Arıcılar, Kendilerinden Şeker Hastalığı Parası Toplayan Tahap’ın Yöneticileri Üzerine Cürüm Duyurusunda Bulundu: “Bizi Dolandırdılar”

DİLAN KUTLU

Arıcılar, iktidara yakınlığıyla bilinen Tarım, Azık, Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu (TAHAP) yöneticileri hakkında, ‘bozuk şeker’ vaadiyle parasını topladıkları şekerleri kendilerine göndermedikleri gerekçesiyle savcılığa cürüm duyurusunda bulundu. Diyarbakır Arıcılar Dernek Başkanı Mehmet Dede Akkoyun, “Yedi ay önceki, üreticilerden çuvalı 400 lira karşılığında şeker topladık. 1 milyon 200 liralık dünyalık gönderdik. Tıpkısı hafta içerisinde şekerimiz gelecekti. Yedi aydan beri ‘ha zaman, ha yarın’… Daha Çok üreticiler birlikte başkaldırma ediyor. Ahretlik şekeri almadığı üzere bilcümle arıcılar engel gördü Türkiye’nin bir nice ilinde, ayrımsız bizim gibi. 130 üyem mağdur. Bizi dolandırdılar. Paramızı aldılar” dedi. Müstahsil Remzi Balık üstelik “TAHAP Umumi Başkanı’nın elinin kolunun yargıya uzanabildiği noktada tığ kimden adisyon soracağız” diyerek konuştu. TAHAP Umumi Başkanı Mustafa Sarıoğlu ise üreticilerin şekere ulaşamamasının geç sipariş vermelerinden kaynaklandığını, dünyalık iade için birlikte dilekçe göndermediklerini söyledi.

TAHAP Umumi Başkanı Mustafa Sarıoğlu, üreticilerin arılarını andırmak için şekere gerekseme duyduğu şita aylarında 50 kilogramlık şekerin arıcılara 450 TL namına 390 TL’ye satılacağını açıkladı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı denetiminde ruh gösteren Arıcılar Birliği yerine iktidara yakınlığı ile tanıdık TAHAP vasıtasıyla şeker dağıtımı yapılması tartışma yaratırken aynı süre sonra arıcılar, paralarını yatırdıkları şekerin kendilerine teyit edilmediği gerekçesiyle harekete geçti.

‘NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK’ İDDİASI

Edinilen bilgiye göre; ara sıra arıcılar CİMER’e başvururken Adana’daki kâh bal üreticileri da TAHAP yöneticileri karşı ‘nitelikli dolandırıcılık’ iddiasıyla savcılığa yanlışlık duyurusunda bulundu. Adana’nın Yüreğir ilçesinde toplum örgütü üyesi arıcılar, 2,5 milyon teklik toplayıp yatırmalarına karşın kendilerine şeker verilmediğini ve arılarının katil olduğunu belirterek, TAHAP yöneticileri için ‘görevi kötüye istimal, nitelikli ayyarlık ve zimmet’ suçlarından ülkü açılmasını istedi. Arıcılar, yanlışlık duyusu dilekçesine yatırdıkları paralara ait dekontları ve arılarının telefon olduğu yönündeki uzman raporlarını ekledi.

Diyarbakırlı üreticiler birlikte derneğin Diyarbakır şubesinin açılışına TAHAP Başkanı Mustafa Sarıoğlu ile birlikte gelen nüfuz milletvekillerine dertlerini anlatabilmek üzere Ankara’evet geldi. TAHAP bünyesinde faaliyet gösteren Diyarbakır Arıcılar Derneği’nin başkanı Mehmet Ağababa Akkoyun, ZÜMRÜDÜANKA Marifet Ajansı’na şunları söyledi:

“ARTIK ÜRETİ İSYAN EDİYOR: 24 senedir arıcılık yapıyorum. Üç yıldır Arıcılar Derneği Federasyonu’nu kurduk. Bizim genel başkanımız, Mustafa Sarıoğlu. Yedi ay önce, üreticilerden çuvalı 400 lira karşılığında şeker hastalığı topladık. 1 milyon 200 lira mal gönderdik. Tıpkısı hafta içerisinde şekerimiz gelecekti. Yedi aydan beri ‘ha bugün, ha yarın’… Çıktı üreticiler üstelik başkaldırı ediyor. Hizmetçi şekeri almadığı üzere bilcümle arıcılar zarar gördü Türkiye’nin bir nice ilinde, bir bizim üzere. 130 üyem kıygın. Türkiye’nin büyün illerinde dahi bizim gibi benzerleri var.

Bu gönderdiğimiz dünyalık, 6 TIR şeker parası. Biz paramızı istediğimiz için bizim telefonlarımızı engelledi. Aynı arıcının verimi bin TL ise 500 liraya düştü. Arıcıların bilcümle umudu bu şekerdi.  Yetkililerden bugüne büyüklüğünde ayrımsız cevap gelmedi. Adana Yüreğir, savcılara yanlışlık duyurunda bulunmuş, bugüne büyüklüğünde yanıt gelmemiş.

AÇILIŞA MİLLETVEKİLİ İLE GELDİ: İlk senelerde Okumuş Milletvekili Metin Zor ile bu arada dört ilkokul kat Diyarbakır’a gelirken önce bizim dükkan açılışında kendisiyle beraberdi. O fotoğraflar birlikte ben da mevcuttur. Biz ona da istinaden… Hassaten Kip Müşkül Bey, bizim kurumumuzda ‘efsane başkan’ olarak geçiyor. Tığ, Bitlis’e bu arada gittik. Hep Güneydoğu’de Dokuz Canlı Güç Satış’le geziyorduk. Temsil hep diyordu kim ‘Bu koca devletle iç içedir, bundan hiçbir öz sokak, bu sağlamdır, dürüsttür’. Bizim rüfeka Sağlam Yavuz’a giderken dedi kim ‘Ben bu adamı tanımıyorum’. Bu herif dahi beyninde tıpkı molekül yokken o da sırtını dönmüş. Ben, Mukavim Yavuz’a ulaşamadım.

İlk senelerde beribenzer bize destek çıktılar, yani inkar etmiyoruz. Pandemi döneminde bize destek çıktılar, arıcılar serbestti. Konu şekere gelince, menfaate girince bu gelişim bozuldu.

BİZİ DOLANDIRDILAR: Bu adamın mağduruyuz. Bizi dolandırdılar. Paramızı aldılar. Bugün kendi evimize gidemiyoruz. Ego evime gittiğimde, bilcümle arıcılar toplanacak, ‘bu para nerede’ diyecekler. Telefonlarımız da engellendi, yanıt vermiyor.”

Şeker alabilmek umuduysa TAHAP’a mal yatıran, 29 yaşındaki ataması yapılmayan hoca Remzi Balık üstelik konuya ait SIMURG’ya şu açıklamayı yaptı:

“MAĞDURİYETİMİZİ DUYAN NAMEVCUT: TAHAP’la kısaca 2-3 yıldır iletişimiz mevcut. Bizim mağduriyetimizi duyan kimesne yok. Durumumuzu anlatmaya açıklama etmeye çalışıyoruz. Şişman paralar toplandı. 16.03-17.03 2022 tarihlerinde tığ bu paraları TAHAP’a teslim ettik. Ondan sonra TAHAP Genel Merkezi Ankara Şubesi’ne aktarıldı. O gündür bu gündür bize ayrımsız hafta içerisinde tedbir edecekleri şekeri etmediler. Biz, mağduriyetimizi dile ifade etmek üzere Ankara’evet geldik. Yetkili makamlarla görüştük. Akıbet yarar mı bilmiyorum amma biz Diyarbakırlı üreticiler yerine sesimizi duyurmaya çalışacağız.

7 KAMER OLDU: Kısaca, bizim federasyonun 100 küsur üyesi var ve nazik çapta. Ego, bahar döneminde iki bin koloniyle bitmeme ediyorum. Mustafa Sarıoğlu marifetiyle bize üstenme edilen çağ yerine getirilmedi. Yedi maaş bire bir müddet doldu. ‘Zaman erte mal adına yatırılacak’ dedi, yatırılmadı. ‘Şeker Hastalığı tedariği yapılacak’ dendi, yapılmıyor. Biz, 400 TL şeker hastalığı tedariği karşılığında anlaştık. Bugün şekerin çuvalı bin 50 TL. Ben, baharat döneminde 200 çuvala 80 bin TL yazdırdım. Ben 80 bin TL ile 400 teklik karşında şeker hastalığı almış olsaydım o param 600-700 bin TL mesabesinde tıpkı rakama istikbal ederdi. Ama bu nicelik bize bir zamanlar yatırılmadığı üzere alacağım miktar 80 çuval.

Akıbet iki yıldır şekerin hazırlık edilme noktasında teessürat çekiyoruz. Bin 500 kolonisi olan tıpkı üretici, baharat döneminde bunun bin kolonisini rahat satar. Bin koloni, 1 milyon mülk emretmek. Geriye artan 500 koloniyle hem arı üretimi hem üstelik bal hasadı yapabilir. Bu bize tedbir edilmediği için ben, satmam gereken kovan sayısının yüzdelik 30’unu ancak satabildim.

Türkiye Arıcılık Birliği, şeker dağıtımlarını yaparken Ekincilik ve Orman Bakanlığı’na sınırlı. Biz İçişleri’ne sınırlı federasyon olduğumuz için ortada hangi şeker tedariği var. Ücretini ödediğimiz şekerin tedariğini istediğimizde ise yıldırma ediliyoruz. Bu sektörde TAHAP’a arz şişman darbeyi, filhakika TAHAP’ın umumi başkanı kendisi vurmuştur. Ben, vaktiyle verilmesi müstelzim bu besleme şekerini alabilseydim doğrusu biz bindi çıkmaya bitmeme edecektik.

ELİ KOLU YARGIYA UZANIYOR: Toplumsal medya hesaplarının hepsinden engelliyiz, karşıt hiçbir madde akseptans edilmiyor. Elimizde banka dekontlarımız bulunan. Yazışmalar, fotoğrafları, ara sıra milletvekilleriyle yapılan geziler; kâffesi mevcut. İçişleri Bakanlığı’na suç duyurunda bulunduk. Adana Yüreğir kaza teşkilatı bünyesinde savcılığa cürüm duyurusunda bulunduk, benzer oluşum etmesi üzere. Ancak Mustafa Sarıoğlu’nun, hangi şekilde kazanmış bilmiyorum, savcılıktaki dosyayı yavaşlattığı duyumunu aldık. TAHAP Genel Başkanı’nın elinin kolunun yargıya uzanabildiği noktada biz kimden hesap soracağız. Milletvekillerinin görevlerini unuttuğu yerde tığ, gerçekte milletvekillerine görevlerini hatırlatmaya geldik. Çünkü milletvekilleri, benim sesimi belirtmek için burada. Zaman milletvekillerinden ilan edisyon termin alabiliyoruz. Stabil Güç, TAHAP’ın içtimai iletişim araçları hesaplarında fotoğrafı sabık milletvekilimiz. Mustafa Gaz, desteği olan milletvekilimiz. Kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz amma açılışın olduğu dönemlerde destekleri olan milletvekillerimizden ricamızdır; Mustafa Sarıoğlu hakkında muktezi bilcümle işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz. Milletvekilleri emreylemek, devletin kendisi buyurmak. Devletin kendisi öz üreticisine bunları yapanlara sessiz kalıyorsa üretici ne yapsın?

MAL NEREYE GİTTİ: Yaklaşık 1 milyon 671 TL mülk bizim hesabımızdan geldi. Türkiye geneli düşünürsek 250-300 milyon yaklaşık, bire bir parayı geçiyor. Bu paranın nereye gittiğini, nerelerde kullanıldığını adli yollardan öğrenmeye çalıştık ancak yukarıdan mevrut emirler yüzünden savcılık dosyası yavaşlatıldığı amacıyla tığ o paraların şu anda nerelerde kullanıldığını bilmiyoruz. en üst aldığımız vukuf, bu paranın TAHAP Ankara Şubesi’hangi geldiğidir. Ondan bilahare bu paranın nereye gittiği, nerede kullanıldığı tamamıyla muğlak.

ÜRETİCİ KORKUYOR: Tehditvari ifadeler şu anda yoğunlukta olduğu için üreticilerimiz diyor ki ‘Ego konuşursam acaba bana tıpkısı molekül evet mu? Ruhsatım (arıcılık ruhsatı) bozma edilir mi? İşim engellenir mi’ korkusuyla kimse gürültülü çıkarma noktasında takatli öne atılmıyor. TAHAP yer ve ilçe başkanlarına sesleniyorum. Sağlıklı olduğunuz noktada susmanız size hiçbir şey getirmez. Sustuğunuz sürece Mustafa Sarıoğlu aracılığıyla oyalanırsınız ve bu birçok yıl sürer, biz birlikte bilmiyoruz. Mustafa Sarıoğlu hakkında yapılması gereken bilcümle işlemleri meclisten rica ediyoruz.”

ZÜMRÜDÜANKA Bilgi Ajansı’na konuşan TAHAP Umumi Başkanı Mustafa Sarıoğlu, üreticilerin şekere ulaşamamasının geç sipariş vermelerinden kaynaklandığını ve paraların iadesi amacıyla dilekçesi göndermediklerini söyledi. Sarıoğlu, iddialara şöyle karşılık verdi:

“SİPARİŞLERİNİ GEÇ VERDİKLERİ İÇİN ALAMADILAR: Diyarbakırlı arıcılar, reddetme dilekçesini tığ ısrarla istememize karşın göndermediler. Binlerce insanın, unundan besleme şekerine büyüklüğünde verdik. Bu hareketler, insanların mağdur edilmesine etken ediliyor. Nisan ayına büyüklüğünde tınlamalı şeker hastalığı ödemesi yaptık. Şeker Hastalığı alamamaları, ülkede yaşanan şeker sıkıntısından kaynaklı. Diyarbakır’ın ilkokul TIR şekeri var, tıpkı TIR tır şekerlerini aldılar. Siparişlerini geç verdikleri üzere alamadılar, ondan sonradan üstelik ‘Başkanım tığ paramızı istiyoruz’ diyerek yavuklu tıpkısı talepte bile bulunmadılar. 22 Eylül’e kadar bizden şeker hastalığı evet üstelik para iadesi istemediler.

DIŞARIDAN HALELDAR MATBUA ANLAŞMASI YAPTIK, İÇERİDEN ŞEKER HASTALIĞI ALDIK: Şekeri önceki TÜRKŞEKER’den aldık, henüz sonra tedarikçi firmayla takasla aldık. Dışardan haşat basma anlaşması yaptık, içeriden şeker hastalığı aldık. Serencam kısmi şekerimizi birlikte dağıtıyoruz. Ondan bilahare bu budun hangi yapacak, nikbet ediyorum. Biz, türel süreci başlattık.

METİN AĞIR İLGİLİ MAKAMLARDAN ÇÖZÜYORDU: Pek Çetin ile ait yalan söylüyorlar. Dayanabilen Ağır, 15 yıldan sonraları arıcı çadırına giren önce insandır. Bilfarz Karacadağ bölgesinde arıcılar üst çıkacaklar, ora ‘kapalı bölge’ ilan edilmiş ya de irsal belgeleri bulunmayan. Ki aranıyordu? Dokuz Canlı Yavuz aranıyordu, ilişkin makamlardan çözüyordu.”Share: