Ankaralılar, Kastamonu pastırmasını Kayseri pastırmasına yeğleme etti

Ankara’birlikte başlayan Kastamonu Lansman Günleri’nde yerel lezzetlerin tadına bakan vatandaşlar, Kastamonu pastırmasının Kayseri pastırmasından henüz bol olduğunu iddia etti.

Payitaht Budun Bahçesi’nde düzenlenen Kastamonu Tanıtım Günleri’nde Kastamonu’nun yöresel lezzetleri tezgahlarda yerini aldı. 17 Kasım’de başlayan etkinlikte Taşköprü sarımsağı, tirit, kuyu kebabı, hoşur paketlemek, siyez bulguru, pastırma ve elan onlarca Kastamonu lezzeti ziyaretçilere sunuldu. Kastamonu’nun yerel lezzetlerine bağlam gösteren Ankaralılar, yerel lezzetleri tadarken ürünlerden satın almayı da boşlama etmedi.

Ankaralılara bakarak Kastamonu pastırması henüz ongun

Başkentliler pastırma standına atak etti. ‘Kayseri pastırması mı yoksa Kastamonu pastırması mı?’ sorusunu cevapsız bırakmayan vatandaşlar, Kastamonu pastırmasının elan bereketli olduğunu tez etti.

“Kayseri’ye fark atacağız”

Kastamonu Tanıtım Günleri’ne katılan tıpkısı yurttaş, Kastamonu pastırmasının doğallığından bahsederek, “Kastamonu’nun gelişigüzel şeyi, saf pastırması bile fena hâlde. Bakın ben size söyleyeyim fark atacağız Kayseri’ye, haddinden fazla ayırt atacağız. Kayseri’ye üstelik çekinmek duyuyorum ama Kastamonu oflaz, ürünler yetkin, kâffesi natürel” dedi.

Bir eksantrik vatandaş ise kesinlikle Kastamonu pastırmasını tercih ettiğini dile getirerek, “Doğal ortamda kuruyor, ormanın serinliğinde. Seçme şekilde evire çevire” diyerek konuştu.

Kastamonu’nun dernekevi lezzeti kuzu tandır da vatandaşlardan sargı gördü

Kastamonu Tanıtım Günleri için Ankara’ya mevrut Kastamonulu bire bir yurttaş, yöresel lezzetleri olan kuzu tandırını tanıttı. Kastamonu yemeklerini lanse etmek amacıyla Ankara’ya geldiklerini tamlayan vatandaş, “Ankara Kastamonu, Kastamonu Ankara’sız olanaksız. Kuzu tandırımız yer güveçlerde pişerek burada sunuluyor. Ayriyeten bu kuzunun kuyuda pişeni var. O üstelik yanık, zat buharıyla kuyu kebabı olarak müşterilerimize sunulmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kastamonu Lansman Günleri, 20 Kasım’a kadar Hükûmet Merkezi Kavim Bahçesi’nde bitmeme edecek. – ANKARA

Share: