artırma ile isticar dönemi

Baş Döndürücü barhana ve kentsel transformasyon Türkiye’de gayrimenkul as ve kiralama fiyatlarını artırmaya devam ediyor. Özellikle İstanbul’bile arz sıkıntısının yaşandığı bölgelerde çıktı yabancılara müteveccih kiralık karı talebinin karşılanması için emlakçılar müzayede yöntemine başvuruyor.

Leyla İlhan’ın Dünya’daki haberinde açıklamalarına yer sunulan Taşınmazlar Pazarlama ve Bey Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan, sonuç dönemde gayrimenkul sektöründe yaşanan artışların darülfünun öğrencilerinin tahsil gördükleri şehirlerdeki arayışından kaynaklandığına ilgi çekti.

Müteahhitlerin kullanılmamış göz geliştirmeden tezayüt bulunan projelerini tamamlamaya odaklanmaları ve sonuç 2 yıldan bu yana insanların düzlük değiştirmemesinden muhit kiralık konut arzının mecbur kaldığını tamlayan Özcan, “Talebin artması ve arzda hacir olması nedeniyle emlakçılar cemaat olduğu portföyler için değişik yöntemler geliştirdi. Bunlardan biri üstelik açık artırma. Eldeki konutu bildirme bereketli rakama yüklemek kebir olduğu için dilek ileten kişiler listeye alınıyor. Elan sonraları örneğin kafa fiyatı 3 bin TL ise şahıslar sırasıyla aranıp 3 bin 200 TL öneri alınınca ayrımsız sonraki müstecir adayı aranıp, ‘Siz hangi kadar veriyorsunuz?’ denilip 4 bin TL’ye büyüklüğünde fehmetmek amacıyla müzayede usulü yöntem kullanılıyor. Arzın kısıtlı olmasının piyasaya getirdiği tıpkı buut” dedi.

açık artırma, yabancıya kiralamada uygulanıyor

İstanbul Bahçeşehir Capital Yurt Umumi Heyet Başkanı Ertap Erbay, pandemi zımnında Bahçeşehir bölgesine çetin tıpkı murat oluştuğunu belirterek, “Elimizde 50 devam satılık 50 şerha de kiralık listesi oluştu. Fiyatlar ise yüzde 300 oranında arttı. 4 bin TL’ye kiraya verilen tıpkı habbe kirası 15 bin TL’ye çıktı. Ocak sahiplerinin istekleri ziyadesiyle arttı.

Örneğin, ‘10 bin teklik dairesi için 11 bin TL vereni kenarda tut, 12 bin TL vereni bulmaya çalış’ diyenler oluyor” dedi. Erbay, özellikle ecnebi ağırlıklı isticar yapılan Esenyurt bölgesinde bu suret artırma yönteminin sık sık kullanıldığını kaydetti.

Gine Bahçeşehir’bile hizmet veren Coşar Yurt ve Danışmanlık Ortaklarından Ateşli Hurlu dahi, müzayede ile kiralama sisteminin daha çok 1+1 ve 2+1 evlerini ağır olduğu Beşiktaş, Şişli kabil merkezi lokasyonlar ile Esenyurt bölgesinde gerçekleştiğini kaydetti.

Hakan Erilkun Danışmanlık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Erilkun ise, “İstanbul’bile yüzdelik 51 oranında artan basamak kiralarından dolayı taşınmazlar firmaları benzeri anda bedaheten çok azrail grubuna servis vererek adeta ‘serviste müzayede’ için gezmek zorunda kalıyor. Benzeri eve şapadanak fazla kâm olunca, eve genişlik faziletli kıymet veren evi kiralıyor” diye niteleyerek konuştu.

“Öğrencilere göz basar kiralama başladı”

GAPAS Başkanı İsmail Özcan, familya sahiplerinin üniversite öğrencilerine müteveccih analizör üstelik geliştirdiğini söyledi. Bunlardan birinin bile yurtdışında rahat olan görüş kiralama sisteminin Türkiye’birlikte dahi uygulanması olduğunu dile getiren Özcan, “Kat sahipleri bire bir daireyi bir iki öğrenciye isticar etmek yerine beher öğrenciye ayrı bakış kiralama üzere bakir formüller geliştiriliyor. Salonların de bölündüğü bu modelde aynı daireyi 2 bin 500 TL -3 bin TL’den benzeri kişiye kiralamıyor. Onun hesabına öğrenci başına 1500-2 bin TL icar istenerek, tıpkısı daireden 5 bin liraya büyüklüğünde dirimlik elde edilebiliyor” dedi.

“Bahçeşehir’birlikte evler karaborsaya düştü”

Kiralık hane stoklarının it canlı çok bölgede Ağustos 2021 döneminden itibaren eridiğini tamlayan Kağan Erilkun, “Kira bedellerinin ve ev sıkıntısının sadece güzel bölgelerde değil eskimemiş havaalanı, Bahçeşehir, Kemerburgaz kabilinden başta kalkmak üzere şehrin kayma gösterdiği eskimemiş merkezlerde üstelik yaşandığını keydetti. “Hele Kemerburgaz kadar yıpranmamış merkezlerin odağı olan noktalarda kiralık daire az daha karaborsaya sakıt durumda.

Söz Gelişi Bahçeşehir’bile 1+1 kiralık benzeri dairenin fiyatı 3 bin TL’den başlıyor. Bu bölgeler bakir gelişim merkezleri ve darülfünun kampüsleri kabilinden noktalara yakınlıktan çevre nazik kâm gördüğü üzere taşınmazlar sahipleri kiralık dairelerini eşyalı arkaç getirerek kira bedellerine arz bir iki bin TL daha ilave etmeyi yeğleme ediyorlar.”

Share: