Askeri mühimmat ve üniformaların sergilendiği “Türkiye Gaziler Evi” kuruldu

Nusret Mayın Gemisi’nin boğaza döşediği mayın örneği, Çanakkale Savaşı’nda yaralanan askerler üzere hazırlanan takma ayak kabil örneklerin bulunduğu ara sıra kavga dönemlerine ilgili askeri gereç, mühimmat ve üniformalar, “Türkiye Gaziler Evi”nde sergileniyor.

Bir hayırseverin Hamamönü’birlikte, Kore ve Kıbrıs Gazileri (Korsavaş) Derneği üzere bağışladığı binada, Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı ve Kore Savaşı ile 1974 Kıbrıs Hazar Harekatı’nda geçer not bazen askeri mühimmat, gereç ve üniformaların kayran aldığı “Türkiye Gaziler Evi” kuruldu.

Korsavaş Derneği ve Türkiye Gaziler Evi Başkanı Ertuğrul Erdoğan’ın ferdî gayretleriyle topladığı ve derneğe dürü edilen farklı çekişme dönemlerine ilgilendiren malzemeler, ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.

Sergilenenler beyninde, Çanakkale Savaşı’nda yaralanan askerler üzere hazırlanan takma bacak, düşman askerlerine ait mataralar, benzen bidonları bulunuyor.

Gaziler evindeki sergide, acun tarihinin dönüm noktalarından birini belirleyen Nusret Mayın Gemisi’nin, Çanakkale Boğazı kavrama rotalarına döktüğü mayınlardan denk de vadi alıyor. Çanakkale Savaşları sırasında boğaza döşediği mayınlarla savaşın kaderini değiştiren, Yüzbaşı Hakkı Bey kumandasındaki gemi, 7-8 Mart gecesi, düşman gemilerinin girmesine çokça bir iki tıpkısı süre kaldığında 26 mayını boğazın sularına döşemiş, sözleşme kuvvetleri, Nusret’in döşediği mayınlarla Irresistible, Ocean ve Bouvet adlı 3 iri gemisini kaybetmişti.

“Dönemin şartlarını ifşa etmek istedik”

Topluluk Başkanı Ertuğrul Erdoğan, AA muhabirine, farklı kavga dönemlerine ilgili malzemelerle oluşturdukları köşelerde, o dönemin şartlarını açıklamak istediklerini belirtti.

Erdoğan, “Üniformaları, askeri malzemeleri sergileyerek, taze nesle askeriye sevgisini ilkah etmek, tüvana nesli askeriye mesleğine yönlendirmek ve ecdadımızın hangi savaşları görüp hangi fedakarlıklarda bulunduklarını ve bugünleri mutlu ve bol bolamat ayrımsız şekilde yaşamamıza nelerin faktör olduğunu öğrenmelerini ulaşmak istiyoruz.” dedi.

Ziyarete gelen gazilerin de savaştıkları döneme ait eşyaları gördüklerinde heyecanlandıklarını belirten Erdoğan, gazilerin canlanan anılarını birbirleriyle ve ayrıksı ziyaretçilerle paylaştıklarını anlattı.

Ertuğrul Erdoğan, elan iri bire bir işporta alanına gerekseme duyduklarını, bu konuda üstelik alelhusus belediyelerden destek beklediklerini kaydetti.

“Yaşadıklarımı vatanıma helal ediyorum”

Kıbrıs Gazisi 69 yaşındaki Mehmet Ahit, sergide savaşta kullandığı malzemeleri gördüğünde, harekat günlerini hatırladığını, duygulandığını, tekrar o günlere gittiğini dile getirdi.

Yaşadıklarının film şeridi üzere gözlerinin önünden geçtiğini rapor fail Misak, “Yurt amacıyla rastgele şey değer. Kâfi ki vatan iyi olsun, rastgele molekül feda olsun. Ego o yaşadıklarımı vatanıma helal ediyorum.” diye konuştu.Share: