülkelerimizin UNESCO Milli Komisyonları arasındaki işbirliği ve eşgüdümün de güçlenerek artacağına, haddinden fazla uluslu ortak çalışmalarımızın çoğalacağına ve ‘Arsıulusal Türk Dili Haset’ ilanı sonrasında düzenlenecek etkinliklerde hareket birliğimizin sürdürüleceğine olan inancım tamdır.” ifadesini kullandı.

Bakan Ersoy, dünyanın yeryüzü şümullü konuşma etkinliklerinden olan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nde ati yıl birlikte Türk dünyasından müzakere gruplarıyla tıpkısı araya geleceklerini bildirdi.

İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya’da bu sene 7 festival kapsamında 20 binden çok sanatçının 362 mekanda gerçekleştirdiği 4 bini çok etkinliğe 33 milyon kişinin katıldığını anlatım eden Ersoy, bu şehirlere 2023’te İzmir, Adana, Gaziantep, Trabzon ve Erzurum’u ilaveten etkinliklerin 10 ile yayılacağı bilgisini verdi.

“Türk Dünyası Firez Başkenti projesi bu yıl birlikte hedefine ulaşmıştır”

Ersoy, ?TÜRKSOY’un “Türk Dünyası Firez Başkenti” uygulamasıyla, kentlerin kültürel aynı ayraç değeri kazanmasının sağlandığına işaret ederek, bu kapsamda 2013 yılında Eskişehir’de, 2018’de Kastamonu’da familya sahipliğini yaptıkları Türk halkları ekin şöleninin sonuncusunu Bursa’üstelik aynı defa daha gururla hayata geçirdiklerini belirtti.

Dünyanın ciharıyek yanından sanatkâr, akademisyen ve entelektüellerin kültürel etkileşim ve deneyim paylaşımında bulunduklarını anlatan Ersoy, sözlerini şöyle tamamladı:

“Memnuniyetle rapor ediyorum kim yerli yönetimlerimizin ve Bakanlığımızın işbirliği ve siz zer kardeşlerimizin katılımı ile Türk Dünyası Hars Başkenti projesi bu yıl dahi hedefine ulaşmıştır. ?Medeniyetler şehri ve Osmanlı’nın başkenti Bursa, uyarınca taşıdığı ‘Türk Dünyası Firez Başkenti’ sancağını 2023 yılında, Azerbaycan firez ve sanatının yer mehabetli merkezlerinden Şuşa şehrine devredecektir. Şuşa varlıklı tarihiyle, Azerbaycan halkının geleneklerinin sembolü niteliğindedir. Türk dünyasının işgalden kurtarılan bu kadim hars beşiği baştan diriltilecek ve dünyayı kendine hayran bırakacaktır.

?Bu sene Daimi Kurul Toplantımız ile eş zamanlı gerçekleştirilen Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’yle üstelik tekellüm alanındaki kardeşliğimizi perçinlediğimize inanıyorum. Türk milletinin özünü oluşturan insanca ve kültürel değerleri, asırlardır dilden gönüllere nakşeden Türk’ün bilge atası Ağababa Korkut anısına düzenlediğimiz festival sebebiyle kuma kurgu ve dilek coğrafyamızın sinema sanatını, profesyonellerin yanı sıra zihayat kuşakların üstelik ilgisine sunuyoruz. Türk dünyasının kültürel kodlarını taşıyan eserleri seyirci ile buluşturup yanında tarihi, kültürel ve içtimai değerlerimizi beyaz perde sanatı vasıtasıyla güçlendirmeyi, ayrıca sektörde işbirliği olanaklarının artırılmasını amaçlıyoruz. ?Geçtiğimiz yıl festivale katılan siz altın dostlarımız ile sinema alanında eş ayrımsız deklarasyona imza atmıştık. Önümüzdeki dönemde de işbirliğimizi somut projelerle hayata geçirmemize imkan verecek eş imal anlaşmalarının imzalanması için müzakerelerimizi sunu gelişmemiş sürede sonuca vardırmayı arzuluyoruz.”

TÜRKSOY Umumi Sekreteri Padişah Raev üstelik toplantının Türk dünyasında kültür ve konferans hayatına alnaç verecek mehabetli kararlara kurgu olmasını diledi.

Teşkilatın 30 almanak geçmişiyle Türk kültürünün gelişimi, aktarılması ve tanıtılmasına direkt yardım sunduğunu vurgulayan Raev, “TÜRKSOY halklarımız beyninde benzeri zer köprüdür. Sorumluluğumuzu yerine deklare etmek için canla başla çalışıyoruz.” diye konuştu.

Toplantının küşat programına, Azerbaycan Hars Bakanı Anar Karimov, Kırgızistan Ekin, Vukuf, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanı Altynbek Maksutov, Özbekistan Hars Bakanı Ozodbek Nazarbekov, Türkmenistan Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başvekil Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Belde Bakanı Fikri Ataoğlu, Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı Ekin Komitesi Başkanı Roza Karibzhanova, Türk Devletleri Milletvekili Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Mehmet Süreyya Er, Uluslararası Türk Akademisi Başbuğ Vekili Nahak Mecidli, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Şehremini Alinur Patal, DOĞRU Fırka Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ile TÜRKSOY üyesi ülkelerin heyetleri katıldı.

Share: