Aylak meslek binası köy yaşam merkezi oldu

Siirt’te tembel durumdaki bir bina karye dirim merkezine dönüştürüldü.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Yetişek Bakanlığının köylerde yaşamı kolaylaştırmak için yürüttüğü “Köy Dirim Merkezleri Projesi” kapsamında merkeze ve ilçelere mecbur köylerde karye hayat merkezleri oluşturuyor.

Merkeze bağlı Doluharman köyünde 3 derslikli benzeri ekol binası karye dirim merkezine dönüştürülerek geçen sene teşrinisani ayında açılışı yapıldı.

Merkezde kadınlara mesleki, çocuklarına ise anasınıfı düzeyinde terbiye veriliyor.

Vali ve Şehremaneti Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu’nun eşi Cenup Hacıbektaşoğlu ile İl Milli Yetişek Müdürü Deniz Edip, merkezi ülfet etti, kadınlarla görüştü.

Atıl durumdaki binanın merkeze dönüştürülerek kadınların hizmetine sunulduğunu belirten Yazar, şu an toprak genelinde 21 olan köy dirim merkezi sayısını 50’ye çıkarmayı planladıklarını belirtti.

Edip, köy okullarında sunulan kurslarda kadınların umum becerilerini geliştirdiği, çocuklarının birlikte ana sınıflarda eğitim bilimi gördüğünü tabir ederek, “Bakanlığımızın devlet geneli başlattığı projeden birini Doluharman köyünde kurduk. Buraya mevrut kadınlar kıraat barı öğreniyor. 4 ve 5 yaşındaki kollar anneleriyle alay malay terbiye görebiliyor. Halk Yetişek Merkezinden ayrımlı yerine dikiş, desise, Kur’zaman ve ocak ekonomisi kabil değişik kurslar açtık. Gelişigüzel ilçemizde 3 ila 4 suret kurduk. Eşkâl köylerde da 3 karye yaşam merkezi bulunuyor.” dedi.

Köy dirim merkezlerinde hem mesleki eğitimlere ağırlık vermeyi hem da kültürel etkinlikleri zenginleştirmeyi amaçladıklarını dile getiren Edip, projenin köylerdeki yaşam kalitesini arttığını kaydetti.

Kursiyerlerden Nuran Tepecik ise çocuğuyla kıraat çeper hıfzetmek üzere geldiği merkezde değişik mesleki kurslardan birlikte yararlandığını belirtti.

Gülcan Polat üstelik projede emeği geçenlere teşekkürname ederek, “Köyümüzde böyle bire bir merkezin kurulması bizi bahtiyar etti. Burada ocak ortamı var. Patika de öğreniyoruz.” diye konuştu.

Share: