ATSO Başkanı Vahim: “Konutta genişlik, talebi karşılayamıyor”

Antalya Tecim ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, TÜİK marifetiyle açıklanan 2022 yılı 2. çeyrek altın yapı cevaz istatistiklerine ait, talih genelinde hane fiyat artışının anne nedeninin hane arzının talebi karşılamakta dar kalması olduğunu belirterek, Antalya’dahi ise göz üretiminde ortalamanın üzerinde çıkıldığını ve bunu destekleyecek altyapı atılımına gerekseme olduğunu bildirdi.

ATSO ve Gün Batısı Akdeniz Ekonomisini Ihya Vakfı (BAGEV) Başkanı Davut Dokunaklı, TÜİK yoluyla açıklanan 2022 yılı 2. çeyrek altın çatı izin istatistiklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Bunaltıcı açıklamasında şunları kaydetti: “TÜİK vasıtasıyla belediyelerden derlenen, inşaat sektöründe neşelilik hacmine ve ev arzındaki gelişmeye mum markajcı yapı izin verilerine göre, Türkiye genelinde, 2022 yılının evvel yarısında bina ruhsatı alınan ofis sayısı yüzde 21 azalmıştır. Almanak ev üretimi, 2014 yılında 1 milyonu aşmış, 2017 yılında 1,4 milyon ofis sayısına ulaşmış, fakat 2019 yılında kazançlı mesail nedeniyle 319 bine, 2020 yılı pandemi koşullarında 555 bine gerilemiştir. Bu yılın evvel yarısında göz üretiminde sabık yıla göre depresyon olduğunu görüyoruz. Sabık yıl yapılan 721 bin konut üretiminin 332 bini ilk yarıda yapılmıştı. Bu yılın geçmiş yarısında hane üretiminin yüzde 21 oranında düşüşle 261 bine gerilediği görülmektedir. Yılın ikinci çeyreğindeki yıllık gerileme ise yüzde 26 oranındadır. Hane fiyatlarındaki artışın anne nedeninin yer-murat dengesizliği olduğuna geçtiğimiz aylarda de özen çekmiştim” diyerek konuştu.

“Son 4 yılda önceki 4 yıla bakarak 2 milyon henüz az ev üretildi”

Güncel verilerin konutta istihsal yetersizliğinin olduğunu ortaya koyduğunu işaret eden Tehlikeli, “Önceki yıl verilerine göre serencam dört yılda geçmiş 4 yıla bakarak 2 milyon elan az hane üretildiği görülmektedir. Küsurat insan ve istek trendlerinde yaşanan değişmeyle devlet genelinde basamak ihtiyacının görünenden çokça henüz yüksek olduğu ferah ferah söylenebilir. 2021 yılının geçmiş şeş ayına göre konut üretiminin arttığı ülke sayısı 11’dir ve yeryüzü çok artma Artvin, Adana, Antalya, Ankara’de gerçekleşmiştir. Bu dört ilimizi Mersin, Gümüşhane, Şanlıurfa ve Van izlemektedir. İstanbul ve Aydın’birlikte üretim artışı düşük düzeyde olup diğer illerde istihsal gerilemiştir” dedi.

“Antalya’dahi ruhsat alınan ofis sayısı yüzde 32 arttı”

Hane fiyat artışında Türkiye lideri olan Antalya’üstelik yılın geçmiş yarısında mezuniyet alınan ofis sayısının geçmiş yıla göre yüzde 32 artışla 19 bine yükseldiğini kaydeden Davut Ağırbaşlı, “Aynı dönemde yapı ruhsatları yüzdelik 6,3 azalırken, müsaade alınan yapım alanı yüzdelik 21 artışla 2,6 milyon metrekare olmuştur. İlimizde inşaat hacminin yılın önceki yarısında çatı ve yüzölçümü olarak 2018-2020 dönemi öncesi ortalamaların gerisinde kaldığı, fakat ev üretiminde ortalamanın üstüne çıkıldığı anlaşılmaktadır. Girdi maliyetlerindeki artışa rağmen çöz kafile ve yabancı büyüklük vatandaşları ilgisiyle kalan temenni, Türkiye ortalamasının berenarı üstünde bir oranda üretim artışını desteklemektedir. Istihsal artışının önümüzdeki dönemde basamak fiyatı ve kiralardaki artışı alışılagelen düzeylere çekmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Merkezi ve mülki idare hisse senedi birliğinde enfrastrüktür atılımı gerekiyor”

Antalya’de yapı ve hane üretiminin büyük tıpkı kentsel altyapı ihtiyacı oluşturduğunu dile getiren Sakil, ” Öğün, cümbüş, akarsu, lağım döşemi, tasfiye tesisi yatırımlarının sığa, atiklik ve kalite itibarıyla ev üretiminin gerisinde kalmaması gerekir. Bu konunun yerli yönetimlerin gücünü aştığı ve merkezi dümen, mülki idare işbirliği gerektiği dahi açıktır. Ülkemizin turizm başkenti Antalya’de enfrastrüktür alanında kullanılmamış tıpkı atılımın gerçekleşeceğini ümit ediyorum” değerlendirmesinde bulundu. – ANTALYA

Share: