Artvin’de Yusufeli İlçesinin Taşınmasını Protesto Ederken Gözaltına Alınanlar Başıboş Bırakıldı

AMAÇ İSTANBULLU

Artvin’in Yusufeli ilçesinin taşınmasını protesto için kepenk kapatma eylemi öncesinde gözaltına alınan üç can, Emniyet’teki işlemlerinin peşi sıra savcılık eliyle azade bırakıldı.

Artvin’in Yusufeli ilçesi tarihinde yedinci posta taşınmaya hazırlanıyor. Yusufeli halkı yeni iskân yerleriyle ilişkin kendilerine sunulan sözler tutulmadan taşınma işlemlerinin başlatılmasını çıkıntılık etmek üzere kepenk indirdi. Kepenk indirme eylemi öncesinde gözaltına alınan üç gönül, emniyetteki işlemlerinin ardından savcılık kararı ile erkin bırakıldı. Erkin bırakılanlar, alkışlarla karşılandı.

İYİ Tümen Yusufeli İlçe Başkanı Recep Akyürek, ilçe merkezinde yaptığı açıklamada; şunları söyledi:

“Ego aynı anımsatma yapayım buradaki mesele şu siyasi emir ve önüne atan nüfus birkaç insan neyse bir işi beceremedi, beceremediği için elinde patladı patlayınca bire bir kenara çekildi. Demincek anca bir husus istiyorlar ki; Yusufeli halkıyla devletin polisi, kaymakamı, valisi karşı karşıya gelsin. Burada ayrımsız anlaşılmazlık var. Bizim ne polisle hangi kaymakamla ne valiyle derdimiz yok. Bizim derdimiz 15 yıldır bu ilçede yöneticilik yapmış seçkin şeyi ‘biz yaparız, tığ ederiz, o sevgili değil, hallederiz, bizim üzere tek şey değil’. Hala ve yeniden benzeri söylemi söylüyorlar. ‘Yaparsa YANLIŞSIZ Fırka yapar’ diyorlar. Tıpkısı kafayla dahi bitmeme ediyorlar ama zahirî o kim Artvin’den öteye tek sav gitmemiş.”

“SORUMLULARI KESIN ŞEKİLDE PEYDA ETMEK GEREKİYOR”

CHP Yusufeli İlçe Başkanı Hazar Demirci şunları söyledi:

“Göğüslerine madalya takan üç kıta arkadaşımız var ben öncelikle esbak olsun diyorum. Bu sert duruşu kurumlu duruşu bazen üzüntülü karşılığı oluyor amma sakıncasız olun ki bu el bu Yusufeli sevdalısı sizleri tıpkı daha yukarıya çıkardı ve sizlere geçmiş olsun derken tekrar tıpkı zamanda tebrik kartı ediyorum. Bu tür etkinliklerin matbuat açıklamaların eylemlerin yürüyüşlerin toplu gösterilerin biricik bir amacı var; Yetkilileri göreve seslenmek, yetkililerin dikkatini buraya çekebilmek. Yetkiliden kastımız ise imdi bir tane âdem rejimi olduğu üzere ülkemizde siyasettin dikkatini buraya çekmektir. Kişi başına işleyebilecek mehabet mekanizmaları maalesef üzülerek söylüyorum ki ortadan bertaraf durumda. Biz siyaseti bu olaydaki sorumluları açik bir şekilde ortaya koyup mücadelemizi onlara bakarak yapmamız gerekiyor. Bu birliktelik amacına ulaştı.”

“MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİ”

Yusufeli halkı adına mütekellim Bünyamin Ünal ise konuşmasında şunlara değindi:

“Altın Yusufeli halkı zaman burada Yusufeli Barajı yapımına mecbur Yusufeli Kullanılmamış Iskân hesabına göç süreci, hak sahipliği, ev ve iş yeri fiyatlarına alın oluşan mağduriyetlerin giderimi hususunda sesimizi yetkililere duyurabilmek için benzeri araya gelmiş bulunmaktayız. Bu mağduriyetlere sessiz kalmayıp, burada bulunan herkese teşekkürname ederiz. Öncelikle Yusufeli halkının mağduriyetlerinin konuşulduğu 21 Ağustos tarihinde demokratik ve ahbaplık çerçevesi içerisinde yapılan toplantıdaki konuşmaları nedeni ile gözaltına alınan Caner Yüksel ve devamındaki esnafı kepenk kapatmaya nida ettiği gerekçesi ile gözaltına alınan İlhan Şeker Hastalığı ve Çıkma Şeker Hastalığı’e geçmiş olsun diye niteleyerek bu benbenci duruşlarının yanında olduğumuz ve yanlarında sağlıklı durduğumuzu belirtiriz.

1.Hak sahipliği kriterlerinin aykırı alındığı müracaat döneminde bekar olup sonrasında evlenen hemşerilerimizin hak sahipliği onaylanmadı. Bu sorunun çözümü amacıyla resmi seçkin girişimde bulunulmadığından mağduriyetler oluşmuştur. Tahminî 1000 hanenin doğruluk sahipliği taleplerinin giderilerek konut ve gelişim yeri tahsislerinin bakir yerleşim namına taşınmadan yapılmasını istek ederiz.

2.2022-2023 yılı Eğitim Bilimi Tedrisat döneminin şu an ki mevcut okullarda devamı zaruridir. Tek ana ve ağababa çocuğunu inşaatların devam ettiği tozun dumanın içerinse gönderemez. Okulların kullanılmamış iskân yerinde açılacağı yönünde ve okulların göç talimatı verildiğine dayalı söylemlerden uzak durulması gerektiği kanaatindeyiz. Zira bu hususla alakadar toplumu doygunluk edici aynı açıklamanın yetkililerce gecikme gösterilmeksizin yapılmasını talep ederiz. Antrparantez; göç süreci ile ilgili, yetkililerin değme birinden ayrımlı söylemler duymaktayız bu nitelik bilgelik kirliliğine bozukluk olmaktadır. söz konusu vukuf kirliliğinin giderilmesi için nakil süreci ve takviminin degaje ayrımsız şekilde vatandaşla paylaşılmasını irade ederiz.

Hak sahibi olamayan yahut ticaretin yapılamayacağı bölgelerde aksiyon yeri çıkan esnaflarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için, henüz bakir açıklayan 124 yıpranmamış iş yeri imal projesinin, mevkiisi, bu gelişim yerlerinin ne şartlarda kimlere tahsis edileceği ve imal takviminin açıklanmasını arzu ederiz.

Hak sahipleri için belirlenen gerek konut fiyatları gerekse hisse senedi yeri fiyatları fahiş ölçüde fazladır. Özellikle su altında artan köylerimize belirlenen 1.200.000,00 TL’lik satış fiyatı kesinlikle kabul edilemez tıpkı durumdur. Yusufeli halkını dirlik boyu vecibe altına sokacak bu bedellerde banko güncellemeye gidilmesi ve Cumhurbaşkanı’nın TOKİ bina satışlarındaki “yüzdelik 50′ ye vasıl iskonto” uygulamasını arzu ediyoruz. Yıpranmamış iskân durumunda canlı nüfusun tutulabilmesi ve yaşamına devam edebilmesi için istihdam yaratacak projelerin üretilerek barhana süreci bitmeden hayata geçirilmesini kâm ederiz. Kamulaştırma işlemlerindeki fiyata müteveccih mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla 2022 yılı Imar Ünite Fiyatlarının uygulanması lazım yasalı düzenlemelerin derhal yapılmasını irade ederiz.

Tarımsal alanların ve hayvancılıkla geçinen insanların mağduriyetlerinin giderimi için zaruri tedbirlerin benzeri an geçmiş alınmasını istek ederiz.

İlçenin kalbine cembiye kadar sapladığınız viyadüğün ayaklarının bitmesi üzerinden 6 kamer geçmesine rağmen biricik tıpkı başlı bile çakılmamıştır. Bu viyadük kayırıcı yapısının derhal bitirilmesi ve Yusufeli halkının barajdan sonraları kaymakamlık merkezine girişinin 15 km henüz uzatılmaması amacıyla vacip tedbirlerin alınmasını arzu ederiz.

Bakir yerleşim hesabına barhana sürecinin yıpranmamış yerleşim yerinin yaşanabilir benzeri alana topluluk olduktan bilahare gerçekleştirilmesini, Yusufeli halkının yıpranmamış iskân yeri bitmeden taşınmaya zorlanılmasından derhal vazgeçilmesini rica haysiyet ve kalbi Yusufeli üzere atan bütün katılımcılılara saygılarımızı sunar, yetkilileri derhal göreve çağırma ederiz. İlave olarak şunu ifşa etmek istiyorum tığ bu taleplerimizi kazanana kadar aylamak ve sahada olacağız temas çağ giderek şişko tıpkısı şekilde eylemlerimiz akdetmek üzere mücadelemizi yapmak amacıyla henüz zaten muhik mücadelemizi sarmak amacıyla sahalardan ayrılmayacağız siz birlikte bizler bekâr bırakmayın sizin desteğinize ihtiyacımız var birlikte olursak bu işi kazanabiliriz netice itibariyle anne atma törenindeki alkışla kaybetti takoz buradaki mücadelenin alkışıyla kazanacağımıza inanıyorum.”Share: