Aydemir İçişleri Bakanlığı bütçesini değerlendirdi

YANLIŞSIZ Tümen Milletvekili İbrahim Aydemir, TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanlığının ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Bitirmiş Genel Komutanlığı, Yaka Asayiş Komutanlığı, Barhana İdaresi Başkanlığı ile AFAD Yönetimi Başkanlığının 2023 bütçeleri üstünde değerlendirmelerde bulundu.

Bütçe Kabul Edildi

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, İçişleri Bakanlığının beraberinde Güven Umumi Müdürlüğü, Güllabi Genel Komutanlığı, Deniz Boyu Düzenlilik Komutanlığı, Barhana İdaresi Başkanlığı ile Facia ve Müstacel Genişlik Yönetimi Başkanlığı 2023 yılı bütçeleri akseptans edildi.

‘Başarıların Mimarı Sayın Cumhurbaşkanımızdır’

Bütçe üzerindeki görüşmelerde söz alan Mebus Aydemir İçişleri Bakanlığının tam unsurlarıyla terörle savaş başta olarak seslenme ettiği alanlarda tarihe kaydedilen başarılar elde ettiğini belirterek

‘Bize, bu kadroya rotayı çizen Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Onun açtığı hesap üzere yürüyoruz ve aldığımız mesafenin eşi, emsali yok.’ dedi.

Aydemir’den Icra Vekili Soylu’evet Teşekkür

İçişleri Bakanlığı düzeyinde Erzurum’da kaydedilen yatırımlara değinerek teşekkürname fail Saylav Aydemir, Bakan Soylu’ya hitap ederek, ‘Karayazı’dan, Karaçoban’dan, Hınıs’tan, Tekman’dan, Çat’tan; Erzurum’un bilcümle ilçelerinden size minnettarlık ifadeleri var. Cenabıhak razı olsun. ‘ diyerek konuştu.

Erzurum Talepleri

Milletvekili Aydemir, sunumunda Erzurum’la ait iki talebi paylaştı. Saylav Aydemir, Yakutiye ilçesi adının ‘Saltuklu’, Karayazı ilçesinin adının dahi ‘Bayraktar’ adına değişimine bindi talebinde bulundu.

Yakutiye Adının Saltuklu Olarak Değiştirilmesi Önerisi

Saylav Aydemir, ‘Erzurum merkezde tıpkısı ilçemiz var; Yakutiye, parçalanmamış merkezi anlatım fail benzeri kaza. İlçe, ismini benzeri medreseden almış. Selçuklunun zeminini oluşturan, Selçuklu’nun membaı olan, Saltuklu’nun yüz altmış yıl başkentliğini yapmış bire bir toprak Erzurum. Nedeniyle Yakutiye isminin Saltuklu’ya evrilmesi noktasında sizden yardım talebimiz var. ‘ dedi.

Karayazı İçin Bayraktar İsmi Teklifi

Karayazı ilçesi adının Bayraktar’a çevrilmesi talebinde bulunan Milletvekili Aydemir, Bayraktar isminin ilçe tarihine ait tıpkısı özelliği taşıdığını belirterek, ‘Tıpkı diğeri, Karayazı ilçemizde vatandaşın çokça gösterişli bir biçimde isme itirazı var yani hakeza bir menfi tedai olduğu üzere sakat ismini yine istiyorlar, uray birlikte bununla ilgili karar aldı. Eski ismi Bayraktar, Yavuz Selim’in bayraktarları orada konuşlandıkları için ismi ta oradan almış.’ Kaydını düştü.

İçişleri Bakanlığının Kaydettiği Tarihi Başarı

İçişleri Bakanlığı Bütçesi değerlendirmesinde Bakanlığın başarıda emsalsizliğine aksan eden Mebus Aydemir, ‘Bakanlığımızın vazifesi, haricen bakınca terörle savaş, uyuşturucuyla mücadele, AFAD bağlamındaki işlemler. Meğer bunun dışında sahaya yansıttığınız istihdamı da ilişkin haddinden fazla dokunaklı, faaliyetleriniz var, yaptıklarınız var. Ego size müteşekkir olduğumun altını çiziyorum. Ne amacıyla? Erzurum’de, Oltu ‘bile aynı birleştirme sanayi bölgesini ayağa kaldırdınız ve YİKOB kanalıyla orada benzeri üretimevi kurduk; şimdi 200 kayırıcı istihdam ediliyor. ‘ dedi.

‘Erzurumlular size müteşekkir’

Icra Vekili Soylu’nun Erzurum’daki 2’nci OSB’üstelik 5 fabrikanın yapımına destek olduğunu belirten Mebus Aydemir, ‘Geçtiğimiz bütçelerde Erzurum’daki 2’nci Tevhit Uran üzere 5 fabrikanın yapımına bindi oldunuz. Yalnız, organize sanayinin yerinde mesele olduğu üzere – zeminde – orayı demin bambaşka bire bir yere plase ettik. Orada bile geçmiş fabrikaları gine YİKOB yapıyor sizin kanalınızla.

Bu yüzden bile Cenabıhak razı olsun diyoruz, Erzurumlular size müteşekkir. ‘ kaydını düştü.

Aydemir’den Soylu’evet: Allah Razı Olsun

Erzurum’un tıpkısı sağlık kenti olduğu, bunda nahiye ve ilde kaydedilen terörle uğraş çalışmalarının iri etkisinin bulunduğunu aktaran Saylav Aydemir, ‘Terörden başıboş bir hale getirdiniz o zemini. Erzurum’bile, o coğrafyada bir terörist dahi namevcut şimdi, bütün hayat üzere yaşıyor. Karayazı’dan, Karaçoban’dan, Hınıs’tan, Tekman’dan, Çat’tan; Erzurum’un bütün ilçelerinden size şükran ifadeleri var. Hele Kürt kardeşlerimin yüreğinde özel bir yeriniz olduğunu bilmenizi istiyorum; Allah razı olsun.’ dedi.

Muhalefete Tepki

Muhalefet vasıtasıyla yapılan eleştirilerin, Bakanlığın kaydettiği başarıları ötekileştirmek olduğuna işaret eden Mebus Aydemir, ‘Başlarken sizinle ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Efendim, suçlama şu: “Fotoğraflarda kiminlesiniz? Bir başka itham: “Korkutuyorsunuz vakit kaybetmeden.” Tıpkı ötekisi: “Illet Suriye’deydiniz ‘” Benzeri diğeri -topluma dahi esasen taşlama eden ayrımsız tespit yapıp sonrasında bile – “Günahsız güveni olmayan, topluma katışıksız cesaret yüklediniz. ” kabil. Ilgiyle söylüyorum, çokça absürt, çokça kulak tırmalayıcı tarifler yapıldı. Sebep’ Yaptığınız işi aklık yapıyorsunuz, onu siz üstelik yapıyorsunuz, bu yönüyle bile müteşekkiriz. Amma tıpkısı şeyin altını çiziyorum: Bize, bu kadroya rotayı çizen Sayın Cumhurbaşkanımız. Onun açtığı zihniyet için yürüyoruz ve aldığımız mesafenin eşi, emsali namevcut. ‘ diye niteleyerek konuştu.

Milletvekili Aydemir, ‘Tıpkısı savaşım yapıyoruz, o mücadelenin böylecene oluyor bunlar. “Siz başlarken güvenlikle ait hiçbir yazı okumamıştım.” diyor bir tehalüf Milletvekili. Kabil, bu çokça yiğitçe benzeri tanım ama güvenlikle ait ihtimal talim görenlerden, belki o işin allamesi olanlardan çok daha fazla aleniyet aldınız, duruluk aldırdınız; elhamdülillah.’ dedi

‘Bizim Güvenliğimiz Libya’dahi Başlıyor Diyoruz’

Milletvekili Aydemir, ‘Şimdi, bak, ferahfeza ayrımsız zeminde yaşıyoruz. Bu çabucak burada mı? Faydalı, gelişigüzel tarafta. “Niye Suriye’deydiniz? Diyor muhalefet. Bizim güvenliğimiz Libya’birlikte başlıyor diyoruz. Bizim güvenliğimiz orada başlıyor, onun mücadelesini veriyor Bakanımız. Bu kadrolar onunla ilgilendiren canhıraş tıpkı çaba koyuyorlar orta yere. Bakın, burada Jandarma Umumi Komutanımız var, Inanma Genel Müdürümüz var, şurada Bakan yardımcılarımız var; hepsiyle ama hepsiyle iftihar ediyoruz, iftihar etmemiz lazım. ‘ diye konuştu.

‘Bakanımızın gayretlerine müteşekkiriz’

‘Sayın Bakanımızın gayretlerine tığ müteşekkiriz’ kaydını sakıt Mebus Aydemir, İstiklal Caddesindeki saldırıyla ilişik olarak, ‘ “Terörist ” eş diyor ki: “Ben teröristim.” diyor, “Ben 2017’de YPG’ye katıldım. ” diyor, “Beni buraya katan şudur, benim buraya iştirakimi sağlayan budur.” diyor, “Bombayı patlatan benim.” diyor. Amma tıpkısı partinin genel komutan yardımcısı kullanılmış, hiç yüzlü yüzlü, terbiyesizce diyor kim: “Buna biz elbet terörist diyelim ya?” Ya, kayırıcı Cenabıhak’tan korkar ya, Tanrı’tan kork! Buna karşın, siz eğer burada İçişleri Bakanımıza çevrilmiş itham yaparsanız pes derim ya. Yani ne yapmış İçişleri Bakanımız? On kesir saat, on iki saat geçmeden teröristi derdest etmişler, ele geçirmişler. ” Efendim, deniyor kim: “Ya, bu evine şüphesiz gitmiş? ” Ya, binlerce almaç takip edilmiş; çarkıt nakız yok, şimdi haddinden fazla tehlikeli benzeri organize var, haddinden fazla özel tıpkı emek var yani Itimat teşkilatımız öyle bire bir nakız üzere kim ki ne adım atıyor herkesin haberi var, teknolojiden istifade ediyoruz. Bulundu, ne lazımsa onlar yapılıyor, Emniyetimiz biliyor, onları üstelik izleme ediyor, onları de bekleyeceğiz; böyle benzeri şey olur mu? “Evinde sebep yakalanmış? ” deniliyor, takip edilir, yakalanır, nerede yakalanacaksa yakalanır. Cenabıhak’ın izniyle dahi bu konuda bizde eşi emsali olmayan tıpkısı hal gelişti, bunun üstelik mimarı İçişleri Bakanımız, çaba koyuyor; teşekkür etmemiz lazım.’ dedi.

‘Ülkesini paylaşan namerttir’

Saylav Aydemir, ‘Tıpkı ayrıksı tenkit, sığınmacılarla ilişik. “biz ekmeğimizi paylaşalım ama ülkemizi paylaşmayalım.” diyorlar. Ki ülkesini paylaşıyor, ki paylaşıyor? Burada birisi bunu söyledi, çıktı, gitti. Ülkesini paylaşan namerttir! Bu ülkenin seçkin zerresi, şu kadrolar, şu Topluluk İttifakı, hepimiz itiraz ederiz, bu vatan bizim. Dışarıdan gelenleri elbette kim “konuksever” kavramıyla tığ kucaklarız.’ vurgusunu paylaştı.

‘Vebal Altında Kalmak’ Vurgusu

Muhalefetin yaklaşımına reaksiyon gösteren Saylav Aydemir, ‘Ezcümle, şunu söyleyeceğim: İçişleri Bakanımız bulunduğu seçme vazifeyi bihakkın işleyen tıpkı beniz akı isimdir. Bazılarınızın bireysel hıncı olabilir, sıkıntısı gibi ama Gayet bittabi, yani arada bir görüyoruz onu. O bireysel hıncı, heyetiyle böyle abanarak güya genelde aynı kusurlu hareket yapılmış kabilinden tabir ederseniz tıpkısı şişman butlan yaparsınız, vebal altında kalırsınız.’ İfadesine kayran verdi.

Uyuşturucuyla Mücadele

Saylav Aydemir, ‘Şimdi, sabah birisi ayrımsız şey söyledi, bire bir Genel Başkan şunu söyleyebilir mi ya: “Bu ülkenin akan açığını kapatmak amacıyla uyuşturucudan para aktarılıyor.” Ahali insaf ya, merhamet evet! Evet, bu ne hareket, yani buna pes deriz! Birisi üstelik onu aklamak üzere sağından, solundan dolanarak burada çıkardığımız bir kanunu getiriyor önümüze. Ayıptır! Hadi onu birlikte geçtik “Bunlardan rüşvet cebin. ” diyen aynı Genel Başbuğ mümkün mi? Buna İçişleri Bakanımız araç düştüğü antlaşma niye itiraz ediyorsunuz, evet mu bu evet? Yapacağımız aksiyon şu: Noksanımız var mı, noksanımızı söyleyin ama bühtanda, iftirada bulunmayın. Bu gerçekten müthiş tıpkı çözme geliştiriyor ve itiraz bile ondan çıkıyor. Bakın, burada bir tane aha muhalefetten “Efendim şu eylemi kınadık” deniliyor mu? Ben şunu bekliyorum: PKK kaltaban, onursuz aynı örgüttür. Kim ki PKK’yı destekler, ki ki PKK’ya -desteği bırak- sükut valör, o de namussuz, şerefsizdir! Kim diyor bunu? Kürt kardeşlerim diyor. Hep bu arada bunu söyleyeceğiz, o ahit alay malay tıpkısı noktada oluruz.’ dedi. – ERZURUM

Share: