Avrat besiciler, tashih projesiyle koyun sayısını ve üretimi artırdı

Isparta’nın Gönen ilçesinde küçükbaş hayvancılıkla uğraşan iki karı, Ekincilik ve Orman Bakanlığının “Pırıt Koyununun El Elinde Islahı Projesi”yle koyun sayısını ve üretimi artırdı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Tarımsal Tetkikat ve Politikalar Umumi Müdürlüğü (TAGEM) koordinatörlüğünde 60 ilde meri “Ahali Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” kapsamında önceki yıllarda Isparta’birlikte “Pırıt Koyununun El Elinde Islahı Projesi” hayata geçirildi.

Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü, Isparta Kılgılı Bilimler Üniversitesi, Isparta Damızlık Koyun ve Dikbaşlı Yetiştiricileri Birliğinde hesaplı projeden 12 yetiştirici faydalandı.

Rutubet ilçesinde faal Havva Kündük ve Fadimaana Özdemir bile proje kapsamında sürüsünü büyüten yetiştiriciler arasında saha alıyor. Kündük ve Özdemir, projeyle sürülerindeki kaliteyi ve ikizlik oranını artırmanın sevincini yaşıyor.

“İkiz doğum oranı yükseldi”

İlçede 22 yıldır hayvancılıkla uğraşan 42 yaşındaki Havva Kündük, AA muhabirine, projeye 10 sene önceki karışma olduklarını söyledi.

Sürülerinin elan önceki mülevven mülevven ve elan bozuk olduğunu, projeyle beraber kalitenin arttığını belirten Kündük, “Projeyle sürümüzün hepsini pırıt koyunu yaptık. Projeden önceki sürümüz değişikti, bazıları renkliydi. Demin hepsi bir tane çeşit oldu. İkiz doğum oranı yükseldi. Demin sürümüz eskisi bakarak herhangi bir şeyiyle elan iyi.” diye konuştu.

İlk küçükbaş hayvancılığına 100 koyunla başladıklarını ifade eden Kündük, “Projeye girdiğimizde hayvan sayımız 150’ydi, deminden 200 hayvanımız var. İkiz, üçüz, dördüz antrparantez bu yıl beşiz yavrular doğdu. Damızlık kuzularımızda dahi artışımız oldu. Maddesel anlamda dahi projenin amiyane benzeri faydasını gördük. Konteyner aldık, sonra hayvanların ilaçlarını alıyoruz, ağızotu desteği birlikte olağandan oldu.” ifadelerini kullandı.

Yetiştiricilerden 49 yaşındaki Fadimaana Özdemir ise projeyle sürüdeki efsanevi sayısının 120’den 190’a yükseldiğini tabir etti.

Özdemir, sürünün projeyle daha düzgün ağıl geldiğini, satışlarında çoğalma yaşandığını ve sürüdeki ikiz koyun oranının yüzde 80 arttığını dile getirdi.

Isparta Maya Kucak ve Inatçı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Süleyman Yaşar Köroğlu bile projenin Tarım ve Orman Bakanlığınca evcil ırkların geliştirilmesi için yürütüldüğünü söyledi.

Proje kapsamında yetiştiricilere izzet eliyle akça desteği dahi verildiğini anlatan Köroğlu, “Yetiştiricilerimiz, kaliteli damızlık üretti, koyunların cilt, benzen verimi yükseldi. Kuzuların yetiştiği zaman kilosu artık arttı. Yetiştiricilerimiz, sürüde oluşabilecek değişik hastalıklardan üstelik kurtuldular.” değerlendirmesini yaptı.

Share: