Artistik cimnastikte gözler İngiltere’de yapılacak Dünya Şampiyonası’na çevrildi

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, İngiltere’nin Liverpool kentinde düzenlenecek 51. Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası’na ilgilendiren, “İnanıyorum ki Dünya Şampiyonası’nda, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları üzere hangi büyüklüğünde iddialı olduğumuzu göstereceğiz.” dedi.

Çelen, cimnastik branşında akıbet dönemde elde edilen başarıları AA muhabirine değerlendirdi.

Son aylarda pahal bir yarışma programından geçtiklerini tamlayan Çelen, bu süreçte az daha katıldıkları cümle turnuvalarda madalya almayı başardıklarını ifade etti.

Cezayir’in Izzet kentinde planlı 19. Akdeniz Oyunları’nda 12 madalyayla tarihlerinin genişlik kalburüstü organizasyonunu tamamladıklarını dile getiren Çelen, Konya’nın eş sahipliğini yaptığı 5. İslami Tesanüt Oyunları’nı da 12 kızıl, 6 sim, 10 bronz oluşmak üzere mecmu 28 madalyayla noktalayarak Türkiye’nin oyunları en üst tam bitirmesine yardım sağladıklarını söyledi.

Çelen, İslami Tesanüt Oyunları’nın peşi sıra Münih’te düzenlenen Artistik Cimnastik Avrupa Şampiyonası’nda Artistik Cimnastik Koca Milli Takımı’nın 2 sim, 2 bronz toplam 4 madalya almayı başardığını anımsatarak, “Hele Ahmet Önder ve Adem Asil’in umumi sınıflama madalyaları, Avrupa Şampiyonası tarihimizde muallel olan parçayı namına koyması açısından önemliydi. Bu madalyalar ilerisi için de yeni tıpkısı bap araladı.” diye konuştu.

Şimdi önlerinde İngiltere’nin Liverpool kentinde 29 Ilk Teşrin- 6 Kasım tarihlerinde düzenlenecek 51. Artistik Cimnastik Acun Şampiyonası’nın olduğunu vurgulayan Çelen, “Sporcularımızın Liverpool’dahi bile alınlarının akıyla kendilerine yakışacak şekilde yarışıp, ülkemize yıpranmamış madalyalar kazandırarak cimnastikte Türkiye’nin adından saraka ettirmeye bitmeme edeceğinden eminim. İnanıyorum kim Dünya Şampiyonası’nda, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları üzere hangi büyüklüğünde iddialı olduğumuzu göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Uluslararası arenada hiçbir sükse bizim üzere şaşırtı kaçınan”

Çelen, bu başarıların şişman bir kol çalışmasının ürünü olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Cimnastiğin tesisleşmesinde ve bilcümle Türkiye’ye yayılmasında nazik emekleri olan Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’mızın, Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlükleri’mizin ve o sporculardan bakir şampiyonlar yetişmesine olanak sağlayan kulüplerimiz ile aileleri ilkin olmak üzere, yönetim kurulumuzun, beceri kadrolarımızın emekleri büyük. Bu kol çalışmasını devam ettirdiğimiz sürece uluslararası arenada hiçbir muvaffakiyet bizim üzere şaşırtı olmayacak.”

Share: