Artvin’de “Mucizeler Diyarı” bakıma muhtaç atlara yuva oldu

Artvin’in Ardanuç ilçesindeki “Mucizeler Diyarı” bakıma eksikli ve iyesiz atlara yuva oldu.

Hayvanları Doğayı İnsanları Dulda ve Yaşatma Derneği (HAYDİKO) üyeleri, sabık yıl kavil için tırlarla sıkıntılı dışına götürülürken hasta, aç, susuz halde gayrisıhhi ve çirkin koşullarda bulunarak Hopa’da halk konulan atlar üzere Tepedüzü köyü Ankliya Mahallesi’nde çiftlik kurdu.

Yasal sürecin arkası sıra HAYDİKO yoluyla sahiplenilen atların bakım ve tagaddi ihtiyaçları kısaca 10 dönümlük, zarfında ahırların dahi bulunduğu “Mucizeler Diyarı” adı verilen çiftlikte karşılanıyor.

Atların günlük hizmet ve ihtiyaçlarının karşılanması için köyde dinamik iki kişinin görevlendirildiği çitlikte, Hopa’dan getirilen 62 atın yanında bir üstelik merkep bulunuyor.

Artvin HAYDİKO Deneği Başkanı Emel Meriç, Mucizeler Diyarı adını verdikleri yaşam alanında ayrımsız yıla mail süredir 62 beygir ve 1 eşeğin yaşamını sürdürdüğünü kaydetti.

Buradaki atların tamamına yakınının Türkiye’nin değişik yerlerinden toplanılarak barışma amacıyla az dışına götürülürken umum konulan atlardan oluştuğunu anlatan Meriç, “Tığ gönüllüler yerine evvel evvel onları hayatta tutmaya, bilahare üstelik hayati ihtilaçlarını gidermeye çalıştık. Henüz sonrada atları himayemize alarak korumamıza aldık.” diyerek konuştu.

Tır ortamında doğan denktaş dirim alanına adını verdi

Hopa’bile atların tırdan mıhlı bire bir ortama tahliyesi esnasında benzeri atın veladet yaptığını belirten Meriç, “O yavru tahliyesi esnasında ezilmedi, hayatta kaldı. Veteriner hekimlerimiz ve gönüllüler çokça aceleci bir refleks göstererek, o yavruyu tehlikesiz bire bir alana alarak hayatını kurtardılar.” dedi.

Yavrunun o koşullarda hayata tutunabilmesinin adeta benzeri mucize olduğunu belirten Meriç, “Tığ birlikte bu yüzden o yavruya ‘Mucize’ adını verdik. Mucize’den kaynaklı birlikte bura Mucizeler Diyarı adını aldı. Bura bölgedeki dokuz canlı çok ihtiyaçlı hayvanın ihtiyacına cevap verecek benzeri kayran olacak hayaliyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”ifadesini kullandı.

Mucizeler diyarının atlarının bakımının kendileri için edisyon ve zikıymet benzeri proses olduğunu belirten Meriç, şöyle bitmeme etti:

“Duygulu ve hayvansever vatandaşların ödül ve destekleriyle bugüne büyüklüğünde geldik. Bizler bağışlardan hür olarak diyarın kendini idame ettirebilmesi amacıyla icraat yapıyoruz. Ekolojik tıpkısı yaşam karye kurmayı planlıyoruz. Başka STK’larla ve ilişik kurumlarla sürecin gelişigüzel yürütüleceği benzeri projemiz var. İnsanlarda ekolojik bilinç yapmak için 12-16 Ekim tarihlerinde ‘Mucizeler Diyarı Rum Artvin Yaban Hayatı ve Katıksız Yaşam Zirvesi’ adlı aynı izlence planlıyoruz.”

Artvin’in coğrafyası gereği atların dışarıda otlaması amacıyla açık çayırlar bulmakta zorlandıklarını kaydeden Meriç, bundan periferi dışarıdan gizler alarak, rüşvet, yulaf desteğiyle atları beslediklerini sözlerine ekledi.

Share: