Aynı çevrim, iki huysuz görüntü…Geçtiğimiz sene beyazla kaplı olan Harput Kalesi’nde bu sene kardan ürün yok

Tıpkısı dönüş, iki zıt görüntü…Geçtiğimiz sene beyazla ciltli olan Harput Kalesi’nde bu yıl kardan yapıt yok

Dron ile ayrımsız sene arayla aynı açılardan çekilen görüntüler, kuraklığı gözler önüne serdi

ELAZIĞ – Elazığ’ın Harput Mahallesi’nde tamlık bir yıl önceki çekilen şita görüntüsü ile bu sene tıpkı tarihte ayrımsız yerde çekilen görüntüler, abuhava değişikliğini gözler önüne serdi.

Küresel istinas ve mevsimsel değişikliğin etkisiyle yaşanan yağışsızlık ile gelişigüzel Türkiye son yılların yer yağışsız aile ayını yaşıyor. Kış şartlarının sert geçtiği Elazığ’da ise ev ayının akıbet günleri yaşanmasına rağmen sonbahar mevsiminin etkileri sürüyor. Bin 200 rakımlı tarihi Harput Mahallesi’nde bire bir yıl arayla çekilen görüntüler, yaşanan iklim değişikliğini gözler önüne serdi. Her yıl bu günlerde tarihi Harput Mahallesi parafin örtü ile kaplanırken, bu yıl ise beklenen kar ayrımsız nev yağmadı. Bir sene arayla bire bir tarihte ve ayrımsız noktalardan alarga dron ile çekilen görüntüler ise dokunaklı gerçeği gözler önüne serdi.

Meteorolojiden ‘kar yağışı’ uyarısı

Öte yandan, Meteoroloji 13. Toprak Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Bölgemiz genelinde havanın modüler çok bulutlanmış, akşam saatlerinden itibaren Malatya, Adıyaman ve Elazığ çevrelerinin espaslı yağışlı geçeceği; yağışların Elazığ ve Malatya çevreleri ile Adıyaman’ın yıldız kesimlerinde karla anlaşılmaz baran ve kar ayrıksı kesimlerde ise karla elinin körü baran ve yağmur şeklinde olacağı oranlama edilmektedir” denildi.

Share: