Anjiyoyu reddedip sayrılarevi kapısında akse nâkil parasız, ihtisas masajıyla hayata döndürüldü

Van’de göğsündeki ağrı şikayetiyle gittiği hastanede doktorların anjiyo yapılması teklifini akseptans etmeyen ve hastaneden ayrıldığı sırada kalp aksesi geçiren sayrı, his masajı ve elektroşok müdahalesiyle hayata döndürüldü.

İpekyolu ilçesinde ruhlu 57 yaşındaki Abdulmenaf Öner, göğsündeki ağrı dolayısıyla yakınları vasıtasıyla Van Yetişek ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü.

Burada yapılan kontrollerin peşi sıra kardiyoloji bölümüne yönlendirilen hastanın, elektrokardiyografi (EKG) ve ekokardiyografi (YANKI) sonuçlarında kalp krizi şüphesinin olduğu tayin edilerek anjiyografi yapılması önerildi.

Anjiyo olmayı kabul etmeyen Öner ve yakınları, “tedavi reddi”nde bulundu. Öner, hastaneden ayrıldıkları sırada kalp aksesi geçirdi.

Doktorların ihtisas masajı ve elektroşokla müdahalesi sonucu hayata döndürülen Öner’in kapanmış damarına stent takıldı.

“Doktorların uyarılarını dikkate alalım”

Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doktor Gürkan İmre, AA muhabirine, hastanın kalp aksesi şüphesiyle kendilerine yönlendirildiğini söyledi.

Yaptıkları kontroller sonucu hastaya anjiyo önerdiklerini anlatan İmre, şunları kaydetti:

“Hastamızın EKG’si alışılagelen olmakla bu arada YANKI’sunda kalp krizi belirtileri vardı. Tutkun ve yakını anjiyodan çekindikleri amacıyla ‘Şu dakika anjiyografi olmayalım, 2 periyot bilahare geldiğimizde olalım.’ demişlerdi. Bende riskleri anlattım, anjiyo olmazlarsa hastaneden çıktıkları kadar tartım bozukluğuna girip kalbinin durabileceğini belirttim. Hastalanmış öz rızasıyla hastaneden çıkarken kapıda kalbi durdu ve 3 dakikalık ruh masaj ve elektroşoktan sonra hastanın ritmi, nabzı normale döndü. Bilahare anjiyoya aldık. Kalbin sol tarafını besleyici ve yüzdelik 100 kapanık olan damarına stent taktık. Hastamızın durumu çokça ongun.”

Vatandaşlara uyarılarda bulunan İmre, “Tamam hastalara ve vatandaşlarımıza uyarım şudur; doktorlarınız anjiyo olmayı öneriyorsa gerçekli bunu dikkate alalım. Bu hastamız çokça şanslıydı. Hastaneden çıktığı gibi kalbi durdu ve süratle kalp aldık. Bu hastamız minibüste evet da eve giderken dahi kalbi durabilirdi. Bu durumda idraksiz dönmesi imkansız zira elektroşok vermemiz geçişsiz. Bu bile hoppadak hastanede bulunan. Farklı hastalar bu kadar ak yazılı olmayabilir. Kardiyoloji uzmanı hastaya durumunun kritikliğini belirtiyorsa gerçekli doktorumuzu dinleyelim.” ifadelerini kullandı.

“Türk hekimlerine güveniyorum”

Hasta Abdulmenaf Öner dahi göğsündeki dert nedeniyle gittiği hastanede anjiyografi olması gerektiğinin söylendiğini anlattı.

Doktor Gürkan İmre’nin durumu üzerine kendisini bilgilendirdiğini, damarının kapanmış olduğunu söylediğini tamlayan Öner, şöyle konuştu:

“Üstüne basa basa söylemesine rağmen bizi ikna edemedi. Öğretmen ekibiyle bizi anjiyoya almayı bekliyordu, biz kabul etmeyince evgin servise yönlendirdi. ‘Size bir soluk sulandırıcı iğne yapılsın.’ dedi. Tığ da imza attık çıktık. Kırmızı alanın olduğu yerde düştüm. Sonrasında bana anlattılar, çabucak müdahale duygu masajı işlenmiş. O arada da Gürkan hocaya olgun verilmiş. Sarıklı koşarak kırmızı alana mevrut. Buradan beni dakikasında ameliyata götürüp anjiyografi yapmışlar. Gerçekte doktorlara emniyetsizlik değil, tıpkısı birlikte özel hastanede gösteririz diye niteleyerek düşündük. Evgin anjiyografi denilince oğlum amcalarına danışıp bu kararı yüklemek istemiş. Baştan dünyaya gelmiş gibiyim, yaşadığım havas anlatılamaz. Buradan herkese sesleniyorum; lütfen doktorların dediklerini dinleyin. Cenabıhak başınıza getirmesin ama olursa üçüncü bire bir şahsa vesile vermeyin kendiniz değişmeyen verin. Ulu Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Beni Türk hekimlerine sevimli edin.’ demesi boşuna değilmiş. Türk hekimlerine güveniyorum.”

“Hocalarımız bizimle çok ilgilendi”

Hastanın oğlu Valör Öner ise hastanede doktorların anjiyo teklifini ikilemde kaldıkları amacıyla geçmiş etapta kabul etmediklerini söyledi.

Yaşadıkları durumdan olayı balaban çeki duyduklarını anlatan Öner, şunları aktardı:

“Hocalarımız bizimle çokça ilgilendi. Gürkan sarıklı bizi uyardı. ‘3 dakika henüz vaktiniz namevcut.’ demişti. Kalple ilgilendiren maslahat olduğunu, her an kriz geçirebileceğini söyledi. Tığ otama reddi verdik. Hastaneden ayrıldığımız tam babam yere düştü, çarpış aldı. Etibba engelleme etti ve anjiyo yapıldı. Şu zaman durumu bereketli. Etibba bize bir molekül önerdiğinde ikinci kişiyle görüşüp düşün almamıza gerek yok. Ben dinleseydim babam bu şekilde olmayacaktı. Doktorlar eminim kim en iyi bilendir. Gürkan hocaya teşekkürname ediyorum. Bizi çokça uyardı, keşki onu dinleseydik, otama reddi vermeseydik. Ego değişik ayrımsız durumdan belde babamı götürmüş olsaydım demin kaybetmiş bile olabilirdim. Herkese tavsiyem, doktorların önerilerini dikkate alsınlar.”

Share: