Bakan Aristokrat: “İkinci asra ‘bir’ kaldı ve birileri ikinci asra ‘milletin emrinde, milletin devleti’ ile yutmak istemiyor”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, ‘izzet’ kavramının ‘ulus’ kavramıyla eşdeğer olduğunu söyleyerek, “İkinci asra ‘ayrımsız’ kaldı ve birileri ikinci asra ‘milletin emrinde, milletin devleti’ ile sarmak istemiyor” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Yenimahalle’dahi Terbiye Daire Başkanlığında düzenlenen ‘105-110. Çağ Mülki İdare Amirleri Eğitimi’ ve Ankara Üniversitesi ile yapılan ‘Lisansüstü Terbiye-Talim ve Hizmet İçi Eğitim İş Birliği Protokolü’ imza törenine katıldı. Burada açıklamalarda mevcut Icra Vekili Soylu, Osmaniye’dahi gerçekleştirilen metal operasyonuyla ilişkin, “Zaman ‘Kökünü Kurutma’ operasyonu, uyuşturucuya müteveccih tıpkısı operasyonun Osmaniye ayağını sağladık. 138 hedefimiz vardı, kazasız belasız hedeflerin 130’una ve aranan 10 şahsa da ulaştılar. Bugün dahi adliyeye atıf edecekler” dedi.

“Temel tehalüf devleti hatır almaz iddialarla suçlama etmişken, biz yine işimizi yapmaya devam ediyoruz”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türk Polis Teşkilatı hakkındaki iddialarına müteveccih Icra Vekili Aristokrat, “Değişik çevrim önceki ülkenin anne muhalefeti, bu devleti ve bu teşkilatı akıl almaz iddialarla suçlama etmişken, biz tekrar işimizi yapmaya bitmeme ediyoruz. Konu dinleyen adamlar değiliz, bu doğrudur. Bahis dinleseydik, gazete manşetleriyle yahut videolarla yahut tweetlerle, muhtıralarla, çarpış tehditleriyle aklı karışan adamlardan olsaydık zaman ne göçü yönetebilirdik, ne sınırımızda, hatta ülkemizin tıpkı bölümünde böbürlenmek maksut terör devletine mani olabilirdik ne bile içeride terörle tarihimizin sunma liyakatli mücadelesini verebilirdik. Bu celal, cılız karakterli benzeri fehamet değildir. Onun amacıyla etrafında kurgulanmak istenen tezgahı anlayıp ona cevap üretebilmekte, kendi çizgisini bozmadan ilerleyebilmektedir” diyerek konuştu.

“Onların hayalindeki kavim, devlete fakat muhtarlık binasına kadar yaklaşabilen millettir”

Icra Vekili Aristokrat, ‘çap’ kavramının ‘kavim’ kavramıyla eşdeğer olduğunu belirterek, “Zaman izzet milletin ta kendisidir. İtiraz ettikleri budur. Bunların hayalindeki kavim, devlete fakat sandığa kadar yaklaşabilen millettir. Onların hayalindeki kavim, devlete ancak muhtarlık binasına büyüklüğünde yaklaşabilen millettir. Onların kurgusundaki devlet, millete ilgilendiren ayrımsız izzet değildir. Bugünkü kavganın temelinde bu yatmaktadır. İşte bizim kocabaşı buluşmalarımızın, verdiğimiz bu eğitimlerin, sokakları gine çarşı ve mahalle bekçileriyle buluşturmamızın, cumhurbaşkanlığı hükümet modelimizin, herhangi bir afette milletimizin yanı başında olmamızın, ‘nerede bu cesamet’ dedirtmememizin temelindeki eseme budur” ifadelerine yer verdi.

” Türkiye, dünyanın genişlik tıkanık ve yeryüzü çaresiz olduğu benzeri zamanda umut oldu”

Türkiye’ye alın yapılan propagandaların atlaya zıplaya olduğunu aktaran Bakan Soylu, “Bugün gündemde gördükleriniz, okuduklarınız, partiler arası yaşanan âdeta benzeri siyasal savaş değildir. İkinci asra ‘bir’ kaldı ve birileri ikinci asra ‘milletin emrinde, milletin devleti’ ile kaldırmak istemiyor. Onlar, yani milletin karşısında olanlar, ‘Hakimiyet milletindir’i aynı zar yazısı yerine gören, ama aslında ayrıcalıklı bir zümrenin bilge olduğu bire bir cesamet manzara ediyorlar. Oysaki Türkiye, bu anlayışı reddetti ve dünyanın genişlik tıkanık ve en nevmit olduğu bir zamanda dünyaya umut olan bire bir devlet haline geldi” şeklinde konuştu.

“Vatandaşı merkeze kayran, yer önemlisi birlikte ‘Türkiye Yüzyılı’ kavramını aynı motto namına değil, ayrımsız iddia adına içselleştirmiş mülki idare amirlerine ihtiyacımız var”

Konuşmasında mülki yönetimsel amirlerine de seslenme eden Vekil Aristokrat, “Doğru ayrımsız şevket geleneğimiz var, oradan besleniyoruz ve cumhurbaşkanlığı hükümet modeliyle beraber oldukça ülkemizi ikinci yüzyıla taşıyacak koca tıpkısı adım attık. Ancak izzet dediğiniz, bileşimli zekayla yönetilen ayrımsız özdek değil. İnsan aklı, koca hissiyatı, insanın yetenekleri, çaplı ve kart insanların ayrımsız araya gelmesi, ihtişam sisteminin başarısı üzere elzemdir. Onun amacıyla sizlere ihtiyaç var. Bilgili, acul değişmeyen verebilen, üstünlük almaktan çekinmeyen, sav çözme ve değer tezyit odaklı; katiyen gelişigüzel işinde vatandaşı merkeze alan, yer önemlisi birlikte ‘Türkiye Yüzyılı’ kavramını benzeri sav söz kendisine değil, bire bir tez namına içselleştirmiş yerel yönetim amirlerine ihtiyacımız var” dedi.

Programda Icra Vekili Soylu’nun yanında, İçişleri Nazır Yardımcıları, Ankara Üniversitesi Rektörü Necdet Ünüvar, mülki idare amirleri ve gayrı ilgililer meydan aldı. Programın arkası sıra İçişleri Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi arasında ‘Lisansüstü Yetişek-Öğretim ve Hizmet İçi Eğitim İş Birliği Protokolü’ imzalandı. Protokolü, Icra Vekili Soylu ile Ankara Üniversitesi Rektörü Ünüvar imzaladı. – ANKARA

Share: