Azık Pusulası’ndan metin ayrımsız kere amacıyla istavrit azmanı ve bahir ürünleri tavsiyesi

ABD’da araştırmacıların, besinlerin sağlıklı olup olmamalarına bakarak puanlandığı Gıda Pusulası sistemine bakarak, ton balığı ve deniz mahsulleriyle hazırlanan salata ve makarnalar en sağlıklı gıdalar ortada düzlük aldı.

Dardanel açıklamasına bakarak, dosdoğru dirim, günümüzde küresel bir “trend” halini alırken, buna mecbur adına azık tercihleri ve yiyecek-içme alışkanlıkları de değişiyor. Ne besinlerin tüketilmesi, hangilerinden uzak durulması gerektiği üstüne dünyada bir nice araştırı ve düzentileme yapılıyor. Bunlardan biri dahi ABD’da geliştirilen Besin Pusulası (Food Compass) sistemi oldu. Tufts Üniversitesi Azık Bilimi ve Politikası Bölümü’nden bir grup, 3 sene süresince 8 bin kayıt ve içeceği inceleyip kumanya değerlerine göre puanladı. Gıda alanında yapılmış yer şümullü çalışmalardan biri kendisine değerlendirilen Besin Pusulası ile dosdoğru beslenmeyi benimseyenlere kat gösterecek sonuçlar ortaya konuldu.

Çalışmada, yeryüzü zinde gün ortası ve akşam ezanı yemeği seçenekleri beyninde deniz ürünlerine vadi verildi. Hafif, içimli ve zinde tıpkı öğün üzere az miktarda mayonezle mücehhez ton balığı salatası (75 fakül) ve domates soslu midye (95 puan) referans edildi. Gine domates sosu ekleme, deniz mahsullü benzeri spagetti birlikte 78 puanla dosdoğru yiyecekler sınıfında saha aldı. 100 eksiksiz puanı ise marul, domates, yeregeçen ve dilediğiniz sair sebzelerle hazırlanabilecek bahir mahsullü salata aldı. Somon üstelik 100 puanla bildirme mıhlı besinler arasında yer alıyor. Somon, marine edilmiş adına alınıp ameliye aynı şekilde hazırlanabiliyor veya füme yerine tüketilebiliyor.

“ton balığı, haddinden fazla faydalı mineralleri içeriyor”

Açıklamada görüşlerine kayran verilen Diyetisyen Berrin Alp, dimdik beslenme trendinin ayrımsız yansıması namına, artık öğle ve akşam ezanı yemeklerinde çıktı istavrit azmanı ve deniz mahsulleri tüketilmesi gerektiğini belirtti.

En natürel protein kaynağı olan balık ve bahir ürünlerinin, pandemi sonrası yükselişe güzeşte dimdik tagaddi trendiyle gelişigüzel elan dahi ehemmiyet kazandığını nâkil Alp, şunları kaydetti:

“Çıktı akşam yemeği dediğimizde, aklımıza hoppadak deri ve nişastalı karbonhidratlar gelmiyor. Her An çok elan fazla yaşama, tercihini bahir ürünlerinden yana kullanıyor. Alelhusus da ton balığı, umum bir protein deposu olmasının yanında zengin Omega 3 yağ asitleri ve selenyum kadar haddinden fazla yararlı mineralleri içeriyor. Bağışıklığı ve metabolizmayı güçlendiriyor. D ve B vitaminleri açısından bile haddinden fazla altın bir töz. Doymuş yağ oranı düşük, besleyiciliği erdemli olan istavrit azmanı; kırıcı çalışanlar, spor yapanlar ve kilo yüklemek isteyenlerin öğünlerinde kesinlikle düz almalı. Değme zaman tüketilebilmesi ve yeşilliklerden makarnaya büyüklüğünde birçok farklı besinle uzlaşma sağlamasıyla dahi kılgı, içimli ve çok mıhlı bir besin. Balığı akıllıcasına kaynaktan bezdirmek yüce. Ton balığının faydalarından en üst derecede yararlanabilmek üzere Çanakkale’üstelik üretilen, güvenilir, Hint ve Atlantik okyanuslarının arı sili sularında yetişen balıkların kullanıldığı, dinç, bozulmamış ve koruyucusuz ürünleri tüketebilirsiniz.”

Verilen bilgiye bakarak, Balığını Sorgula uygulaması sayesinde balığın nereden geldiği öğrenilebiliyor. Seçme yaştan insanın yeterli ve tartılı beslenmesinde eke çalım oynayan ton balığı, çocukların adale ve kemik yapılarının gelişmesini, bağışıklıklarının güçlenmesini ve daha hareketli olmalarını sağlıyor. Zeytinyağlı titrem balığının, meslek döneminde temas çocuğun tagaddi programında yer alması gerekiyor. Mahdut açılabilir kapaklı ürünler kılgı tıpkısı almaşık olurken, çocukların zeka gelişiminin desteklenmesi ve şita hastalıklarından korunmaları için haftada sunu beş altı 2 posta ton balığı tüketmeleri referans ediliyor.

Share: